sobota, 26 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Wałęsa: Polskie zwycięstwo jest niszczone

Wałęsa: Polskie zwycięstwo jest niszczone

Wałęsa: Polskie zwycięstwo jest niszczone
Data publikacji: 2017-08-31 23:30
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1328 290465

Oddaliśmy wolność nie do końca przygotowanej demokracji; teraz musimy się porozumieć, co zrobić, bo polskie zwycięstwo jest niszczone - powiedział Lech Wałęsa podczas uroczystości w 37. rocznicę Sierpnia '80 organizowanych przez KOD. Stawiam się do dyspozycji - dodał.

Były prezydent i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" wziął udział w czwartkowym wiecu zorganizowanym na terenie byłej stoczni w Gdańsku między Europejskim Centrum Solidarności a Salą BHP. Wiec był ostatnią częścią obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zorganizowanych przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, głównie przez KOD.

Były prezydent na wstępie nawiązał do czwartkowej mszy w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku - która była elementem obchodów rocznicowych organizowanych przez NSZZ "Solidarność" - podczas której homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Wałęsa powiedział, że gdy słuchał "księdza arcybiskupa i odbioru społecznego ludzi tam modlących się", to doszedł do wniosku, że ojczyzna jest w potrzebie.

- Udało nam się w sytuacji beznadziejnej, pilnowało nas tu ponad 200 tys. żołnierzy sowieckich w tamtym czasie, naokoło Polski stał milion żołnierzy sowieckich, i my doprowadziliśmy Polskę do wolności i potem oddaliśmy tę wolność demokracji. A ta demokracja była nie do końca przygotowana, a dlatego nieprzygotowana, bo w Katyniu nam głowy obcięto, bo komunizm też wykończył wielu dobrych patriotów - mówił do zgromadzonych.

- Nie byliśmy przygotowani ani fizycznie, ani umysłowo, ani programowo do przejęcia takiego wielkiego zwycięstwa, stąd mamy tego typu kłopoty dzisiaj - powiedział były prezydent.

Apelował o dyskusję na temat tego, co teraz zrobić, by "zabezpieczyć ojczyznę w dobrym rozwoju". "Bo to, co się dzieje dzisiaj, niszczy nasze zwycięstwo" - powiedział Wałęsa.  - Pomimo wieku i zmęczenia stawiam się do waszej dyspozycji - powiedział Wałęsa.

- Nie chcę zajmować żadnych stanowisk, chociaż za jednym tęsknię. Chciałbym być na chwilę profosem aresztu, by tych ludzi powsadzać i zrobić z nimi porządek - powiedział. Na te słowa zgromadzeni odpowiedzieli skandując "Pomożemy". - Ja już się przewiozłem na "pomożemy" kiedy Gierkowi krzyknęliśmy "pomożemy". Drugi raz mnie na "pomożemy" nie weźmiecie, ale wy możecie pomagać - powiedział.

W ocenie Wałęsy "parę rzeczy już w wolnej Polsce zrobiliśmy źle". W tym kontekście wymienił referendum, do którego - jak mówił - naród ma prawo, ale tylko gdy zgodę wyrazi parlament. - Co to za prawo? - pytał. - Albo nie zapisaliśmy, że każdy minister musi się poddać wcześniej badaniom medycznym - dodał były prezydent. - Nie może być też tak, że jak kogoś wybieramy, to on ma prawo do wszystkiego - jakieś armie nowe tworzyć, szkoły rozwiązywać - podkreślił.

- Musimy to wszystko przemyśleć, aby Polska demokracja była naprawdę wzorowa po tych naszych doświadczeniach. Jeśli wykorzystamy to, co dzisiaj diagnozują PiS-owcy, jeśli wyłapiemy te wszystkie mankamenty i wpiszemy w dobre programy i struktury, to naprawdę zrobimy dobry system w Polsce - mówił Wałęsa.

- Wierzę, że dzisiejsze pokolenie zajmie się tym wszystkim. I wy to zrobicie, a mnie podziękują - powiedział Wałęsa na koniec.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Komentarze

Feliks D.
Jak mnie znalazłeś ? Nie wiesz gdzie poszła Róża L.? A Kautski to renegat?
2017-09-04 13:25:23
max
Widać na tym forum ,że komusze sługusy są aktywni w opluwaniu Polski. Obrońcy UBekistanu niewiele wam już zostało. Ale nie żal mi was.
2017-09-04 12:19:05
do histeryków
Nikt do Polski nie chce przyjeżdżać!!! Oni (islamiści!) nawet z Francji do W. Brytanii uciekają. Babaj nie histeryzuj !
2017-09-03 08:59:12
Babaj
Bolciu, w Katyniu mordowali strzałem w tył głowy,a głowy będą nam obcinać jak wpuścimy islamską hołotę tak jak pragną tego twoi kumple z kod-u
2017-09-03 01:15:30
taka półprawda
Jedynym prawdziwym patriotą jest Jarosław, który głaszcząc kota pod włos tak kot zaiskrzył, że komunizm żywym ogniem się zapalił, spalił i runął. To on, a nie Wałęsa, stał na czele strajku tylko, że stał w dołku i go widać nie było. Wałęsa musiał przeskoczyć przez płot, a Jarosław przeszedł pod szlabanem wyprostowany, a jakże i kaszkietem nawet nie musnął. Jarosław jak Chuck Norris, zanim ty pomyślisz o jakimś miejscu, on już stamtąd wraca. A w polityce jest podobny do wódki. Zawsze kogoś musi walnąć o glebę. Nikt w PiS-ie nie wskaże ci gdzie jest Północ, ale każdy wskaże ci, gdzie jest prezes.
2017-09-02 21:33:10
Żenada.
Kapuś komunistycznych służb poucza polskich patriotów. Żenada.
2017-09-02 20:54:50
Jarun
Poddaję się, przegrałem i na terapeutę dla schizofreników nie nadaję się. Nie potrafisz odpowiedzieć na argumenty, bo uszkodzony mózg na to nie pozwala. Dla ciebie nowa era rozpoczęła się w 2015 r. Przedtem jednak PiS był u władzy i bliźniaki rządzili. Twoje myślenie jest proste jak budowa cepa. Jeżeli nie popieram PiS-u to muszę popierać KOD i PO. Co się czepiasz lewactwa? Partią narodowo-socjalistyczną jest właśnie PiS. Daje socjal 500+ i jest partią narodową, a nie europejską (internacjonalistyczną). A osobiście głosowałem na tego nieroba Kukiza. I tak na marginesie. Redaktor Ławrynowicz popiera PiS, więc nie szczekaj na swoich w Kurierze. Też napisał o jakiś tam mrzonkach prezesa, czyli o Międzymorzu. Przypominacie mi wagony kolejowe, jak was się czyta, to coś jednak stuka, z tą różnicą, że to nie jedna klasa. U ciebie jak między wagonami: stuka, piszczy i trzeszczy w łepetynce.
2017-09-02 09:43:35
Do... Jarun-ka (z 12:39:28)
Odsylam s-PO-wrotem - Zamknij sie debilu i Chlopie... Zlosc "Pieknosci" Szkodzi ! A ciebie przez 70 lat (1945-2015) Zaslepila DO RESZTY i w Kurierze - ta wasza Lewacka Propaganda !!
2017-09-01 23:12:38
taka prawda
Argument, że J. Kaczyński boi się wyjść do ludzi - "a u was Murzynów biją". Wałęsa wychodzi i do niego krzyczą, klaszczą, wyzywają. A prezes siedzi w bunkrze, ze swymi przydupasami i knuje kolejną intrygę. Mały, wredny tchórz. Bez 2 tys. policjantów nie pokazuje się "na mieście".
2017-09-01 16:46:11
k
Czytając powyższe wpisy , może tak- Wygrajmy wybory , uznajmy PiS za organizację przestępczą , przywróćmy ludowe wojsko , milicję / najlepiej z nizin społecznych / i zróbmy porządek z Kościołem , podwójmy emerytury zasłużonych pracowników SB, DAJMY PRZYZWOLENIE NA ABORCJĘ , WOLNE HOMOSEKSUALNE ZWIĄZKI / wprowadżmy parytet 50 % biseksualnych , homoseksualnych w samorządach i Sejmie - i co tam ,k... kto jeszcze chce /np. zalegalizujmy narkotyki i dopalacze / . Może to będzie -DEMOKRACJA !!! A Wałęsę , którego nazwisko skandowaly tłumy ogłośmy NAJWIĘKSZYM Z POLSKICH Bohaterów . Napisałem bzdury , a co , tylko LW wolno ?Ktoś napisał ,że Kaczyński ludzi się boi . LW nie zna lęku , bohater !!!Nie boi się nawet śmieszności i zażenowania ,tych którzy mieli go za kogo/ś/? .Bredzi , zamiast odpocząć i nam dać odpocząć od jego nieskazitelnego bohaterstwa .
2017-09-01 16:01:29
Bo
Solidarność zniszczyła życie milionom ludzi zabierając im pracę i bezpieczeństwo socjalne
2017-09-01 14:42:21
Jarun
Zamknij się debilu! Udowodnij, że kłamię ! A może tak jak ty, wszędzie będę pisał z dużych liter PO, śledził (martwych) UB-ków i twierdził, że historia Polski zaczęła się w 2015 r. Nie widzisz, że życie nie jest czarno-białe, a ciebie zaślepiło w tej paranoi? !
2017-09-01 12:39:28
Piorun... do Jarun-a
I PO-nownie "jarun-owy czlowieczku" wstales dzisiaj Lewa noga !!
2017-09-01 11:35:41
Marzenie "Bolka"... byc profosem Aresztu
I palowac, palowac... "Bolek" i zapomniales jeszcze dodac ze: Nie o take Polke walczylem ? W takim razie, dlaczego nie po-wysylales Swoich wowczas Ministrow na Badania... i Medyczne ? To teraz zobacz, co obecnie i w Szczecinie, przed byla KW MO - jeden z nich co jakis czas "Wygaduje"...??
2017-09-01 11:29:54
taka prawda
Prezes boi się ludzi, wyjść do ludzi i przemówić. Nie bierze udziału w żadnej uroczystości. 10 każdego miesiąca, otoczony 2 tysiącami Policjantów i ochrony z taboretu będzie wykrzykiwał o "dochodzeniu do prawdy". Nie ma innych świąt, oprócz katastrofy-to chore.
2017-09-01 11:11:10
Jarun
Mały, wredny, podły człowiek gnębi tego Wałęsę. Aby mu dokopać, poniżyć, opluć, dopiec i to od samego początku. Jarek za czasów "Solidarności" nic nie znaczył, nawet go nie internowano. Posadzili Lecha, którego Jarek ze względu na wrodzone tchórzostwo, nigdy w więzieniu nie odwiedził. Teraz prezes w sposób sadystyczny i podły che zgnoić Wałęsę. Podobnie postępował w stosunku do Hanny Gronkiewicz-Walc. Ciągać ją na Komisję i zasypywać pytaniami. Hanka olała wezwania i pokazała figę czyli: "bujaj się pętaku" do Jakiego. Nic na nią nie mają i mogą jej naskoczyć. Ja osobiście H. G-Walc nie lubię i nie wybrałbym na prezydenta, ale dla "słoików" w Warszawie była dobra-ich sprawa. Młodego Tuska też zaciągnięto na Komisję i chyba przez dwa tygodnie w reżymowej telewizji z lubością powtarzano słowo "lipa",.... płyta im się często zacina. I nic ?! Teraz Wałęsę aby gnoić, dzień w dzień. Mściwy i sadystyczny człowieczek często wypowiada te słowa" "...i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..."
2017-09-01 09:36:49
żałosne
Chyba niektórym pomyliły się czasy, gdy mieli wsparcie SB-ków i czuli się pewnie, ale czasy się zmieniły i teraz tylko narażają się na śmieszność i uśmieszek politowania. Smutne jest tylko to, że dla swoich celów są ludzie, którzy popierają takie postawy.
2017-09-01 07:02:17
lolek
BOLEK donosicielu jak ci nie wstyd . pozamykać to trzeba kodowców bo po waszemu demokracja to sprzedać Polskę Niemcom! świnie
2017-09-01 05:50:07

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Różne odcienie filharmonii
Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”