Wtorek, 05 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Więcej zatruć dopalaczami

Data publikacji: 28 lutego 2016 r. 09:12
Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2016 r. 09:39
Więcej zatruć dopalaczami
Fot. Ryszard Pakieser (arch.)  

W 2015 roku stwierdzono prawie 7,3 tys. podejrzeń zatruć środkami zastępczymi, a 24 osoby zmarły z powodu zażycia dopalaczy - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz podczas posiedzenia senackiego zespołu ds. ochrony konsumentów.

Posobkiewicz podkreślił, że w walce z dopalaczami każde ograniczenie dostępu do nich będzie dużym sukcesem.

- Jak pokazuje historia walki z narkotykami na świecie, na żadnym rynku nie udaje się ich w pełni wyeliminować, ale jeżeli będzie ograniczona dostępność, w połączeniu ze świadomością młodych ludzi na temat szkodliwości tych środków, wtedy możemy odnieść wspólny sukces - mówił. Poinformował, że liczba sklepów z dopalaczami w Polsce spadła z prawie 1,4 tys. w 2010 r. do 170 ujawnionych w 2015 r.

- Obecnie handel odbywa się w dużej mierze poprzez dilerów oraz sklepy internetowe, których serwery znajdują się często poza granicami RP, co zapewnia anonimowość i ogranicza - a w przypadku inspekcji sanitarnej często uniemożliwia - działania wobec tych podmiotów - mówił. Zaznaczył, że ważnym aspektem polityki antynarkotykowej jest również profilaktyka i promocja zdrowia. GIS m.in. przygotowuje materiały edukacyjne i organizuje szkolenia np. dla służby więziennej.

W latach 2012-2015 państwowa inspekcja sanitarna przeprowadziła 3,3 tys. kontroli, ujawniła 665 punktów sprzedaży dopalaczy i zakwestionowała prawie 170 tys. produktów. Nałożyła też kary pieniężne w wysokości łącznie ok. 50 mln zł i skierowała 350 spraw do organów ścigania, z których część zakończyła się wyrokami skazującymi.

1 lipca 2015 roku 114 substancji chemicznych, które wcześniej sprzedawano w sklepach z dopalaczami, zostało objętych kontrolą ustawową. Posobkiewicz poinformował, że z danych przekazanych przez krajowego konsultanta ds. toksykologii klinicznej wynika, że w 2015 r. stwierdzono 7281 podejrzeń zatruć środkami zastępczymi, w tym prawdopodobnie 24 zgony były spowodowane użyciem dopalaczy. Jest to znaczny wzrost w stosunku do 2014 r. - wówczas odnotowano niespełna 2513 podejrzeń zatruć i 7 zgonów spowodowanych dopalaczami. W ubiegłym roku najwięcej przypadków zatruć wystąpiło na terenie województw: śląskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Stąd potrzeba podejmowania kolejnych prac legislacyjnych w celu ograniczenia podaży dopalaczy w Polsce. (pap)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA