środa, 27 maja 2020.
Strona główna > Kraj > W gdańskiej Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza

W gdańskiej Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza

W gdańskiej Bazylice Mariackiej rozpoczęła się msza pogrzebowa Pawła Adamowicza
Data publikacji: 2019-01-19 12:12
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-20 09:25
Wywietleń: 1102 372249

W gdańskiej Bazylice Mariackiej w sobotę w południe rozpoczęła się msza pogrzebowa zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Świątynia jest wypełniona po brzegi, tłumy zapełniają też okoliczne ulice historycznego centrum miasta.

Mszy pogrzebowej przewodniczy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Na początku mszy odśpiewano hymn państwowy.

Prezydenta żegna jego najbliższa rodzina, w tym żona Magdalena, córki Antonina i Teresa oraz brat Piotr. W trakcie uroczystości głos ma zabrać żona zmarłego oraz pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W nabożeństwie uczestniczy prezydent Andrzej Duda, szef Rady Europejskiej Donald Tusk z małżonką, byli prezydenci z żonami: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. W świątyni są także premier Mateusz Morawiecki z żoną oraz b. premierzy: Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Marek Belka, Kazimierz Marcinkiewicz i Ewa Kopacz.

Oprócz premiera w składzie delegacji rządowej znajduje się także wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Prezydium Sejmu reprezentuje wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), a Senatu - wicemarszałek Bogdan Borusewicz (PO). Obecna jest też liczna grupa posłów i senatorów. Na uroczystości licznie obecni są też przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, w tym szef partii Grzegorz Schetyna, lider pomorskich struktur PO Sławomir Neumann i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ponadto są również: szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer oraz szef patrii Teraz! Ryszard Petru.

W pogrzebie bierze też udział Jerzy Owsiak, założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP), Rzecznik Praw Obywatelskiej Adam Bodnar, szef Gdańskiej Rady Imigrantów Aws Kinani, b. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W świątyni są także były prezydent Niemiec Joachim Gauck oraz burmistrzowie Rotterdamu, Bremy, Lipska i Hamburga.

Jak poinformowano msza będzie miała charakter ekumeniczny – wezmą w niej udział m.in. przedstawiciele lokalnych gmin – żydowskiej i muzułmańskiej. W świątyniach zlokalizowanych w ścisłym historycznym centrum miasta, w tym w kościołach św. Brygidy, św. Elżbiety, św. Józefa, św. Katarzyny i św. Bartłomieja będzie udzielana wszystkim komunia święta.

Według informacji przekazanych przez gdański magistrat polskie samorządy reprezentuje 300 prezydentów, burmistrzów, wójtów i radnych z całego kraju.

Urna z prochami prezydenta Gdańska zostanie złożona w niszy w kaplicy św. Marcina.

Bazylika Mariacka jest wypełniona po brzegi. Tłumy zapełniają też okoliczne ulice historycznego centrum miasta. W kilku punktach w ścisłym centrum miasta ustawione zostały telebimy, na których transmitowana są uroczystości pogrzebowe.

***

Po rozpoczęciu mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź przekazał rodzinie prezydenta kondolencje od papieża Franciszka. Papież przekazał różańce rodzicom prezydenta, małżonce Magdalenie, córkom Antoninie i Teresie oraz bratu Piotrowi.

W gdańskiej Bazylice Mariackiej w sobotę w południe rozpoczęła się msza pogrzebowa zmarłego tragicznie prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

***

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat.

(PAP)

Fot. PAP/Adam Warżawa

Komentarze

kibic
Owsiak wrócił ... hurra ;) taką żenadę to tylko on mógł wymyślić ;)))
2019-01-19 20:12:08
kibic
dajcie spokój KODziarze i wierni Owsiakowi wiedzą swoje ... szkoda pisania.oni nie są reformowalni.
2019-01-19 18:58:03
Olek
Na pewno "będzie udzielana wszystkim komunia święta"? Trzeba być w stanie łaski uświęcającej.
2019-01-19 17:02:24
komedia
w pierwszych rzedach bolek,grzegorz -zniszcze ciebie,neuman,ktorzy naciskali na nieboszczyka,zeby nie kandydowal bo ma zarzuty prokuratorskie i prezydentem polskiego palermo ma byc synalek noblisty.byl tez bronek ,ktory zalecal walic przeciwnikow decha.niezauwazylem tylko tego od dorzynania watach,wsieklego stefana od komarow i ulubienca tvn palikota.
2019-01-19 16:24:01
janek bury
ale zaklamane geby na tym pogrzebie;nobista bolek,ktory wyrzuca pisowcow przez okna,grzegorz ,zniszcze; ijego przybocznyneuman,ktorzy naciskali na nieboszczyka,zeby nie startowal.prezydente mial byc slawek z patalogicznej rodzinki.w.
2019-01-19 15:56:44
cdn
kazdy normalny czlowiek potepi zabojstwa niezaleznie od motywow.ide o zaklad,ze od jutra tvn igadzinowka wyborcza bedzie prowadzilab kampanie ,ze odpowiedzialny jest kaczynski i pis.poniwwaz jestem z innego regionu to nieboszczyk kojarzy mnie sie z dwoma epizotami;1 jak ciagnie z tzw samorzadowcami samolot spolki amber gold,2.jak robi fete na zlosc pisowcom tow.najlepszemu sedziemu rzeplinskiemu ,ktory zajumal oszczedzajacym w ofe 170 mld zl
2019-01-19 15:05:09
obserwator
Mam pytanie o pomoc w zrozumieniu sytucji w katedrze. Dlaczego Prezyden Duda oraz Premier siedza w drugich a nawet dalszych rzędach na mszy a nie w pierwszym rzędzie??? To jest nie tak. Powinni siedziec w pierwszym rzędzie na pewno.I znowu daje sie odczuc spory polityczne i podzialy i totalny brak taktu i wyczucia etykiety. Ciekowy jestem czy to zauważa szanowni dziennikarze ze Szkiełka Kontaktowego z ich trafnymi obserwacjami i komentarzami szczegolnie syna Pana Miecugowa ktory duka cos pod nosem bez sensu , kleci zdania z trudem i wymyśla na sile jakies celne uwagi wedlug jego mniemania.
2019-01-19 12:41:09

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie