niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Wojsko przygotowuje ćwiczenia z oddziałami z USA

Wojsko przygotowuje ćwiczenia z oddziałami z USA

Wojsko przygotowuje ćwiczenia z oddziałami z USA
Data publikacji: 2017-01-30 13:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-30 13:30
Wywietleń: 599 209352

Bison, Gepard, Dragon i Saber Guardian – to kryptonimy ćwiczeń wojskowych, w których uczestniczą lub mogą uczestniczyć rozmieszczani obecnie w Polsce żołnierze z USA razem z oddziałami polskimi. Przedstawiciele dowództw z obu państw pracują obecnie nad szczegółami.

Od początku roku do Polski przemieściły się pododdziały amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team – ABCT). W najbliższych miesiącach do naszego kraju ma przybyć również pododdział śmigłowców z USA oraz wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, której trzon również będą stanowili Amerykanie. Żołnierze z Polski i USA będą wspólnie prowadzić codzienne szkolenie, jak i uczestniczyć w ćwiczeniach wojskowych. Pierwsze amerykańskie pododdziały już biorą udział w pierwszym ćwiczeniu na terenie Polski.

Bison i Gepard

– Wspólne szkolenie jednostek Wojsk Lądowych z pododdziałami ABCT realizowane jest m.in. w trakcie trwającego ćwiczenia Bison Drawsko 2017, w którym uczestniczą polscy żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej i 1. Brygady Pancernej oraz amerykańscy artylerzyści z 155-mm armatohaubicami M109 Paladin – poinformował rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

Ćwiczenie Bison-17 zainaugurowano na poligonie w Drawsku Pomorskim. Bierze w nim udział ok. 4,5 tys. żołnierzy m.in. z Polski, USA i Holandii – dowództwo wojsk lądowych tego państwa jest organizatorem tych manewrów, a głównym ćwiczącym jest holenderska 43. Brygada Zmechanizowana.

Ppłk Głuszczak poinformował, że "Amerykanie wezmą także udział w ćwiczeniu Gepard-17, gdzie szkolić się będą z pododdziałami 17. Brygady Zmechanizowanej". To ćwiczenie jest zaplanowane na marzec i odbędzie się na poligonie Żagań-Świętoszów.

Saber Guardian i Dragon

W planach jest także udział żołnierzy polskiej 17. BZ i amerykańskiej ABCT w ćwiczeniach poza granicami Polski, m.in. w Saber Guardian 2017, których organizatorem jest dowództwo sił lądowych USA w Europie. Głuszczak poinformował także, że prowadzone są rozmowy dotyczące udziału ABCT we wrześniowym ćwiczeniu Dragon-17. To największe ćwiczenie taktyczne z wojskami zaplanowane w Polsce w 2017 r. Jego organizatorem jest DGRSZ.

W kwietniu do Polski i państw bałtyckich mają przybyć wielonarodowe batalionowe grupy bojowe, co potwierdzono na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 r. w Warszawie. Trzon oddziału w Polsce będą stanowić również Amerykanie, oprócz nich będą także żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii. Będą oni stacjonować głównie w Orzyszu i pobliskim Bemowie Piskim (Warmińsko-Mazurskie).

– Do wsparcia Batalionowej Grupy Bojowej NATO w zakresie szkolenia zostały wytypowane pododdziały 15. Brygady Zmechanizowanej. 15BZ jest w stałym kontakcie z przedstawicielami strony amerykańskiej. Sprawy dotyczące relacji między poszczególnymi komponentami narodowymi są jeszcze w trakcie ustaleń – powiedział rzecznik DGRSZ.

Polska zamierza wysłać kompanię czołgów do wielonarodowego batalionu na Łotwie, a także kompanię do Rumunii, gdzie NATO również zwiększa swoją obecność. Działania batalionów w Polsce i krajach bałtyckich będą koordynowane przez wielonarodowe dowództwo dywizji, które ma powstać w Elblągu (Warmińsko-Mazurskie).

* * * 

Licząca 3,5 tys. ludzi amerykańska pancerna brygadowa grupa bojowa (ABCT), która od początku stycznia przybywa do Polski, ma na wyposażeniu 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic kal. 155 mm Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley. Amerykańska brygada ma być obecna w Polsce i innych państwach regionu w sposób ciągły i rotacyjny. 

(pap)

Fot. Grzegorz Skurczyński

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy