niedziela, 12 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu

Wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu
Data publikacji: 2017-12-07 11:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-10 14:03
Wywietleń: 1711 304105

Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu służy tylko i wyłącznie tym, którzy chcą, żeby w Polsce dobrze się nie działo, którzy chcą i myślą o tym, jak zdestabilizować sytuację w naszej ojczyźnie – mówiła w czwartek w Sejmie premier Beata Szydło.

Sejm odrzucił w czwartek wniosek PO o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło, w którym kandydatem na premiera był Grzegorz Schetyna. Przeciwko wnioskowi głosowało 239 posłów, za 168, a 17 posłów wstrzymało się od głosu. To już drugie podejście PO do odwołania rządu Szydło – poprzedni wniosek w tej sprawie Sejm odrzucił 7 kwietnia.

Schetyna: "To dyktatura Kaczyńskiego"

– Nikt nie traktuje poważnie premier Beaty Szydło, wszyscy wiedzą, że z "tylnego siedzenia" rządzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Skończcie z tą fikcją, nie można dalej tolerować tego, co zrobiliście – powiedział lider PO Grzegorz Schetyna w czwartek w sejmowej debacie nad wnioskiem PO o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Dodał, że rząd PiS "to mieszanka dyktatury i bezhołowia".

– Dyktatura to rządy Kaczyńskiego, a bezhołowie to wszystko to, co robi tak zwana Rada Ministrów. To kłótnie między ministrami, to walka wewnętrzna, to wyrywanie publicznych pieniędzy. Wstyd – powiedział lider PO. W jego ocenie, gabinet Beaty Szydło nie wie "co to jest Polska" i zapomniał, co obiecał Polakom przed wyborami.

– Dlatego premier musi odejść, bo na to przyzwoliła – oświadczył Schetyna. Jego zdaniem lider PiS powinien zostać premierem i wziąć odpowiedzialność za rząd, bo taki jest jego obowiązek. 

– Łamane są standardy, łamana jest konstytucja i wszyscy to robicie. Od prezydenta Andrzeja Dudy, przez premier Beatę Szydło, po prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego –  wymieniał Schetyna. Zadeklarował, że rząd PiS odpowie za łamanie prawa.

– Nigdy nie będziecie bezkarni. To jest dzisiejsza zapowiedz. Na pewno to zrobimy – oświadczył Schetyna. Według lidera PO, działania rządu Prawa i Sprawiedliwości świadczą o tym, że ta partia "nie szanuje wolności i nie lubi Polski i Polaków". Podkreślił, że dymisja gabinetu Beaty Szydło jest konieczna, aby Polacy "mogli odzyskać zaufanie do państwa". 

Szydło odpowiada

Szydło broniła osiągnięć swojego rządu, wskazując m.in., że przywrócił on Polakom godność, wiarę w swoje państwo i w to, że "można rządzić uczciwie, sprawiedliwie i że może być w ich kraju po prostu dobrze". Odnosząc się do wniosku PO Szydło oceniła, iż jest on "stekiem kłamstw, oszczerstw wobec polskiego rządu".

– Jest wnioskiem, który nie tylko obraża inteligencję Polaków, ale też zabiera po prostu czas wysokiej Izbie, bo wydaje mi się, że w tej chwili jest dużo więcej ważnych spraw, którymi powinniśmy się zajmować, niż dyskutowanie na temat takich kłamliwych oszczerstw. Ale Polacy są mądrzejsi i obywatele nas wybrali, obywatele wskazali, jaki program ma być realizowany – przekonywała szefowa rządu. Jak dodała wniosek Platformy jest "oparty tylko i wyłącznie na założeniu, że warto destabilizować, warto prowadzić gierki polityczne i warto cały czas mieszać w polskim kotle po to, żeby inni się na tym żywili".

Premier stwierdziła jednocześnie, nawiązując do listopadowej debaty w PE nad sytuacją w Polsce w zakresie rządów prawa, że wniosek o odwołanie rządu złożony został przez grupę polityczną, "z której wywodzą się posłowie, którzy w europarlamencie głosowali przeciwko Polsce". W odpowiedzi na te słowa z ław opozycji rozległo się skandowanie: "do dymisji!". Zwracając się do polityków opozycji szefowa rządu pytała, dlaczego przez lata pozwalali na to, żeby pieniądze, które powinny były wpływać do budżetu były wyprowadzane poza budżet. Zarzuciła też poprzednikom, że przerwali zainicjowaną przez rząd PiS w 2005 r. reformy, która miała "skończyć z oszustwami skarbowymi". Jak dodała, rząd PiS jest "rządem reprezentującym zwykłych Polaków, a nie rządem elit". Apelowała zarazem do opozycji o wzięcie odpowiedzialności "za to, co dzieje się w Polsce" i zaprzestanie działania na szkodę Polski. Zdaniem Beaty Szydło, Polska jest obecnie krajem bezpiecznym i ma obecnie historyczną szansę, by się szybko rozwijać i "konkurować z najlepszymi".

– Przez dwa lata udało nam się doprowadzić do tego, że każdy obywatel ma poczucie że jest tutaj, w Polsce, we własnym domu – podkreśliła. – Daliśmy ludziom poczucie godności. Dbamy o polskie rodziny, dbamy o bezpieczeństwo Polski. Dzisiaj w Brukseli nie klękamy na kolana, nie przyjmujemy z pokorą tego, czego chcą inni.

– Możecie być pewni, doprowadzimy do końca ten program, te zobowiązania, które PiS złożyło Polakom. Na to zasługują obywatele, wbrew wam – oświadczyła Szydło.

(pap)

Na zdjęciu: Lider PO Grzegorz Schetyna przemawia w Sejmie
Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Komentarze

trohan
Po co było bronić w Sejmie Beatę Szydło mówiąc, że to najlepsza premier -jak za dwie godziny ci sami pisiory stwierdzili, że Beatka jest zła i ją wywalili. Kłamcy i oszuści ten Prezes i jego Sekta. Kręcić i oszukiwać to prezes uwielbia!
2017-12-10 13:23:17
Jarun
Weź leki bo zaczynasz niebezpiecznie bełkotać. Odłóż siekierę...
2017-12-09 16:56:51
Do...Jaruna i PO-nizszego zak-a
A co PO-robili z Polska tak Komunisci jak i PO-stkomunisci przez byle 70 lat tj. w latach 1945-2015 !! A wiec PO-wymieniajcie najpierw i to dla PO-rownania... ! Gdzie na "glu-PO-tliwe wy-PO-wiedzi" Schetyny & Company - az brakuje slow !!
2017-12-08 02:28:42
zak
Jakoś od 2 lat polskie firmy mają zyski i się rozwijają. A za PO i zdrajcy w Brukseli zlikwidowano setki dobrych firm na polecenie Niemiec. Sługusom Niemiec mówimy NIE!
2017-12-08 00:14:13
do zak
na razie od 2 lat to PiS niszczy Polskę i Polaków
2017-12-07 20:29:05
Jarun
PO nie ma pomysłu i nie chce zaszkodzić Kaczyńskiemu. Schetyna nie pcha się do władzy. Od Jarosława bardziej nienawidzi Donalda, który go tyrał, poniżał, "kumpli wycinał". Ot, teraz "dla oka i ucha" klasnęli w ręce, że żyją.
2017-12-07 17:08:29
zak
Od kiedy to PO miało jakieś konstruktywne wnioski ! Hahahaha Chyba ,że konstruktywnie zniszczyli gospodarkę i Polskę
2017-12-07 14:16:31

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

kondolencje

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie