sobota, 23 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza odrzucony

Wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza odrzucony

Wniosek o wotum nieufności dla Macierewicza odrzucony
Data publikacji: 2017-05-24 17:52
Ostatnia aktualizacja: 2017-05-26 13:48
Wywietleń: 3099 259828

– Za rządów PiS wzrosły wydatki obronne, a w Polsce stacjonują Amerykanie i inni sojusznicy – mówił minister obrony Antoni Macierewicz w trakcie debaty nad odwołaniem go ze stanowiska. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności, zgłoszony w kwietniu przez PO.

– Po raz pierwszy w historii osiągnęliśmy nie tylko dwuprocentowe finansowanie zgodnie z metodologią natowską, ale po raz pierwszy po 70 latach oczekiwania na ziemi polskiej stoją wojska amerykańskie i wojska natowskie. Wam się to nawet nie marzyło, nie mieliście odwagi postawić takiego postulatu – mówił Macierewicz z sejmowej trybuny do opozycji. – Pierwszy raz od dziesiątków lat jest rząd, który wydał wszystkie niezbędne pieniądze na modernizację polskiego wojska, a wy się ośmielacie kłamać, że my nie modernizujemy polskiego wojska.

Jak dodał, by zapewnić obronność "niezbędna jest armia silna, ufundowana na polskim patriotyzmie i ufundowana na uzbrojeniu, które daje możliwość rzeczywistego odparcia wroga".

– Nigdy, panie Siemoniak, nie udało się panu wydać tych pieniędzy, które były przeznaczone na modernizację. Nie potrafił pan tego zrobić, dlatego że pan miał takie kadry, które były przeniknięte korupcją i nieudolnością. My to zrobiliśmy, my te kontrakty broniące polskiej niepodległości zapewniliśmy – mówił do byłego ministra obrony, Tomasza Siemoniaka z PO. Stwierdził, że Siemoniak zgodził się zawrzeć porozumienie, które miało zlikwidować polski przemysł zbrojeniowy.

– To jest jakaś absolutna bzdura – replikował Siemoniak. – Wystąpienie ministra Macierewicza pokazało, że każda godzina sprawowania przez niego funkcji to godzina za dużo.

Siemoniak zauważył, że premier Beata Szydło nie "broniła go w swoim wystąpieniu", skupiając się na innych tematach. Nawiązując do sytuacji w przemyśle zbrojeniowym zaapelował, by "pan prezes Jarosław Kaczyński poprosił ministra Mariusza Kamińskiego o audyt w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i zapytał, dlaczego prezes (Arkadiusz) Siwko, człowiek Antoniego Macierewicza, wyleciał". Siemoniak przypomniał też, że amerykańskie wojska są w Polsce od 2014 roku, a za rządów PO została podpisana umowa o tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

– Panie prezesie, ponowię ten apel: dżin, butelka, zakrętka. Załatwmy tę sprawę, schowajmy tego dżina – zwrócił się do prezesa PiS Siemoniak. Zauważył, że badania wskazują, że jedna trzecia wyborców PiS chciałby odejścia Macierewicza z rządu.

– Najpoważniejszym grzechem Antoniego Macierewicza jest to, że wielu myśli, że on naprawia armię, poprawia cokolwiek, a tymczasem tę armię demoluje – powiedział Siemoniak nawiązując m.in. do odejść z wojska wysokich rangą wojskowych.

Sejm odrzucił jednak w środę (24 maja) wniosek o wotum nieufności dla szefa MON Antoniego Macierewicza. Za jego przyjęciem zagłosowało 190 posłów, 238 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Niezbędna większość ustawowej liczby głosów do wyrażenia wotum nieufności wynosi 231.

(pap)

Na zdjęciu: Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas sejmowej debaty nad odwołaniem go ze stanowiska    
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Komentarze

Jarun
To Rydzyk zadecyduje czy można odwołać Antoniego czy wara od niego. Zobaczcie na Kempę jak w pokłonach tańczy przed ojcem dyrektorem. A PO po rządami Schetyny nie ma pomysłu na nic. Biorą pieniądze i tyle. Czy taki np. Geblewicz z PO powie coś ciekawego? Popsioczy na PiS i tyle jego. Do rządzenia im się nie śpieszy. Ten układ dwubiegunowy odpowiada PiS-owi i PO.
2017-05-26 13:39:08
uhm
Masz rację Magdaleno. Smutne, że ktoś miał czelność stawiać taki wniosek na Sejmie.
2017-05-26 11:27:14
do @ koryto najważniejsze
- trzeba było podnieść "cztery litery" w dniu 25 października wiadomego roku i nie skomleć dzisiaj....W czasie DEMOKRATYCZNYCH wyborów PO_kemony myślały tak jak pani PO-minister; „Pięciu głosów zabrakło? To nawet gdybym była, to by i tak czterech brakowało.“.....Dostaliście w "du(d)ę" mając na swym sztandarze "koryto najważniejsze"....P.S..w PiSie mają także idiotów (to widać), ale nie kradną!
2017-05-26 09:06:38
koryto najważniejsze
Kogo obchodzi ze ten szkodnik nadal będzie niszczył polską armię
2017-05-24 21:38:58
ii
Władimir lubi to .
2017-05-24 18:34:22
Magdalena
Smutne
2017-05-24 18:04:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy