poniedziałek, 21 września 2020.
Strona główna > Kraj > Rozpoczęły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Rozpoczęły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Rozpoczęły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Data publikacji: 2020-01-27 11:52
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-27 12:28
Wywietleń: 719 440000

W poniedziałek rano rozpoczeły się obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau organizowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Pierwszym oficjalnym punktem uroczystości było przejście przez bramę obozu i złożenie wieńca przed Ścianą Śmierci przez Byłych Więźniów. Przed południem prezydent RP Andrzej Duda oraz prezydent Izraela Reuwen Riwlin oddali hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Był on dobrowolnym więźniem obozu, który na podstawie zdobytych tam informacji, sporządził raport o Holokauście. Po wojnie został aresztowany i skazany na śmierć przez komunistyczne władze. W upamiętniających rotmistrza uroczystościach wzięła udział jego córka - Zofia Pilecka-Optułowicz.

Po ceremonii odbyła się rozmowa prezydentów obu krajów oraz spotkanie rządowych delegacji z Polski i Izraela.

Główne obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu rozpoczną się o godz. 15.30.

Z okazji rocznicy specjalne oświadczenie wydał m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. „75 lat temu wyzwolony został niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jedno z najbardziej haniebnych miejsc w historii, symbol zła, cierpienia i śmierci. Miejsce, gdzie podeptana została wszelka godność i prawa człowieka. Dzisiaj oddajemy hołd ofiarom tej nieludzkiej zbrodni. Jesteśmy myślami z ich rodzinami i potomkami” - napisał rzecznik.

Przypomniał on też słowa Mariana Turskiego, jednego z Ocalonych: Jeśli chcemy, aby wezwanie >Nigdy Więcej< było nie tylko zwykłym sloganem, pustym wyrażeniem, musimy, powinniśmy nauczyć się rozumieć innych ludzi, czasami obcych, ludzi, którzy są różni od nas. […] Powinniśmy zacząć od zmniejszania nienawiści i wrogości. Musimy to zrobić. Jeśli nie, kto ochroni nasze dzieci, nasze wnuki przed światową zagładą, przed katastrofą światową?"

(ip)

Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Na zdjęciu: przejście Byłych Więźniów i ich opiekunów przez bramę obozu.

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Solidarność na fasadzie szczecińskiej filharmonii

Nekrologi

Sonda

Czy zaproponowane przez miasto podwyżki opłat i rozszerzenie Strefy Płatnego Parkowania wraz z obniżkami cen w komunikacji miejskiej uzdrowią sytuację parkingową w śródmieściu Szczecina?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie