Niedziela, 02 kwietnia 2023 r. 
7 szczecin
REKLAMA

Prezydent: Robotnicy zginęli za wolność

Data publikacji: 31 sierpnia 2017 r. 20:41
Ostatnia aktualizacja: 06 września 2017 r. 19:02
Prezydent: Robotnicy zginęli za wolność
 

Lubin krwią podpisał Porozumienia Sierpniowe i przez krew zrobił krok ku wolnej Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek w Lubinie na uroczystości w 35. rocznicę Zbrodni Lubińskiej i 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Podkreślił, że robotnicy w Lubinie zginęli za wolność.

31 sierpnia 1982 r. podczas manifestacji na ulicach Lubina oddziały ZOMO i MO strzelały do mieszkańców w trakcie pokojowej manifestacji zorganizowanej w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Zginęły wówczas trzy osoby: Michał Adamowicz, Andrzej Trajkowski i Mieczysław Poźniak, a kilkadziesiąt zostało rannych.

W czwartkowej uroczystości udział wzięli także m.in. premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz oraz szef "Solidarności" Piotr Duda. Prezydent oraz premier złożyli kwiaty pod krzyżem, w miejscu, gdzie w 1982 r. zginęły trzy osoby.

- Można tylko w dwóch miejscach w Polsce tak naprawdę obchodzić rocznicę powstania "Solidarności" (...) to właśnie Gdańsk, Sala BHP i tu - w Lubinie. Dlaczego? Bo tutaj robotnicy w tamten sierpień zginęli za wolność, która została wtedy częściowo wywalczona, której przedsmak udało się wtedy przez rok poczuć - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że robotnicy w Lubinie "zginęli od kul, zginęli tak, jak się ginie na wojnie, zginęli tak, jak ci, którzy zginęli bezbronni w Powstaniu Warszawskim, którzy choć broni nie mieli, chcieli wolnej Polski". - Oni chcieli wolności osobistej i wolności państwowej. Dlatego tu właśnie wtedy byli, protestując razem z innymi mieszkańcami Lubina przeciw stanowi wojennemu, przeciwko odebraniu wolności, przeciwko państwu, które nie było państwem suwerennym - podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że Lubin "krwią podpisał Porozumienia Sierpniowe i przez krew zrobił wielki krok ku wolnej Polsce, w której wszyscy dzisiaj żyjemy". Jak zaznaczył, wielu historyków badając Zbrodnię Lubińską podkreśla, że to był koniec władzy ludowej i koniec PRL.

Prezydent odznaczył - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej - Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski: Zofię Jaszczę, Franciszka Kamińskiego, Tadeusza Madziarczyka, Anielę Sakwę i Jana Ziębę.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, wymieniono w nim m.in. imiona i nazwiska dowódców wojskowych oraz duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej; wspomniano także wszystkich, którzy "polegli" w Smoleńsku.

W trakcie apelu poległych kibice Zagłębia Lubin rozwiesili baner z napisem „Chwała Bohaterom” i zapalili kilkadziesiąt rac. Skandowali hasła: „Chwała bohaterom”, „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” i „Precz z komuną”.

(pap)

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do... Kibice powitali Piotrowicza :-)
2017-09-03 00:00:12
Klamiesz "jak Milicyjny pies"... i odwracasz kota ogonem ! Gdyz mamy tam Rodzine i duzo lepiej Wiemy... jak Ty, ze te Okrzyki byly b. wyraznie skierowane do bylych Wladcow PRL-u i Tych.... co do tamtej Tragedii wowczas doprowadzili !!
Kibice powitali Piotrowicza:-)
2017-09-02 18:54:03
"W trakcie apelu poległych kibice Zagłębia Lubin (...) skandowali hasła: „Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę”. Dobre, ciekawe jak się pan Piotrowicz i inni działacze PiS-u, którzy wcześniej byli w PZPR i prześladowali opozycję antykomunistyczną poczuli, gdy im kibice takie powitanie zgotowali.
wujek Staszek
2017-09-02 09:49:08
Ty mnie nie zagaduj - tylko weź się do roboty. Dyskutant się znalazł... zasmarkaniec.
Do... wujka St(r)aszka
2017-09-01 23:24:07
No to jak jestes taki "mundry"... to odpowiedz choc "PO CZESCI"... na te Pytania ??
wujek Staszek
2017-09-01 12:46:53
@ Pytanie - a w "pośredniaku" hultaju byłeś, bo z nudów zadajesz coraz durniejsze pytania ?! Do roboty gałganie się weź, a nie przy kompie na klawiaturę przelewasz puste myśli.
Pytanie ?
2017-09-01 12:33:59
A Ci co broni nie mieli i chcieli wolnej Polski - to dokladniej Kto... i jakie mieli Korzenie i Pochodzenie...??
Jarun
2017-09-01 09:44:52
Dwa lata rządów, a jako prezydent nie powiedział nigdy nic ciekawego. Oj Adrian z poczekalni...coraz bardziej poirytowany, krzyczy (projekcja frustracji czyli przenoszenie złości, na bliżej nieokreślone zdarzenie, osobę). Ewa Kopacz też nie może dojść do siebie, po przegranych wyborach. Ten jej histeryczny ton z łamiącym się głosem wymaga leczenia i to długiego. Zauważcie.
@Jarun
2017-09-01 07:08:02
Nie ma czego zazdrościć, bo umiejętność przemawiania to rzecz wrodzona, więc niektórym to nie grozi. Niektórzy wolą słuchać koncertu symfonicznego, a inni rzępolenia fałszującego ulicznego grajka - co, kto lubi.
Jarun
2017-08-31 21:17:23
Płomienne przemówienia harcerzyka na apelu szkoły w sali gimnastycznej. Podnieca się własnymi słowami. Ale co tam, niedługo spadnie śnieg i na narty.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA