poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Kilkanaście fałszywych alarmów bombowych w szkołach

Kilkanaście fałszywych alarmów bombowych w szkołach

Kilkanaście fałszywych alarmów bombowych w szkołach
Data publikacji: 2019-05-07 11:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Wywietleń: 1117 389596

Zgłoszenia o kilkunastu fałszywych alarmach bombowych w szkołach otrzymali we wtorek policjanci z Zachodniopomorskiego - poinformowała rzeczniczka KWP w Szczecinie. Jak zapewniła, egzaminy maturalne w województwie rozpoczęły się bez zakłóceń. Policjanci poszukują sprawców tych alarmów.

- Zgłoszenia o otrzymanych informacjach o zagrożeniu funkcjonariusze odebrali od dyrektorów szkół m.in. ze Szczecina, Kołobrzegu czy Stargardu - powiedziała we wtorek kom. Mirosława Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Zaznaczyła, że nie wpłynęły one na przebieg egzaminów; po sprawdzeniu okazało się, że są to informacje o "bardzo niskiej wiarygodności".

W Koszalinie i okolicy skontrolowanych zostało dziesięć szkół, do których wysłano sygnały o niebezpiecznych ładunkach pocztą elektroniczną. Pisanie matur nie było więc opóźnione lub przełożone.

Policjanci informują, że szukają sprawcy bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury.

Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem będzie sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji i każdorazowe zgłaszanie tego faktu policji.

Funkcjonariusze zapewniają, że każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji - wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu.

Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów.

Egzaminy dojrzałości nadal trwają. Funkcjonariusze przypominają, że osoby wysyłające fałszywe alarmy podlegają sankcjom prawnym. Za zawiadomienie o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, autor podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. 

 Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

(k, m, pap)

Fot. Mateusz Frąckowiak (arch.)

Na zdjęciu: fałszywy alarm bombowy uruchamia całą lawinę działań policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku.

Komentarze

Ludzik
Jesteście żałośni. Nawet nie śmieszni. Jacyś nieudani maturzyści chcieli przełożyć egzaminy, a tu taka polityka..
2019-05-10 19:48:27
lol
I niech mi ktoś powie, że to nie ma związku z niedawno zakończonym "strajkiem" nauczycieli!...
2019-05-07 15:12:12
Ehh
To najlepszy dowód na to, że nasze państwo istnieje tylko teoretycznie
2019-05-07 14:16:42
nazwa
mocno pachnie cyrlica-efekt dalsz podział głosów przed wyborami do pe na korzysc jedynej slusznej partii -zyskuje moskwa
2019-05-07 14:15:25
kompromitacja
Tak państwo PiS zabezpiecza naszych maturzystów
2019-05-07 14:10:39
Rodzic
Szkoda że ten artykuł był pisany na kolanie bo w szkole 55 w Szczecinie była przeprowadzona ewakułacja uczniów.co ciekawe wszystkie dzieci były w samych bluzkach,ale każdy z nauczycieli zdążył nałożyć kurtkę.troska o zdrowie dzieci nie ma co.
2019-05-07 12:55:21
Alicja
Nie wsadzałabym tych dowcipnisi do więzienia ponieważ nie życzę sobie aby z moich podatków mieli za darmochę wikt i opierunek. Owszem w kiciu mieliby miejsce noclegowe i wyżywienie ale kazałabym im pracować po 10 godzin dziennie np. przy budowie dróg, żeby zarobili na to jedzenie i miejsce do spania. To jest bardziej wychowawcze niż sama odsiadka w więzieniu. Oczywiście zaraz odezwą się ci od praw człowieka, że to niehumanitarne aby więźnia zmuszać do pracy. A ja się pytam a humanitarne jest bezzasadne stawianie służb na nogi, a humanitarne jest niepłacenie alimentów czy kradzież itp.
2019-05-07 11:38:42
max
Jedno jest pewne te alarmy bombowe to nie dzieło zwolenników "dobrej zmiany" a raczej tych którzy chcą chaosu i zamieszania w szkolnictwie! Frustracja pewnych środowisk widać jest ogromna!
2019-05-07 11:36:01
Smutny
Jak trzeba byc opetanym i nie lubiec uczmiow by po traumie strajku dokladac dodatkowy stres
2019-05-07 11:27:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie