Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Włosi surowiej ukarzą sprawców napadu na Polaków

Data publikacji: 2017-09-07 15:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-08 20:48
Włosi surowiej ukarzą sprawców napadu na Polaków
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro Fot. PAP/Tomasz Gzell  

Włochy są właściwym krajem do sądzenia sprawców gwałtu w Rimini, bo włoskie przepisy oraz praktyka sądów są surowsze dla sprawców tego czynu niż polskie – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Pod koniec sierpnia imigranci z Afryki zgwałcili w Rimini Polkę i ciężko pobili jej partnera. W ostatni weekend włoska policja zatrzymała trzech sprawców – dwóch braci, obywateli Maroka w wieku 15 i 17 lat oraz 16-letniego obywatela Nigerii, a także szefa bandy 20-letniego obywatela Konga. Dwaj Marokańczycy sami zgłosili się na policję.

Ziobro wyjaśnił, że z prawnego punktu widzenia nie wchodzi w grę wniosek o ekstradycję. Teoretycznie wchodziłby w grę Europejski Nakaz Aresztowania, jednak – po przeanalizowaniu stanu prawnego we Włoszech – minister uważa, że w sytuacji, kiedy Włosi ujęli sprawców i prowadzą postępowanie, szans na wydanie ich Polsce praktycznie teraz nie ma. Ewentualnie może się taka możliwość pojawić w przyszłości.

– Natomiast najważniejsze jest to, że jak wynika z analizy porównawczej stanu prawnego we Włoszech i w Polsce, zarówno kodeksowe zagrożenia, jak również praktyka sądów włoskich są znacznie surowsze dla sprawców tego przestępstwa, niż w Polsce. Sądzenie ich w naszym kraju byłoby więc dobrym rozwiązaniem dla bandytów, a nie dla ich ofiar. Już z tego punktu widzenia właściwym krajem do ich sądzenia są Włochy – powiedział minister. 

Ziobro poinformował, że dolna granica kary we Włoszech za gwałt zbiorowy z użyciem przemocy wynosi 6 lat, a w Polsce 3 lata. Przy kwalifikacji rozboju, którą przyjęła w tej sprawie włoska prokuratura, górna granica wynosi tam 20 lat, a w Polsce – 15 lat.

– Byłoby paradoksem, gdybyśmy – dążąc do ściągnięcia tych przestępców – chcieli skazać ich na miłosierne i łagodne wobec gwałcicieli polskie sądy. Byłby to dla nich prezent, zważywszy że nasze sądy należą do najłagodniejszych dla sprawców gwałtów na całym kontynencie europejskim – dodał.

Zapowiedział, że Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zaostrzenie przepisów, co zobliguje sądy do orzekania wyższych kar. Od 8 lat groziłoby sprawcy gwałtu, którego następstwem jest śmierć ofiary (dziś grozi za to od 5 lat), a od 5 lat – gdy skutkiem jest ciężki uszczerbek na zdrowiu (dziś minimalna kara to 3 lata). Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem groziłoby od od 5 do 15 lat więzienia albo 25 lat więzienia (dziś – do 5 do 15 lat). Za gwałt na ciężarnej groziłoby od 3 do 15 lat (dziś – od 2 lat), a za utrwalanie obrazu i dźwięku ze zgwałcenia – od 5 do 15 lat (dziś od 2 do 15 lat).

(pap) 

Na zdjęciu: Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro

Fot. PAP/Tomasz Gzell 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Jarun
2017-09-08 20:46:30
Kurier pewnych wydarzeń z politycznego życia w kraju w ogóle nie zauważa. Lenistwo czy asekuranctwo?
Prezes i Sekta
2017-09-08 15:56:53
Już nie ma serialu pt:" Afera Amber Gold" ? Tyle szumu w TVP i nic. PiS-oszukujecie, bezczelnie tumanicie ludzi.
Karmic...karmic
2017-09-08 11:58:20
Gdyz jak Komuszko/PO-stkomuszki i PO-zostale Lewactwo... od dnia 25.10.2015 roku Boicie sie teraz Polskiej Prawdy - JAK OGNIA !! No smialo nastepny chetny...
nie karmić trolla
2017-09-08 09:29:54
piszącego wszędzie te swoje PO. Nie dyskutować, nie odpowiadać na jego zaczepki.
Mamma Mia
2017-09-08 00:29:35
PO-czatkowo, byc moze beda "nie co" Wyzsze Wyroki...(????) a pozniej Wloskie "Wczasy" a nie Wiezienie i duzo szybciej wyjda na Wolnosc.... tak dzieki "Maffi" ktora Non-Stop potrzebuje Wykwalifikowanych Pracownikow, jak i "PO-prawnosci PO-litycznej" !!!!
Jarun
2017-09-07 16:32:11
Prezes zrobił z miernoty ministra, a Zbysiu wie czym kończy się nieposłuszeństwo i podskakiwanie do szefa...kopem! Kolejna figura - nic ciekawego nie mająca do powiedzenia. Śmieszne i żałosne, że wiceminister Jaki wysłuchuje; jak to tynk odpada i farba łuszczy się na ścianie w budynku komunalnym. Jaki minister takie sprawy.
V
2017-09-07 16:05:33
A co,dadzą im większy teren do sprzątania w ramach kary?
;-)
2017-09-07 15:34:12
To juz nasi nie chca ich tu sprowadzic? mieli nie sprowadzac uchodzcow przeciez a tyczasem dobra zmiana nie taka zła : - dzięki nim we Francji jest Macron a nie Le Pen; - dzięki nim wybory w Niemczech przebiegają tak spokojnie; - dzięki nim UE pozbywa się GB; - dzięki nim po raz pierwszy testowane jest użycie art. 7; - dzięki nim BND i DGSE dowiadują się o hybrydowych technikach operacyjnych; - dzięki nim dochodzi do przyspieszenia integracji UE; - dzięki nim temat imigrantów zszedł w UE na dalszy plan; - dzięki nim Merkel wygra wybory; - dzięki nim Europa dowiedziała się o scenariuszach pisanych cyrylicą; itd., itd.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA