wtorek, 22 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Ustawa "dezubekizacyjna" ma objąć wyłącznie funkcjonariuszy SB

Ustawa "dezubekizacyjna" ma objąć wyłącznie funkcjonariuszy SB

Ustawa "dezubekizacyjna" ma objąć wyłącznie funkcjonariuszy SB
Data publikacji: 2016-12-19 11:19
Ostatnia aktualizacja: 2016-12-20 14:08
Wywietleń: 2003 187159

Tylko funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą objęci ustawą "dezubekizacyjną", która obniży im emerytury i renty – podkreślił wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma. Będą to wyłącznie ci funkcjonariusze SB, których teczki są w archiwum IPN.

Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą od 2017 r. zostaną obniżone emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej służących na rzecz totalitarnego państwa. Obniżenie świadczeń będzie dotyczyć tych funkcjonariuszy, którzy pracowali dla aparatu represji PRL od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.

– Na wniosek MSWiA Instytut Pamięci Narodowej przygotował – zgodnie z najnowszą i najlepszą wiedzą jego historyków i archiwistów – wykaz tych wszystkich jednostek administracji w PRL, których pracownicy byli związani ze Służbą Bezpieczeństwa. Nowymi przepisami będą jednak objęte tylko i wyłącznie te osoby, które były na etatach UB i SB. Mówienie o tym, że obniżane będą emerytury czy renty np. lekarzom lub pracownikom fizycznym, którzy, mimo że byli zatrudnieni przez aparat bezpieczeństwa PRL, to nie wykonywali zadań UB i SB, jest nieporozumieniem. Ale jeżeli lekarz lub pracownik fizyczny był na etacie funkcjonariusza UB/SB – a to powodowało między innymi, że czerpał wtedy z tego tytułu dodatkowe korzyści – to wówczas ustawa ich uwzględni – powiedział Szpytma. Zwrócił uwagę, że IPN dysponuje teczkami funkcjonariuszy UB/SB, których dokumentacja będzie ewentualną podstawą do obniżenia świadczeń.

Wiceprezes IPN tłumaczył, że przygotowany katalog obejmie nie tylko funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, ale także wojskowych organów bezpieczeństwa państwa, które przed 1990 r. podlegały Ministrowi Spraw Wewnętrznych, a mianowicie: Wojskowej Służby Wewnętrznej, Jednostek Wojskowych MSW i Zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza. Obniżenie świadczeń ma dotyczyć również związanej z SB kadry naukowo-dydaktycznej np. Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie i Szkoły Chorążych Biura "B".

– Chodzi wyłącznie o osoby związane z cywilnym aparatem bezpieczeństwa, czyli z SB. Na przykład wykładowcy, słuchacze i studenci Akademii Spraw Wewnętrznych – w tej sprawie było najwięcej emocji – nie będą mieli obniżanych świadczeń, jeśli w trakcie nauki byli na etatach strażackich czy milicyjnych. Natomiast jeśli chodzi o osoby związane z wojskowym aparatem bezpieczeństwa, to odpowiednia propozycja MON w formie ustawy jest już w lasce marszałkowskiej – mówił Szpytma. Zaprzeczył też pojawiającym się głosom, że ustawa "dezubekizacyjna" powstała w IPN.

W piątek wobec niektórych wątpliwości krytyków tzw. ustawy dezubekizacyjnej odniósł się w Sejmie szef MSWiA Mariusz Błaszczak, który zaznaczył, że obniżenie świadczeń będzie dotyczyć wyłącznie tych osób, które pracowały na etatach SB.

– Ta ustawa dotyczy funkcjonariuszy SB (...). Ta ustawa nie dotyczy funkcjonariuszy MO, nie dotyczy funkcjonariuszy Straży Pożarnej, nie dotyczy słuchaczy szkół milicyjnych (...), natomiast jeżeli byli na etacie SB, to ich dotyczy. A jeżeli byli na etacie milicyjnym albo Straży Pożarnej, to ich nie dotyczy - mówił Błaszczak. Zaznaczył też, że ustawa dotyczy Biura Ochrony Rządu, które w 1956 r. przeszło z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego do MSW.  

(pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Komuch z urodzenia
Ustawa wybiorcza. Jedni podlegają pod nią, inni nie. Po dwudziestu siedmiu latach karanie wszystkich esbeków, ubeków, to bardzo poroniony pomysł. A co z tymi, którzy za darmo pobierali nauki, zdobywali stopnie naukowe itp. Przecież oni też pracowali na rzecz umacniania tamtego ustroju. Mój ojciec - robotnik fizyczny Mostostalu warszawskiego też budował ten ustrój. Zapisał się nawet i to z własnej woli do PPR-u, bo autentycznie wierzył w lepsze jutro. Za tą pracę uczciwego robola i za tą ślepą wiarę też powinien być ukarany odebraniem emerytury. Ba, i nie tylko on, ale również jego następcy do trzeciego pokolenia, a może i dalej? Wówczas spełniłoby się credo naszego naczelnika państwa. Niech głupi Polacy popatrzą jak załatwiali podobne sprawy nasi zachodni sąsiedzi. Nie dajmy się opętać oszołomom, czego sobie i wszystkim życzę.
2016-12-20 13:34:25
@pytam
Pamiętaj, za pomówienia też można odpowiadać przed sądem.
2016-12-20 07:57:04
Przez byle minimum 45 lat...i dalej...
A co i z Tymi... ( nie wszystkimi ) co byli w ZO-MO, OR-MO i MO jak i w Wieziennictwie PRL-u, co maja na swoim sumieniu torturowanie i po-mordowanie setek czy tysiece Polakow w latach 1945-1990 i dalej... !!
2016-12-20 00:39:43
Obywatel
Nareszcie!
2016-12-19 12:58:31
Men
Czyli jednak. Lekarz ze szpitala przy Jagiellońskiej był na takim etacie, bo taka była struktura.
2016-12-19 12:17:59
precz
A ilu sbeków śmieje się, bo ich teczek nie ma w IPN. Niektórzy to pewnie nawet sami wzięli swoje akta i wyrwali co lepsze strony. 27 lat za późno, wcześniej powinno się za nich wziąć, a nie ugadywać przy owalnym stoliku.
2016-12-19 11:50:58
pytam
a co z komunistycznymi prokuratorami oskarżającymi opozycjonistów w czasie i po stanie wojennym, takimi jak Stanisław Piotrowicz ?
2016-12-19 11:48:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy
„Mirosław Kwiatkowski niniejszym przeprasza za bezprawne naruszenie dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury, których to naruszeń dopuścił się w treści sporządzonych przez siebie artykułów pod tytułem: – „Biuro nieruchomości w przepompowni”, „Pośredników ci u nas dostatek”, „Wypaczone notarialne umowy”, „Notariusze naginali przepisy”, „Czarna dziesiątka mijającego roku”, „Chwasty tygodnia”, „Pośrednicy drwią z Temidy” oraz „Wyrok na notariusza” opublikowanych w Kurierze Szczecińskim odpowiednio w dniach 23 stycznia 2015 r., 13 lutego 2015 r., 27 listopada 2015 r., 28 grudnia 2015 r., 31 grudnia 2015 r., 9 września 2016 r. oraz 11 października 2016 r., a także stronie internetowej gazety, w których to artykułach zawarto nieprawdziwe i niesprawdzone informacje na temat sposobu świadczenia usług przez Pana Przemysława Rafała Chmurę, w czasie gdy wykonywał on zawód notariusza, oraz o rzekomych nieprawidłowościach, których miał się dopuścić przy świadczeniu tych usług. Mirosław Kwiatkowski zobowiązuje się również do poszanowania dóbr osobistych Pana Przemysława Rafała Chmury.”