Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

W obronie przed koronawirusem: kontrole sanitarne

Data publikacji: 09 marca 2020 r. 14:27
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2020 r. 14:04
W obronie przed koronawirusem: kontrole sanitarne
 

Na konferencji prasowej w poniedziałek (9 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych decyzjach z związku z koronawirusem. Wprowadzone są kontrole sanitarne m.in. na granicy z Niemcami i Czechami.

– Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach – mówił premier. – Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie pierwszym krajem w Europie, który podejmuje taką decyzję. Podejmujemy środki zaradcze, żeby przyrost zarażeń był jak najmniejszy. To jest podejście, o którym dzisiaj rano rozmawiałem z Angelą Merkel i z innymi przywódcami europejskimi. Należy zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Szef rządu zapowiedział wdrożenie kontroli sanitarnych w pociągach, najpierw Intercity, a później też w przygranicznym ruchu.

– Chcemy w ciągu najbliższych 2-3 dni wdrożyć kontrole na wszystkich przejściach granicznych samochodowych, kolejowych oraz w portach – mówił M. Morawiecki. – W najbliższych kilkudziesięciu godzinach będziemy rozszerzać zakres tych kontroli również na pozostałe granice: w transporcie autokarowym, autobusowym, busowym powyżej 8 osób, żeby w maksymalny możliwy sposób nie zakłócać płynności na granicy.

O wdrożeniu kompleksowego systemu ochrony sanitarnej granic mówił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

– To pierwsze tego typu działanie w Europie – podkreślił. – Uważamy, że z uwagi na to, iż grono osób zarażonych dociera do Polski zza granicy, musimy wprowadzić nadzwyczajne środki. Dziś o godzinie 15 uruchamiamy 5 punktów kontroli sanitarnej na granicy z Niemcami i Czechami. Od jutra wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, czyli granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Punkty kontroli sanitarnej, które uruchamiamy, będą całodobowe.

W punktach ma być kilkudziesięciu funkcjonariuszy kilku formacji, głównie straży granicznej, ale także policji, straży pożarnej, krajowej administracji skarbowej, inspekcji transportu drogowego.

– Będzie się to po części wiązało ze zmianą organizacji ruchu na przejściach granicznych – dodał M. Kamiński. – Apeluję do wszystkich o cierpliwość i przede wszystkim o odpowiedzialność. Jedną z podstawowych rzeczy, poza mierzeniem temperatury, będzie wypełnianie najważniejszych danych w karcie podróżnego. Tak, abyśmy mogli szybko odnaleźć osobę, która jest chora, a przede wszystkich jej współpasażerów.

Premier zaapelował do wszystkich organizatorów imprez masowych, aby je odwoływać, bo – jak uzasadnił – właśnie imprezy masowe były jedną z przyczyn szybszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech i Włoszech.

– W najbliższych dniach spodziewamy się istotnego wzrostu liczby zarażonych pacjentów – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia. – Apeluję jeszcze raz o rozsądek i spokój. Mamy miejsca w szpitalach zakaźnych, które mogą objąć opieką tych pacjentów. Mamy plany zwiększenia liczby tych miejsc.

(isz)

Fot. Adam Guz/KPRM

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA