Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne

Data publikacji: 2019-06-08 14:22
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-02 14:49
Władze PO i Nowoczesnej za połączeniem klubów i budową bloku na wybory parlamentarne
 

Do budowy "jak najszerszego, prodemokratycznego bloku na wybory parlamentarne" wezwały zgromadzone w sobotę w Warszawie na wspólnym posiedzeniu rady krajowe obu ugrupowań, podjęto też decyzję o połączeniu obu klubów parlamentarnych.

- Gwarantuję wam jedność; koalicja jest i będzie; nie ma alternatywy dla zjednoczonej opozycji - mówił w przemówieniu rozpoczynającym sobotnie obrady lider PO Grzegorz Schetyna.

- Z radą Krajową Nowoczesnej postanowiliśmy utworzyć wspólny klub parlamentarny i zacieśnić współpracę naszych struktur - powiedział. - Zbieramy wszystkich ludzi dobrej woli. Będzie nas więcej, a nie mniej. Z tej drogi nie ma odwrotu, tylko w jedności jest siła - zaznaczył. Dodał, że swój akces do koalicji i wspólnej pracy zgłosili też samorządowcy.

Schetyna przypomniał słowa Donalda Tuska z 4 czerwca z Gdańska, nawiązujące do wydarzeń z 1989 roku. - (Tusk) przypominał, że wtedy zwyciężyła jedność i determinacja (...) dawał nam za przykład Lecha Wałęsę i Solidarność, która łączyła niemal wszystkich Polaków - mówił lider PO. - To dobry wzór i będziemy z niego korzystać - zadeklarował apelując o zjednoczenie.

- Czy wyobrażacie sobie, jakby to wyglądało, gdyby w 1989 roku - 30 lat temu - opozycja wystartowała w kilku blokach. Gdyby "wojna na górze" rozegrała się przed wspólnym zwycięstwem. Ręczę wam, że nie mielibyśmy dziś okazji, do obchodzenia tego wspaniałego święta - mówił Schetyna do członków rad krajowych PO i N. - Dlatego przestrzegam przed takim myśleniem dzisiaj - dodał.

- Historia pokazała, że polityków, którzy robili sobie zdjęcie z Lechem Wałęsą dzieliło bardzo wiele. Późniejszą ich drogę możemy różnie oceniać, ale wtedy wszyscy razem zrobili jedną rzecz wielką i wspólną - schowali swoje indywidualne ambicje, stanęli razem i dlatego zwyciężyli - mówił.

Jak mówił, "najważniejsze wybory już niedługo". "Będziemy do nich gotowi. Jeszcze bardziej przygotowani niż do tych majowych. Chcę jasno powiedzieć tu i teraz: wnioski polityczne i organizacyjne potrafimy wyciągnąć. Przed nami dużo pracy i zaczynamy już dzisiaj. Bo nie ma czasu do stracenia. Bo nie ma na co się i na kogo oglądać" - powiedział.

- Jeszcze w czerwcu wyruszamy w Polskę, będziemy docierać do gmin i powiatów. Odwiedzimy je ja i inni liderzy koalicji, każdy okręg wybroczy w Polsce. Będziemy słuchać Polaków. Pojedziemy przede wszystkim w te miejsca, gdzie ludzie nam nie zaufali. Z szacunkiem wysłuchamy ich zdania i będziemy przekonywać. Nie ma w Polsce człowieka, z którym nie warto porozmawiać. Na nikogo nie wolno się obrażać, nikogo nie wolno lekceważyć. Jeżeli kogoś nie przekonaliśmy, to znaczy, że to my musimy się bardziej postarać - mówił Schetyna.

- Organizujemy nowy sztab i profesjonalne zaplecze. W nowym sztabie znajdą się wybitni fachowcy, ludzie i energetyczni i profesjonalni. Będzie tam m.in Krzysztof Brejza, Adam Szłapka zapraszam także Jacka Karnowskiego. Będziemy tam wszyscy - powiedział Schetyna.

Jak dodał, - analizujemy dane, które są dostępne i zlecamy następne badania, tworzymy nowe zespoły i efektywną strukturę". "Potrzebujemy zmiany pokoleniowej. To będą wybory, w których wystawimy szeroką reprezentację młodych ludzi. Niezbędna nam jest ich energia. Najwyższy czas, żeby wzięli odpowiedzialność za swoją własną przyszłość - podkreślił lider PO.

- W wyniku naszych czerwcowych, lipcowych spotkań w całej Polsce powstanie program koalicji, przedstawimy go w sierpniu. Zamieścimy w nim to, co usłyszymy od Polek i Polaków. Zrobimy to, czego oni pragną. Tak jak ludzie oczekują, napiszemy kompleksowy program naprawy państwa, a jest co naprawiać - oświadczył Schetyna.

Część wystąpienia poświęcił krytyce rządzącego PiS. - Kiedy PiS powtarzało w swoim haśle wyborczym "Polska w ruinie", nie uprzedziło Polaków, że jest to nazwa ich programu wyborczego - mówił. - I trzeba przyznać, że realizują ten program wyborczy z wielką determinacją - dodał. - Jedyne co tej władzy nie przerasta, to proste wypłacanie pieniędzy. To też jest ważne - powtarzam więc jeszcze raz - nic co jest dane, nie będzie odebrane, ale państwo ma również inne zadania - podkreślił szef PO.

Powiedział, że wśród pilnych zadań są m.in. ratowanie życia na SOR, dostęp do lekarza specjalisty, edukacja dzieci i dbanie o ich przyszłość. - Trzeba dać matkom szansę na prace, poprzez dostęp do żłobka i przedszkola. Trzeba dać żyć i zarabiać przedsiębiorcom. Trzeba wreszcie zadbać o ludzi, którzy pracują, bo ich potrzeby przestały już państwo w ogóle obchodzić - wyliczał. - Musimy na poważnie zabrać się wreszcie za czystość powietrza, bo zaczynamy się dusić - dodał.

- Przekonamy, Polaków, że zasługują na więcej, bo państwo PiS nie nadąża za Polakami - ocenił.

Po Schetynie głos zabrała szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - Chcemy w ciągu najbliższych ośmiu lat uczynić Polskę najlepszym do życia krajem w Unii Europejskiej. Chcemy, żeby Polacy z dumą mówili o swoim kraju z wszystkimi innymi przedstawicielami innych krajów europejskich - powiedziała w sobotę liderka Nowoczesnej.

Jak zapewniała, "wiemy, jak to zrobić". "Doprowadzimy do tego, żeby Polacy żyli dłużej i zdrowiej. Nikt nie może latami czekać na wizytę do specjalisty (...). Dorowadzimy do głębokich zmian w zniszczonym przez PiS systemie ochrony zdrowia, który zapewni lekarzom, i stażystom i specjalistom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i personelowi pomocniczemu odpowiednie wynagrodzenie i warunki pracy" - mówiła. Z kolei pacjenci - jak dodała - będą mieli "niezbywalne prawo do zdrowia, do leczenia i wyzdrowienia na europejskim poziomie".

Lubnauer mówiła też edukacji. - Przeprowadzimy prawdziwą reformę edukacji. Taką, która przywraca godność nauczycielom, taką, która daje przyjazną szkołę dzieciom, która pozwoli im zdobyć kompetencje, które pozwolą im w pełni konkurować na europejskim rynku - powiedziała.

Podkreśliła, że w programie bloku na wybory zostanie położony nacisk na poprawę warunków działalności biznesmenów. - Zlikwidujmy mnożące się przez PiS bariery dla gospodarki, wprowadźmy prosty system podatkowy i doprowadźmy do pełnego wykorzystania polskiej gospodarki - mówiła szefowa Nowoczesnej.

(PAP)

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dggjkk
2019-06-10 16:26:35
Jedni warci drugich
Tam jest około dwa z czymś
2019-06-10 15:45:26
Dopytywana o to, kto pokryje długi Nowoczesnej odparła, że jej partia otrzyma z podatków jeszcze jedną subwencję. – Z niej będziemy spłacać część tych zobowiązań. Druga rzecz - my mamy w tej chwili sprawę w Trybunale Sprawiedliwości w Strasburgu, która będzie się w tej chwili toczyć i czekamy na werdykt – oceniła polityk.
2019-06-09 09:45:07
2019-06-10 15:23:43
Punkty programu Vera politycznego Nowoczesnej, cytując Adama Szłapkę, sekretarza generalnego partii. Poseł Nowoczesnej podczas Rady Krajowej zapowiedział, że jego partia jest w stanie zrezygnować z reformy systemu podatkowego, gospodarki i edukacji. – Przyjmijmy z góry, że nie zrealizujemy swoich programów – zapowiedział Adam Szłapka. Wszystko po to, aby zjednoczyć opozycję w drodze po władzę.
do @ Sid
2019-06-10 13:24:41
"Niestety Schetyna pokazał że nie potrafi być przywódcą opozycji."...Ty_PO_we PO_pierdywanie i "fejk", PO_czytaj co mówił i zrobił sam zainteresowany;"– mój wybór jest jednoznaczny, dyskutowałem o tym ważąc racje i podjąłem decyzję, że chcę być dalej polskim premierem. Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“
Sid
2019-06-09 21:35:25
Niestety Schetyna pokazał że nie potrafi być przywódcą opozycji. Tylko powrót pana Donalda Tuska może uratować Polskę przed pisowską szarańczą
Viola
2019-06-09 15:19:49
Pan Schetyna nie rozumie, że w polityce dwa minusy nie dają plusa.
Vera
2019-06-09 09:45:07
Najważniejsze by odsunąć aferzystów z PIS od koryta
Ale jaja...
2019-06-09 00:30:11
Bo w PO-jedynke nie maja zadnych szans - to PO-szukuja dodatkowego "PO-dratunku"... jako POKO-nywani !!
@krotko, tobie już nawet badania nie pomogą.
2019-06-09 00:22:51
Masz typową PiSdemencję, co od dawna widać w każdym twoim chorym wPISie.
@krótko
2019-06-09 00:11:04
najszyBciej ukończ podstawówkę
krotko
2019-06-08 20:10:57
Rada dla ,,rady'' zrobic jak najszypciej odpowiednie badania.
Rada
2019-06-08 17:11:31
Uprasza się Rosjan poniżej o nie wypowiadanie się na tematy Polski
hehehe
2019-06-08 16:22:56
Jedne antypolskie szumowiny wchłonęły inne antypolskie szumowiny - to tyle w temacie tego wiekopomnego wydarzenia! Na jesieni dostaniecie porządny wpie.....
cdn
2019-06-08 15:27:55
NIe udal sie projekt niemiaszkow i ich slugosow w Polsce pod nazwa nowosmieszna.,,wielki strateg grzegorz zniszcze'' po kolei prrzytula te wszystkie wrzeszczace baby i wielkiego syna ziemi zachodniopomorskiej NISILE.
Wódz OTUA
2019-06-08 14:43:25
Nowa nazwa pod przywództwem "Zniszczę Cię-Widelca" będzie brzmiała "Nowośmieszna Partia Oszustów"(NPO).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA