poniedziałek, 18 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Włosi surowiej ukarzą sprawców napadu na Polaków

Włosi surowiej ukarzą sprawców napadu na Polaków

Włosi surowiej ukarzą sprawców napadu na Polaków
Data publikacji: 2017-09-07 15:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-08 20:48
Wywietleń: 1721 291247

Włochy są właściwym krajem do sądzenia sprawców gwałtu w Rimini, bo włoskie przepisy oraz praktyka sądów są surowsze dla sprawców tego czynu niż polskie – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Pod koniec sierpnia imigranci z Afryki zgwałcili w Rimini Polkę i ciężko pobili jej partnera. W ostatni weekend włoska policja zatrzymała trzech sprawców – dwóch braci, obywateli Maroka w wieku 15 i 17 lat oraz 16-letniego obywatela Nigerii, a także szefa bandy 20-letniego obywatela Konga. Dwaj Marokańczycy sami zgłosili się na policję.

Ziobro wyjaśnił, że z prawnego punktu widzenia nie wchodzi w grę wniosek o ekstradycję. Teoretycznie wchodziłby w grę Europejski Nakaz Aresztowania, jednak – po przeanalizowaniu stanu prawnego we Włoszech – minister uważa, że w sytuacji, kiedy Włosi ujęli sprawców i prowadzą postępowanie, szans na wydanie ich Polsce praktycznie teraz nie ma. Ewentualnie może się taka możliwość pojawić w przyszłości.

– Natomiast najważniejsze jest to, że jak wynika z analizy porównawczej stanu prawnego we Włoszech i w Polsce, zarówno kodeksowe zagrożenia, jak również praktyka sądów włoskich są znacznie surowsze dla sprawców tego przestępstwa, niż w Polsce. Sądzenie ich w naszym kraju byłoby więc dobrym rozwiązaniem dla bandytów, a nie dla ich ofiar. Już z tego punktu widzenia właściwym krajem do ich sądzenia są Włochy – powiedział minister. 

Ziobro poinformował, że dolna granica kary we Włoszech za gwałt zbiorowy z użyciem przemocy wynosi 6 lat, a w Polsce 3 lata. Przy kwalifikacji rozboju, którą przyjęła w tej sprawie włoska prokuratura, górna granica wynosi tam 20 lat, a w Polsce – 15 lat.

– Byłoby paradoksem, gdybyśmy – dążąc do ściągnięcia tych przestępców – chcieli skazać ich na miłosierne i łagodne wobec gwałcicieli polskie sądy. Byłby to dla nich prezent, zważywszy że nasze sądy należą do najłagodniejszych dla sprawców gwałtów na całym kontynencie europejskim – dodał.

Zapowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzenie przepisów, co zobliguje sądy do orzekania wyższych kar. Od 8 lat groziłoby sprawcy gwałtu, którego następstwem jest śmierć ofiary (dziś grozi za to od 5 lat), a od 5 lat – gdy skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu (dziś minimalna kara to 3 lata). Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem groziłoby od od 5 do 15 lat więzienia albo 25 lat więzienia (dziś – do 5 do 15 lat). Za gwałt na ciężarnej groziłoby od 3 do 15 lat (dziś – od 2 lat), a za utrwalanie obrazu i dźwięku ze zgwałcenia – od 5 do 15 lat (dziś od 2 do 15 lat).

(pap) 

Na zdjęciu: Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Fot. PAP/Tomasz Gzell 

Komentarze

Jarun
Kurier pewnych wydarzeń z politycznego życia w kraju w ogóle nie zauważa. Lenistwo czy asekuranctwo?
2017-09-08 20:46:30
Prezes i Sekta
Już nie ma serialu pt:" Afera Amber Gold" ? Tyle szumu w TVP i nic. PiS-oszukujecie, bezczelnie tumanicie ludzi.
2017-09-08 15:56:53
Karmic...karmic
Gdyz jak Komuszko/PO-stkomuszki i PO-zostale Lewactwo... od dnia 25.10.2015 roku Boicie sie teraz Polskiej Prawdy - JAK OGNIA !! No smialo nastepny chetny...
2017-09-08 11:58:20
nie karmić trolla
piszącego wszędzie te swoje PO. Nie dyskutować, nie odpowiadać na jego zaczepki.
2017-09-08 09:29:54
Mamma Mia
PO-czatkowo, byc moze beda "nie co" Wyzsze Wyroki...(????) a pozniej Wloskie "Wczasy" a nie Wiezienie i duzo szybciej wyjda na Wolnosc.... tak dzieki "Maffi" ktora Non-Stop potrzebuje Wykwalifikowanych Pracownikow, jak i "PO-prawnosci PO-litycznej" !!!!
2017-09-08 00:29:35
Jarun
Prezes zrobił z miernoty ministra, a Zbysiu wie czym kończy się nieposłuszeństwo i podskakiwanie do szefa...kopem! Kolejna figura - nic ciekawego nie mająca do powiedzenia. Śmieszne i żałosne, że wiceminister Jaki wysłuchuje; jak to tynk odpada i farba łuszczy się na ścianie w budynku komunalnym. Jaki minister takie sprawy.
2017-09-07 16:32:11
V
A co,dadzą im większy teren do sprzątania w ramach kary?
2017-09-07 16:05:33
;-)
To juz nasi nie chca ich tu sprowadzic? mieli nie sprowadzac uchodzcow przeciez a tyczasem dobra zmiana nie taka zła : - dzięki nim we Francji jest Macron a nie Le Pen; - dzięki nim wybory w Niemczech przebiegają tak spokojnie; - dzięki nim UE pozbywa się GB; - dzięki nim po raz pierwszy testowane jest użycie art. 7; - dzięki nim BND i DGSE dowiadują się o hybrydowych technikach operacyjnych; - dzięki nim dochodzi do przyspieszenia integracji UE; - dzięki nim temat imigrantów zszedł w UE na dalszy plan; - dzięki nim Merkel wygra wybory; - dzięki nim Europa dowiedziała się o scenariuszach pisanych cyrylicą; itd., itd.
2017-09-07 15:34:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy