piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Wiecowali przed Trybunałem Konstytucyjnym

Wiecowali przed Trybunałem Konstytucyjnym

Wiecowali przed Trybunałem Konstytucyjnym
Data publikacji: 2016-12-18 15:43
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-19 18:21
Wywietleń: 1483 186045

Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji i politycy opozycji uczestniczyli w niedzielę w wiecu KOD przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. Według organizatorów było to pożegnanie prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, któremu upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału.

Według stołecznego ratusza w zgromadzeniu uczestniczyło około 3,5 tys. osób. Policja szacuje, że demonstracja, w kulminacyjnym momencie, zgromadziła ok. 1,5 tys. osób. Protest, którego uczestnicy następnie przeszli przed gmach Sejmu, odbył się spokojnie.

Na wiecu przed TK zgromadzeni trzymali flagi polskie i Unii Europejskiej, a także flagi KOD-u. Było widać transparenty z hasłami: "Kto z prawem wojuje, tego sprawiedliwość dosięgnie", "Praworządność ostoją Rzeczypospolitej", "Jest nas dużo, będzie więcej! Weźmy sprawy w swoje ręce!".

Pojawili się także politycy opozycji, m.in. b. prezydent Bronisław Komorowski. "Pomimo klęski wyborczej, pomimo poczucia słabości, dzisiaj myślę, że to poczucie słabości mija. Mamy za sobą trudny, ale w wielu przypadkach zwycięski rok, bo przecież powstał wielki front obrony polskiej demokracji obejmujący i partie parlamentarnej opozycji demokratycznej i także opozycję pozaparlamentarną i wielki ruch obywateli - Komitet Obrony Demokracji" - mówił były prezydent.

Komorowski nawiązywał do publikowanego w miediach zdjęcia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który uśmiechnięty opuszczał w sobotę nad ranem teren Sejmu. Jak mówił Komorowski, w tym "półironicznym, półszyderczym" uśmiechu dostrzegł on także oznaki lęku, strachu i niepewności. "Między pychą, arogancją, poczuciem siły, możliwością decydowania, wolą lekceważenia wszystkich innych a lękiem jest niewielka przestrzeń. W moim przekonaniu już wczoraj można było zobaczyć oznaki lęku wśród rządzących, i niech tak zostanie" - powiedział Komorowski.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru mówił, że jeżeli opozycja będzie konsekwentna i stanowcza, PiS będzie musiał ustąpić. Dodał, że oczekuje wprowadzenia mediów do Sejmu i reasumpcji głosowania nad budżetem. "Mają świadomość, że posiedzenie klubu PiS, które przekształciło się nagle w obrady parlamentarne, jest nielegalne z dwóch powodów: nie wiadomo, czy była wystarczająca liczba posłów, żeby było kworum; dwa: nie wszyscy posłowie mogli wejść na salę" - oświadczył Petru.

"Oni się muszą cofnąć; dajemy im możliwość zrobienia kroku w tył" - mówił lider N. Dodał, że w poniedziałek spodziewałby się spotkania przedstawicieli partii politycznych z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. "Niech wprowadzi media do Sejmu i zaproponuje reasumpcję głosowania i normalną debatę budżetową; mogą to zrobić" - powiedział Petru. "Panie Marszałku, niech pan nie słucha Kaczyńskiego!" - dodał.

Posłanka PO Joanna Mucha mówiła, że zjednoczona opozycja, zgromadziła się przed TK, aby pokazać, że broni instytucji państwa polskiego. "My, zjednoczona opozycja, jesteśmy tutaj, żeby pokazać państwu, że to my bronimy instytucji państwa polskiego, bo żaden polityk nie ma prawa, żeby uderzać w polskie sądownictwo, w Trybunał Konstytucyjny. Nie pozwolimy na to" - powiedziała Mucha.

Mucha nawiązała do piątkowych wydarzeń w Sejmie. "Nie zostaliśmy wpuszczeni na salę kolumnową, gdzie odbywały się tzw. równoległe obrady Sejmu. Nie pozwolono nam złożyć wniosków formalnych, nie pozwolono nam przeliczyć, czy na sali jest kworum. Widzieliśmy na własne oczy ludzi, którzy mówili o sobie, że są obserwatorami i głosowali jak posłowie. To jest hańba, to nie powinno się nigdy zdarzyć" - podkreślała.

Szefowa Stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka dziękowała zebranym pod TK za przybycie. "Na Nowy Rok życzymy sobie, że jeśli PiS już musi być, to żeby przynajmniej przestrzegał ładu demokratycznego, słuchał opozycji i słuchał ludzi. Jeśli nie, to my tu będziemy cały czas, bo my nie walczymy o miejsca w Sejmie, nie walczymy o apanaże, jak dziś trzymają się ich kurczowo posłowie PiS" - mówiła Nowacka.

"My walczymy o dobrą Polskę; Polskę sprawiedliwą, która nie zapomina o wykluczonych; Polskę, która nie gardzi biednymi, ale i nie krzywdzi wszystkich innych grup społecznych; Polskę, która jest i będzie w Europie" - dodała.

Skandowano hasła: "Niezawisłość Trybunału", "PiS to tchórze", "Zwyciężymy", "Nie oddamy demokracji", "Zjednoczona opozycja", "Wolne media", "Wolna Polska europejska", "Wolność, równość, demokracja", "Precz z pisowską agenturą". Niektórzy trzymali plansze z wizerunkiem prezesa TK i napisem "19.12.2016 - dziękujemy".

W poniedziałek upływa 9-letnia kadencja sędziego Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa TK. Jako sędziego w Trybunale zastąpi go Michał Warciński, wybrany niedawno przez Sejm. Rzepliński zapowiadał, że po odejściu z TK wróci do pracy akademickiej.(PAP)

Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Obywatel
Cieszę się ,że ten puszczający oko do kamer , dobrze odżywiony wróg demokratycznie wybranej władzy sabaryta odchodzi / nniech sobie też weżmie sprawiedliwą odprawę -160000,00 zł ?
2016-12-19 18:21:32
Jarun
Czytając komentarze - to w Rosji tylko się cieszą i piją szampana. Co za szczęśliwy kraj.
2016-12-19 18:14:37
@ @@Za rządów PO Polska gospodarka kwitła
No popatrz, wyjechali i przez 8 lat POwskiego "rozwoju" nie wrócili. Czyżby efekt tego "rozwoju": ch..., du... i kamieni kupa odstraszył ich od powrotu?
2016-12-19 12:05:53
Daro
Kaczyński ewidentnie działa na korzyść Putina. W Rosji już się cieszą.
2016-12-19 11:07:14
@Te 3 miliony wyjechało z Polski w latach 2005-2007
Wyjechali bo wtedy otwarto granicę! A wyjechali dlatego że w wyniku planu Balcerowicza ( Sorosa )i czterech sławetnych reform Buska rozwalono tysiące zakładów pracy i "wypordukowano" miliony bezrobotnych którzy jak otwarto granicę wyjechali za chlebem! Sam Lewandowski w wyniku programu NFI rozwalił ponad 500 przedsiębiorstw!
2016-12-19 10:06:01
przedszkolanka
Ale się pampersy rozgadały :-) A teraz drogie dzieci jemy kaszę i leżakujemy :-) Buzie nic nie mówią, zamykamy buzię. Kaziu, Beatko zamknijcie ryja !
2016-12-19 09:51:01
@@Za rządów PO Polska gospodarka kwitła
Te 3 miliony wyjechało z Polski w latach 2005-2007 uciekając przed "wspaniałymi" rzadami koalicji PIS-Samoobrona-LPR
2016-12-19 08:45:19
fido
Szczekajcie sobie pisowskie pieski dopóki Wam reżim jeszcze płaci. Zaraz skończą się im pieniądze i zostaniecie bez roboty
2016-12-19 08:14:13
Do wielbicieli i wielbicielek (!) alimenciarza
Od poniedziałku proszę ostro brać się do roboty i zasuwać na 6 miesięczną odprawę dla pana prezesa TK i jego "stan spoczynku" - płatny, ponad 20 tys zł/miesiąc. Do końca życia. Jelenie muszą zaiwaniać na "elyty".
2016-12-19 00:44:30
@Za rządów PO Polska gospodarka kwitła
A te 3 miliony ludzi, którzy wyjechali z Polski jest tego dowodem. Tak? De Bilu?
2016-12-19 00:21:55
@Za rządów PO Polska gospodarka kwitła
tak kwitła że aż podwoili zadłużenie kraju i wyprzedali większość majątku narodowego!
2016-12-19 00:04:52
@vera
Tak Kaczyński jest uczniem Jaruzelskiego ale dziwnym trafem to na marsze KOD i opozycji chodzi gen. Dukaczewski były szef WSI i ta cała SBcko-UBecko-WSIowa ferajna!
2016-12-19 00:01:35
Magdalena
Popieram!!! Trzeba skończyć z "podłą zmianą".
2016-12-18 23:09:03
vera
Kaczyński jest pilnym uczniem Jaruzelskiego i podąża jego ścieżką. Ale może skończyć jak Chauchescu w Rumunii, jak Polakom nie starczy cierpliwości.
2016-12-18 21:13:46
Za rządów PO Polska gospodarka kwitła
PIS zniszczył wszystko w jeden rok.
2016-12-18 21:05:21
Dajcie nam spokój zadymiarze
Wasz generał pokazałby Wam Majdan w grudniu ! Pałą !!!Dajcie ludziom przygotować się do Świąt - a swoje" racje " udowodnijcie w pokojowy , demokratyczny sposób - a nie wrzaskiem i prowokacjami !
2016-12-18 20:14:50
@PIS jest organizacją przestępczą
Jak TK składał się prawie wyłącznie z sędziów nominowanych przez PO-PSL to nie było rozwalania TK? Jak TVP była opanowana przez manipulatorów takich jak LIS Lewicka, Tadla i inne ścierwa a wszystkich prawicowych dziennikarzy zwolniono to nie było niszczenia TVP? Jak PO podwoiła zadłużenie Polski a wzrost gospodarczy w 2013 był nawet ujemny to nie było niszczenia gospodarki? Puknij się w ten tępy KODziarski łeb manipulatorze!
2016-12-18 18:09:16
@prawda
Nie wyzywaj tu ciężko pracujących Polaków od SBów, pisowski prowokatorze, bo sam piszesz komentarze za kasę od reżimu czyli za nasze pieniądze.
2016-12-18 17:27:23
PIS jest organizacją przestępczą
Niszczą w Polsce demokrację, rozwalili Trybunał Konstytucyjny, rozwalili telewizję publiczną, teraz robią skok na wolność mediów i wolność zgromadzeń. Do tego są nieudolni bo już zdążyli rozwalić Polską gospodarkę sprowadzając wzrost PKB do poziomu 2,5% (a już zapowiadają 1,8%). Jeżeli pozwoli się im dalej rządzić za 2 lata nie będzie już wolnej Polski
2016-12-18 17:17:32
Jarun
Jakie to szczęście, że te polityczne prostytutki pojechały do Warszawy - a u nas zostały tylko te normalne, zdrowe k**** tylko już wiekowe, a młode nie garną się tak bardzo do tego "trudnego zawodu". Czasami widzę ich na pikiecie: ka dla ka...biedne weteranki, zaprawione w "bojach", próchno się sypie a one : Wpierod ! k*w*m* !.
2016-12-18 17:04:15
prawda
SBecy razem polskojęzycznymi głównie niemieckimi mediami i opozycją totalną szykują krwawy Majdan w Polsce - taka jest prawda! Chodzi o siłowe przejęcie władzy i odwrócenie wyniku wyborów aby było tak jak było gdzie rola Polaków ma się sprowadzać do dostarczania taniej siły roboczej dla niemieckich koncernów a szczytem marzeń dla młodych Polaków ma być kariera w Lidlu na kasie!
2016-12-18 16:22:17
Jarun
Jeżeli posłanka PO Joanna Mucha mówiła i Lubnauer z Gasiuk to stwierdzą -to jestem pod wrażeniem...po prostu wyrocznie, a jak pamiętamy wyrocznie zawsze były odurzone. 'Zjednoczona opozycja" z kim ? Z Czarzastym (PZPR) aferzystą, z Kaliszem ("proletariuszem") z grupy kawiorowa lewica z popłuczynami po Palikocie ? I ci wytyczają nową drogę do demokracji! Bezczelne typy, szuje !
2016-12-18 16:21:18

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy