czwartek, 21 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Mniejsze emerytury dla esbeków

Mniejsze emerytury dla esbeków

Mniejsze emerytury dla esbeków
Data publikacji: 2016-11-26 21:16
Ostatnia aktualizacja: 2016-11-28 17:38
Wywietleń: 2014 177325

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji "ustawy dezubekizacyjnej" dotyczy emerytur i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Ich świadczenia sięgną maksymalnie średniego świadczenia w ZUS.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r. Natomiast świadczenia emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą wypłacane od 1 października 2017 r. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Premier Beata Szydło powiedziała, że zmiany przywracają elementarną sprawiedliwość społeczną dotyczącą ludzi, którzy w czasach PRL-u byli prześladowani.

- To oni poświęcali swoje życie, swoje kariery, dlatego byśmy dzisiaj mogli mówić, że żyjemy w wolnym demokratycznym państwie, a polskie państwo przez te wszystkie lata po prostu o nich zapomniało. Dzisiaj przywracamy sprawiedliwość społeczną - powiedziała Szydło.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przywołał dane, z których wynika, że obecnie najwyższe emerytury mundurowe sięgają 19 tys. zł miesięcznie. Świadczenia powyżej 12 tys. zł pobierają 32 osoby, natomiast emerytury w przedziale od 6 tys. do 12 tys. zł - ok. 1,3 tys. osób.

"Za służbę na rzecz totalitarnego państwa uznaje się służbę od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r." - wskazano w projekcie. Oprócz funkcjonariuszy SB, jednostek ministerstwa bezpieczeństwa publicznego i ministerstwa spraw wewnętrznych obniżenie emerytur i rent dotyczyć będzie także osób, które służyły w jednostkach MON, w tym m.in. Wojskowej Służbie Wewnętrznej, Wojskach Ochrony Pogranicza. Zmiany dotyczyć mają także kadry naukowo-dydaktycznej, naukowej, naukowo-technicznej oraz słuchaczy i studentów Akademii Spraw Wewnętrznych (z wyłączeniem Wydziału Porządku Publicznego w Szczytnie), a także Centrum Wyszkolenia MSW w Legionowie, Wyższej Szkoły Oficerskiej MSW w Legionowie.

W myśl przygotowanego projektu od października 2017 r. maksymalna emerytura dla tych osób nie będzie mogła być wyższa niż średnia emerytura lub renta z tytułu niezdolności do pracy. Jak wskazano w ocenie skutków regulacji (OSR), według wstępnych danych w czerwcu 2016 r. wysokość przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS wynosiła 2 tys. 053 zł, a wysokość przeciętnej renty z tytułu niezdolności do pracy - 1 tys. 543 zł. Zgodnie z propozycją w przypadku renty rodzinnej po takiej osobie wysokość świadczenia nie będzie mogła przekraczać wysokości średniej renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wypłacanej przez ZUS w czasie tworzenia projektowanej ustawy (według wstępnych danych w czerwcu 2016 r. wysokość przeciętnej renty rodzinnej wypłacanej przez ZUS wynosiła 1 tys. 725 zł).

Według szacunków MSWiA obniżeniu ulegnie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Z OSR wynika także, iż rocznie budżet państwa będzie wydawał o ok. 546 mln zł mniej na świadczenia emerytalne i rentowe z systemu zaopatrzenia emerytalnego służb mundurowych. Według projektu informację o przebiegu służby funkcjonariuszy w okresie PRL sprawdzać będzie IPN.

W 2009 r. uchwalona z inicjatywy PO tzw. ustawa dezubekizacyjna obniżyła emerytury ok. 25 tys. osób z cywilnych służb specjalnych PRL i dziewięciu członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (w tym gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu - zm. w 2014 r.). Od początku 2010 r. oficerowie służb PRL dostają niższe świadczenia - obliczane według wskaźnika w wysokości nie 2,6 proc. podstawy wymiaru za każdy rok służby za lata 1944-90 - jak wcześniej, lecz 0,7 proc. (przelicznik zwykłej emerytury to 1,3). W 2010 r. podawano, że ich średnia emerytura wyniosła po tym ok. 2,5 tys. zł i wciąż była wyższa niż zwykłego emeryta - 1,6 tys. zł. Obniżka dotyczyła także tych pozytywnie zweryfikowanych w 1990 r., których przyjęto wtedy do UOP. Ok. 6 tys. przypadków z 25 tys. dotyczyło wdów i bliskich osób już nieżyjących.

Skargi na Polskę do Strasburga złożyło ostatecznie 1,6 tys. dawnych esbeków. ETPC nie dopuścił tych skarg do rozpatrzenia. Uznał, że nie doszło do "nadmiernych obciążeń dla skarżących, którzy nie doznali utraty środków do życia albo całkowitego pozbawienia świadczeń, a system ten był i tak bardziej korzystny niż inne systemy emerytalne".

(pap)

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

Komentarze

Sylwia
300 euro za każde 10 lat pracy w Belgii, tyle można dostać z belgijskiego zusu. W Polsce to istne eldorado, 19 tys. mc to daje rocznie 228 tys, za co mozna nabyć nowe dwupokojowe mieszkanie w Szczecinie i to tylko z rocznej emrytury. Sbeki nie pobierają kasę przez 20 lat i mamy 4 mln 560 tys. Miliony za tortury rodem ze średniowiecza jak łamanie poalców, wyrywanie paznokci, rozciaganie kości. To istna inwizycja celem depopulacji Polaow i sowicie opłacana
2016-11-28 17:24:41
Moim zdaniem
ustawa PiS-owska w sprawie SB-eków jest niesprawiedliwa. Osobniki, które służyły obcej sile i ciemiężyły naród przez dziesięciolecia powinny dostać do wyboru (zakładając, że darujemy im życie) albo dożywotni państwowy wikt i opierunek w ZK, albo deportacja do Moskwy. Pozostawianie takim średniej emerytury w sytuacji, gdy uczciwy obywatel często ma poniżej tej średniej to skandal.
2016-11-28 13:32:57
sprawiedliwość po PiSowsku
Ustawa wbrew pozorom nie dotknie SB ( pewnie nielicznych ) bo im już i tak nie ma co zabrać,lub większość wymarła.Ustawa tym razem jest tak napisana by szukać pod pod" jej płaszczykiem" pośród nowego "katalogu" sporządzonego przez PiS i zaliczonych do "służby totalitarnego państwa" To będą-wymienieni już funkcjonariusze,renciści inwalidzi,wdowy,żołnierze LWP,instytucje i ich kadra takie jak-szpitale,lekarze,salowe,pielęgniarki,szkoły,przedszkola MSW-kadra dydaktyczna,słuchacze wybranych szkół,biura informacji jak np.paszporty,dowody osobiste i szereg innych instytucji i ich pracowników.Kuriozalne jest to,że np.dziecko które uczęszczało do resortowego przedszkola a potem na swoje nieszczęście w dalszej drodze edukacji zapragnęło się kształcić w kolejnej resortowej szkole by wstąpić do służby jest też uznane przez ustawę Błaszczaka i Zielińskiego jako funkcjonariusz w służbie na rzecz totalitarnego państwa i podlega ustawie.Pracownik na etacie cywilnym który w bazie transportu samochodowego naprawiał jako mechanik auta,lub sprzątaczka która ten warsztat sprzątała-są "pracownikami służby cywilnej totalitarnego państwa" Absurdów i nieprawdopodobnych zapisów jest cała masa.To tylko dowodzi że głównie nie chodzi o klepaną w przekazie dnia,miesiąca "sprawiedliwość społeczną" a nerwowe szukanie pieniędzy.Za moment idąc tą logiką polegną z tej samej ustawy nauczyciele,urzędnicy pracujący za czasów PRL-bo oni także służyli na rzecz totalitarnego państwa.A więc niebawem ta ustawa dotknie waszych rodziców,braci sióstr-najbliższych którzy mieli to nieszczęście że urodzili się i żyli w PRL-u a obecny rząd zakwalifikował ich do grupy ludzi działających na rzecz totalitarnego państwa.Polecam uważnie przeczytać uzasadnienie Ustawy by w ogóle zrozumieć kogo i czemu tak naprawdę się tyczy.
2016-11-28 10:32:38
zyta
Nie każdy SBek był zły, wielu sumiennie pracowało dla Polski więc czemu mają być teraz poszkodowani ? Zrobić weryfikację a nie pakować wszystkich do jednego wora.
2016-11-28 07:52:03
Szczeciniak,
Pytanie do PO-nizszego Warmiak-a... a czy za Komuny i PO-stkomuny, tez miales zwyczaj "plodzic" tak dlugie i tak "soczyste komentarze"... np. do Gagazety Wyyborczej czy innych Redakcji...? Czy wtedy NIC nie widziales i NIC nie slyszales...bo wg. Ciebie NIE bylo wowczas PO-trzeby ??
2016-11-28 00:12:45
Beta
Do Warmiak. Czy tak samo protestował Pan jak rząd PO z Tuskiem podwyższał wiek emerytalny i kradł moje/nasze pieniądze z OFE. Przecież wcześniej Państwo "umówiło się ze mną" na pewien wiek emerytalny i na II filar. A potem pstryk i nie ma umowy. Takich przykładów mogę przytoczyć mnóstwo. Pierwszy z brzegu z mojego podwórka - "karta nauczyciela", A tego typu układów zbiorowych było wiele. Przychodząc do zawodu wiele lat temu podpisywałam się pod "kartą nauczyciela" z określonymi warunkami, między innymi w sprawie wieku przechodzenia na emeryturę. A potem Państwo pokazało mi "gest Kozakiewicza" i muszę fikać nóżką do 67 lat. Całe szczęście, że teraz PiS próbuje to naprawić.
2016-11-27 23:09:31
marek
Lewaccy szaleńcy na tym forum naprodukowali się. A niby dlaczego SBek który działał na szkode Polski torturował uczciwych ludzi ma dostawać wielotysieczna emeryturę. Za to co robił powinien siedzieć w wiezieniu. To i tak za łaskawie PiS z nimi postapiłże będą pobierać normalna emeryturę na którą nie zapracowali i nie zasłużyli.
2016-11-27 18:38:39
Warmiak
Nie jestem osobą, którą dotknie ta ustawa. Nie piszę tutaj aby bronić kogokolwiek. Ta ustawa przelała już czarę. PIS ma za nic zasady prawodawstwa i praworządności. Samo to, że w swoich wypowiedziach w mediach mówią tylko o emeryturach SB-eków a nie mówią o innych funkcjonariuszach służących często ponad dwadzieścia lat dla III RP. Nie wspominają, że wystarczy, że młody człowiek pod koniec lat 80 trafił na początku swojego szkolenia do Szczytna czy też Legionowa i potem trafił już w RP do Policji lub UOP-u ( odpowiednik ABW - dla tych co nie wiedzą lub są leniwi i nie chce im się sprawdzić). Komentujacy w mediach, z tego co widzę, to można rzec " cielęta" prowadzone na sznurku propagandy PIS-u. Większość nie zna nawet pełnego tytułu ustawy, nie wspominając jej treści. Może chęci PIS-u w "naprawianiu" Polski są dobre, ale wykonanie już nie za bardzo. Czemu PIS w ramach sprawiedliwości społecznej nie obniży diet posłów, nie podniesie emerytur, które pozwalają na wegetację nie życie. Ano dlatego, że strzelili sobie w kolano 500+, którego idea jest dobra lecz wyszło jak zwykle. Pieniądze dla dzieci powinny być odliczane od podatku dochodowego, a nie dawane za darmo. Wielu nie chce iść do pracy po tym jak dostają pieniądze za nic. Tak za nic. 500+ na dzisiejszych zasadach powinny otrzymywać osoby niezdolne do pracy lub samotnie wychowujące małe dzieci. Płacimy za utrzymanie beneficjentów ośrodków pomocy społecznej i bezrobotnych z wyboru miliardy złotych ( nie mam na myśli faktycznie potrzebujących, ich odsetek jest niewielki). To są oszczędności a nie łamanie zasad prawa ustanawiając już nie pierwszą ustawę działającą na szkodę osób wstecz. Ci pseudoprawnicy oblaliby egzamin na każdej uczelni. Mam świadomość, że wielu ludzi zruga mnie zaraz, ale docenią Ci, dla których praca to podstawowa forma utrzymania, nie oczekiwanie na kolejny zasiłek, bo nie pójdę przecież pracować na budowie, zamiatać ulicę i dopiszcie sobie inne wg wielu niegodne zajęcia. Państwo powinno dotrzymywać umów, które zawarło z obywatelami, czy się to podoba czy nie. Gdy zmieniane są zasady przechodzenia na powszechne emerytury nic nie robicie, narzekacie tylko. Jak byli funkcjonariusze ( nie SB-cy) zaczną działać aby walczyć o swoje, rugacie ich i mieszacie z błotem. Oni różnią się od Was tym, że mają jaja. Jestem pewien, że będą protestować. Zorganizują się, będą składać pozwy, a jeżeli sąd pozostanie niezawisły, to będą jej wygrywać. Wtedy to nie Kaczyści ( tak ich nazywam, bo mi się bardzo kojarzą z działaniami NSDAP) będą płacić odszkodowania tylko My podatnicy. Nie można kierować się emocjami, trzeba myśleć trzeźwo. Pozdrawiam byłych mundurowych i innych, których obejmuje ustawa - Walczcie o swoje.
2016-11-27 12:01:28
pytanie
A czy Kaczyński który jako TW Balbina donosił na SB też będzie miał obniżoną emeryturę ?
2016-11-27 09:57:11
Obserwatorka
Dziwne to wszystko, jeżeli rzeczywiście winni zostaną w ten sposób ukarani to ok., ale czy przy okazji nie skrzywdzi się zwykłych prostych ludzi? A tak na marginesie należałoby się również przyglądnąć przeszłości niektórych osób stanowiących obecną elitę, czy tam nie mają czegoś na sumieniu ( z każdej opcji politycznej)
2016-11-27 09:33:40
Jak Cuba Bogu... to tak... ! !
Najpierw PO-wini zostac dokladnie: przeswietleni i rozliczeni... a pozniej Ci, co maja PO-pelnionych najwiecej "Grzechow Ciezkich" w swojej bylej Karierze UB-ka czy SB-ka... to PO-winni PO kilkuletniej odsiadce... dostac TYLKO te najnizsze Emerytury, jesli na dzien dzisiejszy ukonczyli 67 lat, a po roku 2017-ym 65 - wg. nowych ustalen PiS-u !!!
2016-11-27 02:41:14

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy