czwartek, 20 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.
Data publikacji: 2020-01-27 22:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-28 12:16
Wywietleń: 404 440085

Uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz rozpoczęła się o 15:45 w ogromnym namiocie mogącym pomieścić 3000 osób ustawionym przy bramie wejściowej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Na początku głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Rozpoczął swoje wystąpienie od przywołania cytatu z opowiadania pisarza Tadeusza Borowskiego, więźnia obozu.

„Na rampę zajechał właśnie pociąg. Z towarowych wagonów poczęli wysiadać ludzie i szli w kierunku lasku. […] Kiedy wstawałem z rana do mycia podłogi, ludzie szli […]. Kobiety, mężczyźni i dzieci. […] Wychodziłem nocą przed blok – w ciemności świeciły lampy nad drutami. Droga leżała w mroku, lecz słyszałem wyraźnie oddalony gwar wielu tysięcy głosów – ludzie szli i szli. Z lasu podnosił się ogień i rozświetlał niebo, a wraz z ogniem podnosił się ludzki krzyk. […] Przez dnie i noce ludzie szli […]. Na rampę nieprzerwanie podjeżdżały wagony i – ludzie szli dalej.”

- Tłumy ludzi idących, prowadzonych, zapędzanych – na masową śmierć. My w Polsce dobrze znamy prawdę o tym, co się tu działo, bo opowiadali nam o tym nasi rodacy, którym Niemcy wytatuowali obozowe numery - mówił Andrzej Duda.

- Mija 75 lat od zakończenia tego potwornego, przerażającego, zbrodniczego koszmaru, który w tym miejscu rozgrywał się przez blisko pięć lat. Mijają już trzy pokolenia od tamtego dnia, 27 stycznia 1945 roku, kiedy kilka tysięcy więźniów - wycieńczonych okrucieństwem oprawców, niewolniczą pracą, głodem i chorobami - doczekało się wreszcie wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej - zaznaczył prezydent.

Główne przesłanie wygłosiło czworo byłych więźniów niemieckich obozów: Marian Turski, Batszewa Dagan, Elza Baker i Stanisław Zalewski.

Głos zabrali również: Ronald Lauder w imieniu „Filarów Pamięci”, czyli prywatnych darczyńców wspierających Fundację Auschwitz-Birkenau, której celem jest zachowanie autentyzmu Miejsca Pamięci dla przyszłych pokoleń, a także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

Uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz zakończyły wspólne modlitwy chrześcijan i Żydów oraz marsz pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu i złożeniem zniczy przez parę prezydencką, przedstawicieli delegacji państwowych i byłych więźniów. 

(ip)

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Komentarze

Wawrzek
Jedynie Lauder powiedział uczciwie to żydowski lekarz Mengele był selekcjonerem śmierci w Auschwitz, natomiast pan Turski całe swoje wystąpienie zasrał na końcu przemową o "mniejszościach" w polskim Sejmie. Pan Prezydent mówi bardzo mądrze ale o Aliantach nie podkreślając, że Polacy więźniowie tego obozu zagłady nawet tu organizowali ruch oporu. Szkoda, ze i tu nas poniżono bo Żyd chyba z Mosadu wyznaczył Biskupowi katolickiemu jaką ma mówić modlitwę- tylko wieczne odpoczywanie. Pan Prezydent niestety nie wykorzystał okazji do powiedzenia pełnej prawdy i odrzucenia żydowskich ataków na Polskę i Polaków, poklepywanie przez Żyda nie jest rozwiązaniem. Szkoda tak dużo pomagamy żydom polskimi kapitałami zajętymi przez nich.
2020-01-28 11:22:16
faux pas
Dlaczego Duda zabrał głos na początku? To chyba gospodarz powinien zabrać głos na początku, a potem oddać go gościom. Tak jest od zawsze przyjęte.
2020-01-28 10:51:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie