Czwartek 27 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Udaremniono największy od lat przemyt kokainy

Data publikacji: 2019-12-05 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-07 12:22
Udaremniono największy od lat przemyt kokainy
Premier Mateusz Morawiecki, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz szef Krajowej Administracji Skarbowej Piotr Walczak i komendant główny Policji Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowej w KPRM w Warszawie Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik  

Udaremniliśmy największy przemyt - co najmniej od 30 lat - poinformował w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Przemyt prawie dwóch ton kokainy o wartości około dwóch miliardów złotych został udaremniony w wyniku wspólnych działań Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji.

W czwartkowym briefingu prasowym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wzięli udział: premier Mateusz Morawiecki, szef MSWiA Mariusz Kamiński, Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk i szef Krajowej Administracji Skarbowej gen. Piotr Walczak.

Największy przemyt w historii

Jak podkreślił premier, był to największy przemyt w historii ostatnich wielu lat, "co do wartości, to pewnie największy przemyt w historii co najmniej ostatnich 30 lat". Szef rządu wskazał, że był to efekt sprawnej i długo trwającej akcji przygotowawczej, która w skuteczny sposób zapobiegła "wyjątkowej próbie przemytu na skalę europejską".

- Jestem bardzo wdzięczny funkcjonariuszom CBŚP i wszystkim pracownikom Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów, którzy działając w tak profesjonalny sposób, wyjątkowo sprawnie (...) ujawnili, uchwycili tę grupę przestępczą - mówił premier. Jak dodał, państwo powinno być zawsze o krok przed przestępcami.

- Międzynarodowe grupy przestępcze należą niestety do najlepiej zorganizowanych grup przestępczych, więc profesjonalizm pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji jest tym większy i tym bardziej mogę powiedzieć: możemy spać spokojnie, ponieważ państwo jest silne i sprawne wobec silnych i sprawnych przestępców i grup przestępczych, a wyrozumiałe wobec słabszych - mówił premier.

Kokaina na rynek europejski

Szef MSWiA Mariusz Kamiński podkreślił, że udaremnienie przemytu "to w 100 proc. wynik profesjonalizmu i działalności naszych służb: KAS i CBŚP. To pokazuje, jak ważna jest współpraca między służbami". Minister zaznaczył, że kokaina była najprawdopodobniej przeznaczona na rynek europejski.

- Można powiedzieć, że nasi funkcjonariusze uratowali Europę przed zalewem ogromnej ilości kokainy - stwierdził. 

Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wskazał, że teraz podczas akcji KAS i CBŚP zabezpieczono 1850 kg substancji. Jak mówił, działania prowadzące do tego, by ustalić odbiorców przesyłki, doprowadziły śledczych do województwa wielkopolskiego.

- Biorąc pod uwagę to, że narkotyk był wymieszany z inną substancją chemiczną, mieliśmy pełną świadomość tego, że gdzieś musi być przygotowane laboratorium do odzyskania czystej kokainy z tego przemytu - powiedział. - Stężenie chemii było tak wysokie w trakcie tego procesu oczyszczania, że nasi koledzy ze straży pożarnej, którzy wspomagali nas przy zabezpieczenia miejsca, określili, że jest potrzebnych kilka godzin, żeby można było w ogóle wejść do tego budynku z uwagi na bardzo wysokie zagrożenie eksplozją w tych pomieszczeniach.

Profesjonalne laboratorium 

Jak mówił Komendant Główny Policji, odkryte laboratorium było "bardzo profesjonalne".

- Po raz pierwszy w historii polskiej policji mieliśmy do czynienia z takim laboratorium - podkreślił.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej gen. Piotr Walczak poinformował, że "towar był ukryty w kredzie, a więc w towarze bardzo zbliżonym do konsystencji kokainy, która była przemycana w tym kontenerze". Dodał, że przesyłka przypłynęła z Kolumbii "w związku z tym była obarczona ryzykiem", ale dzięki pracy Pomorskiego KAS została skutecznie wytypowana.

(pap)

Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kacper
2019-12-07 11:56:22
Braki będą na rynku,jak żyć w tym reżimie?
smutas
2019-12-06 21:40:51
wśród lokalnych celebrytów i działaczy duża smuta że święta w tym roku nie będą białe
proste
2019-12-06 12:16:38
Próba wybielania Mariusz Kamińskiego po wpadce z Banasiem. I tak powinna być dymisja.
Myśl
2019-12-05 22:17:57
Świetnie. Gratulacje dla tych, którzy ten przemyt wykryli, bo pewnie ich na tym briefingu nie było. Nie wiem tylko, dlaczego pan Morawiecki twiedzi, że państwo powinno być wyrozumiałe wobec słabszych przestępców i grup przestępczych.:)
Tomek
2019-12-05 20:37:29
Przestępcy znaleźli nowy sposób na wyłudzanie zwrotu podatku VAT. Posługują się przy tym przybyszami z Ukrainy. Według portalu Money.pl, który w czwartek jako pierwszy opisał schemat tego procederu, oszuści przywozili z Ukrainy całe autobusy „turystów”, którzy w jednej z przygranicznych hurtowni kupowali sprzęt RTV i AGD. W związku z tym że przy wywiezieniu sprzętu poza obszar UE należał im się zwrot zapłaconego VAT, obcokrajowcy udawali się do Urzędu Celnego po dokumenty Tax Free, na podstawie których hurtownia zwracała im pieniądze. Działo się tak, ponieważ na przejściach granicznych podległych Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu w Przemyślu nie ma punktów zwrotu podatku VAT. Zakupiony sprzęt pozostawał jednak w Polsce a zwrócone pieniądze w rzeczywistości trafiały do kieszeni oszustów. Jak ustaliło Money.pl, toczy się obecnie kontrola podatkowa w sprawie jednej hurtowni z Podkarpacia, która zajmowała się takim procederem. „Ten sprzęt nigdy nie wyjeżdżał z Polski, nie było go w obrocie transgranicznym. A Ukraińcy czasem nawet nie wysiadali z autobusów” – ujawnił informator portalu. Do opisywanej działalności doszło w okresie 2017-2018 a suma zwróconego VAT-u wyniosła 6 mln zł. Służby starają się teraz dowieść, że zwrot VAT był nienależny, ponieważ sprzedaż miała charakter hurtowy a nie detaliczny. Nie wiadomo, jaka może być łączna skala wyłudzeń przy użyciu opisywanego procederu. Od początku tego roku na przejściach granicznych podległych Podkarpackiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu zarejestrowano ponad 941 tys. dokumentów TAX FREE a wartość wywiezionych na ich podstawie towarów wyniosła 1,428 mld złotych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA