Poniedziałek, 04 marca 2024 r. 
REKLAMA

Uroczysta msza św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski

Data publikacji: 15 kwietnia 2016 r. 23:53
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2016 r. 07:35
Uroczysta msza św. z okazji 1050-lecia chrztu Polski
Prezydent Andrzej Duda (C) z krzyżem wykonanym z drewna z wałów obronnych pochodzących z grodu Mieszka I z 966 roku, otrzymanym od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego podczas uroczystości w poznańskiej katedrze. Uroczystą mszę świętą odprawiono w bazylice archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, 15 bm. z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i powstania państwa polskiego. W mszy wzięli udział uczestnicy uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które odbyło się tego dnia w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk  

W poznańskiej bazylice archikatedralnej z okazji 1050-lecia chrztu Polski odbyła się uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Pietro Parolina. W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz państwowych; obecni byli prezydent Andrzej Duda z małżonką i premier Beata Szydło.

W uroczystej Eucharystii uczestniczyli także m.in.: marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Legat papieski kard. Pietro Parolin podkreślił, że dla narodu polskiego chrzest oznaczał radykalny przełom mentalności i kultury. Wspominał też m.in. słowa bł. Pawła VI, który z okazji 1000-lecia chrztu Polski powiedział: "Wiara chrześcijańska, język i alfabet łaciński, sumienie obywatelskie świata zachodniego wspólnie dały początek całości nowej kultury narodu polskiego, która nieprzerwanie miała dawać później poprzez swoje instytucje polityczne, religijne, edukacyjne i artystyczne świadectwo swojej niewzruszonej żywotności moralnej, swojej charakterystycznej spójności z cywilizacją europejską i swojej wyjątkowej oryginalności etnicznej, przez tysiąc lat burzliwej i chwalebnej historii".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podkreślał w piątkowej homilii w poznańskiej bazylice archikatedralnej, że "od momentu chrztu księcia Mieszka i chrztu Polski na naszej ziemi ojczystej rozpoczął się toczyć bój o wierność".

 "Owa niewypowiedzianie dramatyczna walka prawdy z fałszem, dobra ze złem, piękna z brzydotą, etyki z grzechem, wolności z niewolą, wartości z antywartościami, sensu z bezsensem, życia ze śmiercią, istnienia z nicością" - mówił abp Gądecki. W dziejach tej walki duchowej, aby zwyciężyć, "nie wystarczy wierzyć w Boga, trzeba mu być wiernym" - powiedział.

"Jeśli przyjęliśmy prawdę o Chrystusie i powierzyliśmy mu nasze życie, to nie może być sprzeczności między tym, w co wierzymy, a tym, jak żyjemy. Prawdę bowiem nie tyle uznajemy poprzez akt czysto intelektualny, ile raczej przyswajamy sobie w duchowej dynamice, która przenika w głąb naszej istoty. Prawda przekazywana jest nie tylko poprzez formalne nauczanie – chociaż ono jest ważne – lecz dzięki świadectwu życia prawego, wiernego i świętego" - powiedział przewodniczący KEP.

Po błogosławieństwie kończącym mszę św. i odśpiewaniu hymnu "Boże, coś Polskę" delegacja władz państwowych oraz kościelnych złożyła wieńce na grobach pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

W imieniu narodu polskiego kwiaty złożyli prezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier. W imieniu Kościoła kwiaty złożyli z kolei kard. Parolin, nuncjusz apostolski w Polsce abp. Celestino Migliore, przewodniczący KEP abp Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak.

Następnie abp Gądecki przekazał prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu oraz premier krzyże wykonane z drewna z wałów obronnych pochodzących z grodu Mieszka I z 966 roku.

Msza św. poprzedzona była uroczystą procesją maryjną, nawiązującą do celebracji milenium chrztu Polski w 1966 r. Wierni, podobnie jak 50 lat temu, przeszli wraz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej spod poznańskiego kościoła farnego na Ostrów Tumski do katedry. Według szacunków policji, w procesji uczestniczyło ok. 5 tys. wiernych.

Procesję próbowało zagłuszyć ok. 50. manifestantów, protestujących przeciw zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej. Demonstranci zgromadzili się na brzegu Warty, nieopodal mostu Chrobrego, po którym przechodziła procesja maryjna. Aktywiści trzymali w rękach transparenty z hasłami, m.in.: "Baczność. Pocznij", "Martwe nie będziemy rodzić".

Piątkowa msza św. była jednym z głównych punktów trwających od czwartku w Wielkopolsce centralnych uroczystości jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.

Wcześniej w Sali Ziemi Międzynarodowych Targów Poznańskich miało miejsce uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego. Podczas wspólnych obrad Sejmu i Senatu, odbywającym się po raz pierwszy poza Warszawą, orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

Centralne uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w czwartek w Gnieźnie. Odbyły się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Na Ostrowie Lednickim miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w którym udział wzięli duchowni Kościołów chrześcijańskich. W gnieźnieńskiej katedrze sprawowana była uroczysta msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

W sobotę, ostatniego dnia uroczystości jubileuszowych w Wielkopolsce, obchody odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem uroczystości będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar". (PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

C.d. za nastepne 1050 lat...
2016-04-17 23:03:33
Przepraszam za maly blad... powinno byc w roku juz 2100-ym !
Za nastepne 1050 lat... ? ?
2016-04-16 23:30:04
A UE z siedziba w Brukseli.... zaprasza do Europy setki tysiecy Afrykanskich i Azjatyckich IS-lamistow, ktorzy walcza i beda walczyc z Europejskimi Chrzescijanami... palac i burzac tak Koscioly jak i Swiatynie oraz mordujac Wiernych ! Ciekawe wiec.. a jak bedzie "wygladala" tak Europa jak i Polska - w roku juz 2010-ym...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA