Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
1 szczecin
REKLAMA

Wałęsa: Polskie zwycięstwo jest niszczone

Data publikacji: 31 sierpnia 2017 r. 23:30
Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia 2020 r. 14:07
Wałęsa: Polskie zwycięstwo jest niszczone
Fot. PAP/Radek Pietruszka  

Oddaliśmy wolność nie do końca przygotowanej demokracji; teraz musimy się porozumieć, co zrobić, bo polskie zwycięstwo jest niszczone - powiedział Lech Wałęsa podczas uroczystości w 37. rocznicę Sierpnia '80 organizowanych przez KOD. Stawiam się do dyspozycji - dodał.

Były prezydent i pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność" wziął udział w czwartkowym wiecu zorganizowanym na terenie byłej stoczni w Gdańsku między Europejskim Centrum Solidarności a Salą BHP. Wiec był ostatnią częścią obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych zorganizowanych przez organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, głównie przez KOD.

Były prezydent na wstępie nawiązał do czwartkowej mszy w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku - która była elementem obchodów rocznicowych organizowanych przez NSZZ "Solidarność" - podczas której homilię wygłosił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Wałęsa powiedział, że gdy słuchał "księdza arcybiskupa i odbioru społecznego ludzi tam modlących się", to doszedł do wniosku, że ojczyzna jest w potrzebie.

- Udało nam się w sytuacji beznadziejnej, pilnowało nas tu ponad 200 tys. żołnierzy sowieckich w tamtym czasie, naokoło Polski stał milion żołnierzy sowieckich, i my doprowadziliśmy Polskę do wolności i potem oddaliśmy tę wolność demokracji. A ta demokracja była nie do końca przygotowana, a dlatego nieprzygotowana, bo w Katyniu nam głowy obcięto, bo komunizm też wykończył wielu dobrych patriotów - mówił do zgromadzonych.

- Nie byliśmy przygotowani ani fizycznie, ani umysłowo, ani programowo do przejęcia takiego wielkiego zwycięstwa, stąd mamy tego typu kłopoty dzisiaj - powiedział były prezydent.

Apelował o dyskusję na temat tego, co teraz zrobić, by "zabezpieczyć ojczyznę w dobrym rozwoju". "Bo to, co się dzieje dzisiaj, niszczy nasze zwycięstwo" - powiedział Wałęsa.  - Pomimo wieku i zmęczenia stawiam się do waszej dyspozycji - powiedział Wałęsa.

- Nie chcę zajmować żadnych stanowisk, chociaż za jednym tęsknię. Chciałbym być na chwilę profosem aresztu, by tych ludzi powsadzać i zrobić z nimi porządek - powiedział. Na te słowa zgromadzeni odpowiedzieli skandując "Pomożemy". - Ja już się przewiozłem na "pomożemy" kiedy Gierkowi krzyknęliśmy "pomożemy". Drugi raz mnie na "pomożemy" nie weźmiecie, ale wy możecie pomagać - powiedział.

W ocenie Wałęsy "parę rzeczy już w wolnej Polsce zrobiliśmy źle". W tym kontekście wymienił referendum, do którego - jak mówił - naród ma prawo, ale tylko gdy zgodę wyrazi parlament. - Co to za prawo? - pytał. - Albo nie zapisaliśmy, że każdy minister musi się poddać wcześniej badaniom medycznym - dodał były prezydent. - Nie może być też tak, że jak kogoś wybieramy, to on ma prawo do wszystkiego - jakieś armie nowe tworzyć, szkoły rozwiązywać - podkreślił.

- Musimy to wszystko przemyśleć, aby Polska demokracja była naprawdę wzorowa po tych naszych doświadczeniach. Jeśli wykorzystamy to, co dzisiaj diagnozują PiS-owcy, jeśli wyłapiemy te wszystkie mankamenty i wpiszemy w dobre programy i struktury, to naprawdę zrobimy dobry system w Polsce - mówił Wałęsa.

- Wierzę, że dzisiejsze pokolenie zajmie się tym wszystkim. I wy to zrobicie, a mnie podziękują - powiedział Wałęsa na koniec.

(pap)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Feliks D.
2017-09-04 13:25:23
Jak mnie znalazłeś ? Nie wiesz gdzie poszła Róża L.? A Kautski to renegat?
max
2017-09-04 12:19:05
Widać na tym forum ,że komusze sługusy są aktywni w opluwaniu Polski. Obrońcy UBekistanu niewiele wam już zostało. Ale nie żal mi was.
do histeryków
2017-09-03 08:59:12
Nikt do Polski nie chce przyjeżdżać!!! Oni (islamiści!) nawet z Francji do W. Brytanii uciekają. Babaj nie histeryzuj !
Babaj
2017-09-03 01:15:30
Bolciu, w Katyniu mordowali strzałem w tył głowy,a głowy będą nam obcinać jak wpuścimy islamską hołotę tak jak pragną tego twoi kumple z kod-u
taka półprawda
2017-09-02 21:33:10
Jedynym prawdziwym patriotą jest Jarosław, który głaszcząc kota pod włos tak kot zaiskrzył, że komunizm żywym ogniem się zapalił, spalił i runął. To on, a nie Wałęsa, stał na czele strajku tylko, że stał w dołku i go widać nie było. Wałęsa musiał przeskoczyć przez płot, a Jarosław przeszedł pod szlabanem wyprostowany, a jakże i kaszkietem nawet nie musnął. Jarosław jak Chuck Norris, zanim ty pomyślisz o jakimś miejscu, on już stamtąd wraca. A w polityce jest podobny do wódki. Zawsze kogoś musi walnąć o glebę. Nikt w PiS-ie nie wskaże ci gdzie jest Północ, ale każdy wskaże ci, gdzie jest prezes.
Żenada.
2017-09-02 20:54:50
Kapuś komunistycznych służb poucza polskich patriotów. Żenada.
Jarun
2017-09-02 09:43:35
Poddaję się, przegrałem i na terapeutę dla schizofreników nie nadaję się. Nie potrafisz odpowiedzieć na argumenty, bo uszkodzony mózg na to nie pozwala. Dla ciebie nowa era rozpoczęła się w 2015 r. Przedtem jednak PiS był u władzy i bliźniaki rządzili. Twoje myślenie jest proste jak budowa cepa. Jeżeli nie popieram PiS-u to muszę popierać KOD i PO. Co się czepiasz lewactwa? Partią narodowo-socjalistyczną jest właśnie PiS. Daje socjal 500+ i jest partią narodową, a nie europejską (internacjonalistyczną). A osobiście głosowałem na tego nieroba Kukiza. I tak na marginesie. Redaktor Ławrynowicz popiera PiS, więc nie szczekaj na swoich w Kurierze. Też napisał o jakiś tam mrzonkach prezesa, czyli o Międzymorzu. Przypominacie mi wagony kolejowe, jak was się czyta, to coś jednak stuka, z tą różnicą, że to nie jedna klasa. U ciebie jak między wagonami: stuka, piszczy i trzeszczy w łepetynce.
Do... Jarun-ka (z 12:39:28)
2017-09-01 23:12:38
Odsylam s-PO-wrotem - Zamknij sie debilu i Chlopie... Zlosc "Pieknosci" Szkodzi ! A ciebie przez 70 lat (1945-2015) Zaslepila DO RESZTY i w Kurierze - ta wasza Lewacka Propaganda !!
taka prawda
2017-09-01 16:46:11
Argument, że J. Kaczyński boi się wyjść do ludzi - "a u was Murzynów biją". Wałęsa wychodzi i do niego krzyczą, klaszczą, wyzywają. A prezes siedzi w bunkrze, ze swymi przydupasami i knuje kolejną intrygę. Mały, wredny tchórz. Bez 2 tys. policjantów nie pokazuje się "na mieście".
k
2017-09-01 16:01:29
Czytając powyższe wpisy , może tak- Wygrajmy wybory , uznajmy PiS za organizację przestępczą , przywróćmy ludowe wojsko , milicję / najlepiej z nizin społecznych / i zróbmy porządek z Kościołem , podwójmy emerytury zasłużonych pracowników SB, DAJMY PRZYZWOLENIE NA ABORCJĘ , WOLNE HOMOSEKSUALNE ZWIĄZKI / wprowadżmy parytet 50 % biseksualnych , homoseksualnych w samorządach i Sejmie - i co tam ,k... kto jeszcze chce /np. zalegalizujmy narkotyki i dopalacze / . Może to będzie -DEMOKRACJA !!! A Wałęsę , którego nazwisko skandowaly tłumy ogłośmy NAJWIĘKSZYM Z POLSKICH Bohaterów . Napisałem bzdury , a co , tylko LW wolno ?Ktoś napisał ,że Kaczyński ludzi się boi . LW nie zna lęku , bohater !!!Nie boi się nawet śmieszności i zażenowania ,tych którzy mieli go za kogo/ś/? .Bredzi , zamiast odpocząć i nam dać odpocząć od jego nieskazitelnego bohaterstwa .
Bo
2017-09-01 14:42:21
Solidarność zniszczyła życie milionom ludzi zabierając im pracę i bezpieczeństwo socjalne
Jarun
2017-09-01 12:39:28
Zamknij się debilu! Udowodnij, że kłamię ! A może tak jak ty, wszędzie będę pisał z dużych liter PO, śledził (martwych) UB-ków i twierdził, że historia Polski zaczęła się w 2015 r. Nie widzisz, że życie nie jest czarno-białe, a ciebie zaślepiło w tej paranoi? !
Piorun... do Jarun-a
2017-09-01 11:35:41
I PO-nownie "jarun-owy czlowieczku" wstales dzisiaj Lewa noga !!
Marzenie "Bolka"... byc profosem Aresztu
2017-09-01 11:29:54
I palowac, palowac... "Bolek" i zapomniales jeszcze dodac ze: Nie o take Polke walczylem ? W takim razie, dlaczego nie po-wysylales Swoich wowczas Ministrow na Badania... i Medyczne ? To teraz zobacz, co obecnie i w Szczecinie, przed byla KW MO - jeden z nich co jakis czas "Wygaduje"...??
taka prawda
2017-09-01 11:11:10
Prezes boi się ludzi, wyjść do ludzi i przemówić. Nie bierze udziału w żadnej uroczystości. 10 każdego miesiąca, otoczony 2 tysiącami Policjantów i ochrony z taboretu będzie wykrzykiwał o "dochodzeniu do prawdy". Nie ma innych świąt, oprócz katastrofy-to chore.
Jarun
2017-09-01 09:36:49
Mały, wredny, podły człowiek gnębi tego Wałęsę. Aby mu dokopać, poniżyć, opluć, dopiec i to od samego początku. Jarek za czasów "Solidarności" nic nie znaczył, nawet go nie internowano. Posadzili Lecha, którego Jarek ze względu na wrodzone tchórzostwo, nigdy w więzieniu nie odwiedził. Teraz prezes w sposób sadystyczny i podły che zgnoić Wałęsę. Podobnie postępował w stosunku do Hanny Gronkiewicz-Walc. Ciągać ją na Komisję i zasypywać pytaniami. Hanka olała wezwania i pokazała figę czyli: "bujaj się pętaku" do Jakiego. Nic na nią nie mają i mogą jej naskoczyć. Ja osobiście H. G-Walc nie lubię i nie wybrałbym na prezydenta, ale dla "słoików" w Warszawie była dobra-ich sprawa. Młodego Tuska też zaciągnięto na Komisję i chyba przez dwa tygodnie w reżymowej telewizji z lubością powtarzano słowo "lipa",.... płyta im się często zacina. I nic ?! Teraz Wałęsę aby gnoić, dzień w dzień. Mściwy i sadystyczny człowieczek często wypowiada te słowa" "...i odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..."
żałosne
2017-09-01 07:02:17
Chyba niektórym pomyliły się czasy, gdy mieli wsparcie SB-ków i czuli się pewnie, ale czasy się zmieniły i teraz tylko narażają się na śmieszność i uśmieszek politowania. Smutne jest tylko to, że dla swoich celów są ludzie, którzy popierają takie postawy.
lolek
2017-09-01 05:50:07
BOLEK donosicielu jak ci nie wstyd . pozamykać to trzeba kodowców bo po waszemu demokracja to sprzedać Polskę Niemcom! świnie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA