niedziela, 24 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent: Robotnicy zginęli za wolność

Prezydent: Robotnicy zginęli za wolność

Prezydent: Robotnicy zginęli za wolność
Data publikacji: 2017-08-31 20:41
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-06 19:02
Wywietleń: 1023 290444

Lubin krwią podpisał Porozumienia Sierpniowe i przez krew zrobił krok ku wolnej Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Lubinie na uroczystości w 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej i 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił, że robotnicy w Lubinie zginęli za wolność.

31 sierpnia 1982 r. podczas manifestacji na ulicach Lubina oddziały ZOMO i MO strzelały do mieszkańców w trakcie pokojowej manifestacji zorganizowanej w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Zginęły wówczas trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych.

W czwartkowej uroczystości udział wzięli także m.in. premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz szef "Solidarności" Piotr Duda. Prezydent oraz premier złożyli kwiaty pod krzyżem, w miejscu, gdzie w 1982 r. zginęły trzy osoby.

- Można tylko w dwóch miejscach w Polsce tak naprawdę obchodzić rocznicę powstania "Solidarności" (...) to właśnie Gdańsk, Sala BHP i tu - w Lubinie. Dlaczego? Bo tutaj robotnicy w tamten sierpień zginęli za wolność, która została wtedy częściowo wywalczona, której przedsmak udało się wtedy przez rok poczuć - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że robotnicy w Lubinie "zginęli od kul, zginęli tak, jak się ginie na wojnie, zginęli tak, jak ci, którzy zginęli bezbronni w Powstaniu Warszawskim, którzy choć broni nie mieli, chcieli wolnej Polski". - Oni chcieli wolności osobistej i wolności państwowej. Dlatego tu właśnie wtedy byli, protestując razem z innymi mieszkańcami Lubina przeciw stanowi wojennemu, przeciwko odebraniu wolności, przeciwko państwu, które nie było państwem suwerennym - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że Lubin "krwią podpisał Porozumienia Sierpniowe i przez krew zrobił wielki krok ku wolnej Polsce, w której wszyscy dzisiaj żyjemy". Jak zaznaczył, wielu historyków badając Zbrodnię Lubińską podkreśla, że to był koniec władzy ludowej i koniec PRL.

Prezydent odznaczył - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: Zofię Jaszczę, Franciszka Kamińskiego, Tadeusza Madziarczyka, Anielę Sakwę i Jana Ziębę.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, wymieniono w nim m.in. imiona i nazwiska dowódców wojskowych oraz duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej; wspomniano także wszystkich, którzy "polegli" w Smoleńsku.

W trakcie apelu poległych kibice Zagłębia Lubin rozwiesili baner z napisem „Chwała Bohaterom” i zapalili kilkadziesiąt rac. Skandowali hasła: „Chwała bohaterom”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” i „Precz z komuną”.

(pap)

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Do... Kibice powitali Piotrowicza :-)
Klamiesz "jak Milicyjny pies"... i odwracasz kota ogonem ! Gdyz mamy tam Rodzine i duzo lepiej Wiemy... jak Ty, ze te Okrzyki byly b. wyraznie skierowane do bylych Wladcow PRL-u i Tych.... co do tamtej Tragedii wowczas doprowadzili !!
2017-09-03 00:00:12
Kibice powitali Piotrowicza:-)
"W trakcie apelu poległych kibice Zagłębia Lubin (...) skandowali hasła: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Dobre, ciekawe jak się pan Piotrowicz i inni działacze PiS-u, którzy wcześniej byli w PZPR i prześladowali opozycję antykomunistyczną poczuli, gdy im kibice takie powitanie zgotowali.
2017-09-02 18:54:03
wujek Staszek
Ty mnie nie zagaduj - tylko weź się do roboty. Dyskutant się znalazł... zasmarkaniec.
2017-09-02 09:49:08
Do... wujka St(r)aszka
No to jak jestes taki "mundry"... to odpowiedz choc "PO CZESCI"... na te Pytania ??
2017-09-01 23:24:07
wujek Staszek
@ Pytanie - a w "pośredniaku" hultaju byłeś, bo z nudów zadajesz coraz durniejsze pytania ?! Do roboty gałganie się weź, a nie przy kompie na klawiaturę przelewasz puste myśli.
2017-09-01 12:46:53
Pytanie ?
A Ci co broni nie mieli i chcieli wolnej Polski - to dokladniej Kto... i jakie mieli Korzenie i Pochodzenie...??
2017-09-01 12:33:59
Jarun
Dwa lata rządów, a jako prezydent nie powiedział nigdy nic ciekawego. Oj Adrian z poczekalni...coraz bardziej poirytowany, krzyczy (projekcja frustracji czyli przenoszenie złości, na bliżej nieokreślone zdarzenie, osobę). Ewa Kopacz też nie może dojść do siebie, po przegranych wyborach. Ten jej histeryczny ton z łamiącym się głosem wymaga leczenia i to długiego. Zauważcie.
2017-09-01 09:44:52
@Jarun
Nie ma czego zazdrościć, bo umiejętność przemawiania to rzecz wrodzona, więc niektórym to nie grozi. Niektórzy wolą słuchać koncertu symfonicznego, a inni rzępolenia fałszującego ulicznego grajka - co, kto lubi.
2017-09-01 07:08:02
Jarun
Płomienne przemówienia harcerzyka na apelu szkoły w sali gimnastycznej. Podnieca się własnymi słowami. Ale co tam, niedługo spadnie śnieg i na narty.
2017-08-31 21:17:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy