niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Kraj > W zamian za loty na koszt państwa Kuchciński wpłacił pieniądze na cele charytatywne

W zamian za loty na koszt państwa Kuchciński wpłacił pieniądze na cele charytatywne

W zamian za loty na koszt państwa Kuchciński wpłacił pieniądze na cele charytatywne
Data publikacji: 2019-07-29 15:37
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-02 07:50
Wywietleń: 1119 405646

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka oraz 10 tys. zł na Caritas Polska w zamian za 23 loty samolotem rządowym – potwierdził dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Politycy PO chcą, by marszałek przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy.

Jako pierwsze o tym, że marszałek Sejmu wpłacił 15 tys. zł na fundację Ewy Błaszczyk oraz Caritas poinformowało w poniedziałek Radio Zet. Według czwartkowych doniesień radia ZET, marszałek Sejmu lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET dotarło do dokumentów potwierdzających sześć lotów, podczas których na pokładzie poza Kuchcińskim znajdowali się członkowie jego rodziny i oficer Służby Ochrony Państwa. Jak podkreśliło radio, nie wiadomo, czy rodzina Kuchcińskiego zapłaciła za te loty.

W reakcji na te doniesienia Centrum Informacyjne Sejmu informowało w czwartek, że każda podróż Marka Kuchcińskiego samolotem rządowym miała charakter służbowy, zaś "obecność dodatkowych osób na pokładzie nie wpływa w żadnej mierze na koszt przelotu". W piątek dyrektor CIS poinformował, poinformował, że marszałek Sejmu zdecydował o pokryciu kosztów przelotu członków rodziny i zapowiedział, że pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Grzegrzółka podkreślił wtedy, że "wszystkie przeloty marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego rządowymi samolotami były związane z obowiązkami służbowymi". Jak następnie wyjaśnił, "kwota zostanie oszacowana na podstawie umowy Kancelarii Sejmu z PLL LOT".

– Zgodnie z nią koszty przelotów poselskich są zryczałtowane na poziomie 572,40 zł (przelot dla jednej osoby w jedną stronę) i w ten sposób zostanie ustalona wysokość przelewu –  poinformował Grzegrzółka we wpisie na Twitterze.

W poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami Grzegrzółka potwierdził informację przekazaną PAP ws. wpłaty na Klinikę Budzik i Caritas Polska.

– Cel jest jasny –  mają to być pieniądze spożytkowane na cele statutowe tych dwóch fundacji – powiedział. – Na podstawie naszych wyliczeń ta kwota 15 tys. zł została oszacowana i taką też marszałek Sejmu zdecydował się przelać na cele charytatywne.

Politycy Platformy Obywatelskiej: poseł Mariusz Witczak i europoseł Andrzej Halicki uznali decyzję marszałka za niewystarczającą. Chcą, by marszałek Kuchciński przedstawił szczegóły lotów rządowym samolotem, kiedy na pokładzie byli jego bliscy: ile było takich lotów i kto brał w nich udział.

– Rządowy samolot to nie jest "aerotaxi" rodziny Kuchcińskich – mówił Halicki.

– Nie może sobie tutaj marszałek Kuchciński uciekać od problemu wpłatami na cele charytatywne, dlatego że z tego punktu widzenia nic się nie zmieniło – nie zwrócił pieniędzy do budżetu państwa za loty członków swej rodziny, tylko przekazał jakieś pieniądze na cele charytatywne – dodał Witczak.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

 

Komentarze

PiS
Jak w Psalmie 33 tylko czy Kuchciński to chrześcijanin i prawy człowiek zgodnie z zasadami religii? - przykazanie nr 7 nie kradnij ; czy Kuchciński okazał skruchę? Czy zlodziej który nie okazał skruchy będzie kradł dalej? a co zrobi Bóg z zatwardziałym grzesznikiem czy organizacją polityczną ? ;;;;;;;;;A pisząc językiem prostym i zrozumiałym czy PiS za rozdawnictwo i niekompetencję wygra wybory czy pojawi się LGBT która dla katolików to forma kary za grzechy i nie przestrzegania zasad religii i wygoni PiS z polityki na zawsze?
2019-08-02 06:21:54
heh
a dlaczego nie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
2019-08-01 08:28:40
KROTKO
PANIE TUSK PANIE BORUSEWIcZ TEZ ZA WASZE Wycieczki DAJcIEPARE GROSZY NA cARITAS
2019-07-30 18:47:51
weger
Caritas to żaden cel charytatywny - to pralnia brudnych pieniędzy kościoła
2019-07-30 10:10:22
PiS=złodziejstwo
Kradną na potęgę gdzie się da
2019-07-30 08:51:34
Tak wygramy, PISdyletancie.
.
2019-07-30 04:04:02
do @ PO_je..a piącego kawkę
Cyt;. "za "przekręt" z budową 2 wierz.." Przecież ty PO_je..ie nie wiesz jak się po polsku pisze!...Zamiast PO_pijać kawkę zajrzyj do PO_dręcznika (3 klasa Sz.Podst.) P.S. - może jeszcze "wieżysz" iż wygracie jesienne wybory.
2019-07-29 20:23:24
....
czyli komunikacja miejska, pociagami, samolotami lotu itd. tez moze kazdy jechac,latac, za darmo bo przeciez i tak jada i wioza innych a ze miejsca sa .... prl 3.0
2019-07-29 18:29:10
;-(
Teraz widzicie po co sa niezalezne i wolne media ,z mediow publicznych byscie sie o tym NIGDY nie dowiedzieli tak jak o innych setkach podobnych spraw, ale spokojnie od jesieni jak bedzie wiekszosc konstytucyjna to wolne media zostana zaorane na wzor turcji i wegier, no ale 500zl dostaliscie za to ,taka jest cena utraty honoru ,wolnosci i demokracji ? przyszle pokolenia wam tego nie zapomna
2019-07-29 18:28:12
popijajać kawkę..
Tych lotów było ponad 100 !! każdy inny funkcjonariusz publiczny usłyszałby zarzuty prokuratorskie korupcyjne z kodeksu karnego . No , ale nie w tym państwie , tutaj rządzi klecha Rydzol i Ziobro pod dyktando Prezesa. Prezes nawet nie został przesłuchany za "przekręt" z budową 2 wierz w Warszawie oto państwo PIS, poszkodowani przesłuchani , a winni nie ???
2019-07-29 17:41:45
skandal
To znaczy że Policja Straż i inne służby też mogą podwozić rodzinę bo przecież radiowóz czy karetka też jedzie i nie zwiększa to kosztów. Poza tym powinniśmy chyba być wdzięczni, że nie wpłacił tych 15tys. na Rydzyka
2019-07-29 16:59:02
jamcito
Gdzie rezerwowac mozna bilety? Wychodzi po 652 zlote za lot. Tez chce tak latac.
2019-07-29 16:58:58
ciekawe...
czyli jak się ukradnie milion to wystarczy wpłacić 100 tyś na cartias i Bóg zapłać? Dobry przykład daje nam władza ;)
2019-07-29 15:52:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie