czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Tusk: Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny

Tusk: Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny

Tusk: Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny
Data publikacji: 2017-04-19 21:18
Ostatnia aktualizacja: 2017-04-22 09:43
Wywietleń: 465 243189

Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej były premier Donald Tusk po zakończeniu środowego przesłuchania w warszawskiej prokuraturze. Jak podkreślił zjawił się na przesłuchaniu przede wszystkim ze względu na szacunek dla państwa polskiego.

Donald Tusk w środę (19 kwietnia) w warszawskiej prokuraturze, od godz. 12.00 zeznawał jako świadek w śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień i współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa bez wymaganej zgody prezesa Rady Ministrów. Prokuraturę opuścił około godz. 20.

Przed godz. 20 przy siedzibie prokuratury przy ul. Nowowiejskiej zgromadziła się grupa kilkunastu osób. Część z nich trzymała flagi koła poselskiego Unii Europejskich Demokratów. Skandowali m.in. "Donald Tusk", "Oddajcie Tuska". Po jego wyjściu z siedziby prokuratury odśpiewano mu również "sto lat".

Tusk podkreślił, że nie jest upoważniony do udzielania jakichkolwiek informacji na temat śledztwa.

- Pan prokurator uprzedził, zgodnie z przepisami, że nie można w żaden sposób naruszać tajemnicy śledztw. Sprawa dotyczy poważnych kwestii, więc pragnę pozostać dyskretny - podkreślił. - Nie mogę narzekać na gościnność prokuratury. Dostałem kawę, herbatę i wodę.

Pytany przez dziennikarzy, po zakończeniu wielogodzinnych zeznań w siedzibie warszawskiej prokuratury, czy jego przesłuchanie ma charakter polityczny, Tusk odparł: "Cała sprawa ma charakter wybitnie polityczny".

- Poinformowałem pana prokuratora, że zjawiłem się ze względu na szacunek przede wszystkim dla państwa polskiego. Zdaję sobie sprawę, że najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli sobie wyjaśniać w sposób cywilizowany wszystkie sprawy i wątpliwości, ale poinformowałem także, że mój urząd objęty jest pełnym immunitetem zgodnie z prawem europejskim - relacjonował Tusk. - Skorzystam z immunitetu wtedy, kiedy dojdę do wniosku, że celowo wykorzystywane są sprawy przeciwko mnie po to, aby utrudnić lub uniemożliwić mi sprawowanie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale jeśli tak, to nie będę się wahał.

Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Michał Dziekański, zeznania Tuska były niezbędne dla wszechstronnego wyjaśnienia sprawy, w której zeznawał, a "wezwanie było zgodne z obowiązującymi przepisami". Prokurator powiedział, że nie komentuje ocen co do "politycznego charakteru" śledztwa. Według prokuratora, długość przesłuchania była uwarunkowana treścią zeznań świadka.

(pap)

Na zdjęciu: Donald Tusk po wyjściu z wydziału ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie    

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

@Po-kolei - masz nie PO-kolei
Paranoja jest nieuleczalna PO-wiedz i PO-patrz, że PO tylu latach POstępu w medycynie nie ma na to leku. Zajrzyj paranoiczko do lodówki czy nie siedzi tam jakiś "stalinowiec".
2017-04-22 09:35:28
Rozliczajmy PO kolei...
Jak by nie patrzyl i nie liczyl... to najpierw trzeba rozliczyc PO-nad 100... Wielkich Afffer i z ostatnich 8 lat PO/PSL-owcow, gdzie o PZPR-owskich jak na razie "jako tako" nie ws-PO-minamy !!
2017-04-22 01:27:19
Jarun
Sądzę, że D. Tusk nie kłamał mówiąc: "Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.". Dostał rozkaz od Merkelowej i nic nie miał do gadania. Słuchaj kiełek musze mieć w Brukseli swego człowieka (lokaja). Verstehen rotblond?
2017-04-20 21:51:22
@To było wiadomo od początku
Ale tymczasem całą targowicę Polcy rozliczą. Za 3 lata będziecie siedzieć za przekręty i afery.
2017-04-20 19:46:50
coś jeszcze dodać?
"Być polskim premierem to stokrotnie ważniejsza rzecz dla mnie niż europejskie awanse.“
2017-04-20 16:07:29
W oczekiwaniu na odp...
Panie Tusk, a jaki inny charakter miala by ta sprawa miec...? Przeciez to Pan byl wowczas Premierem, chyba ze zalatwial Pan to wszystko... PO godzinach pracy - w drodze "Prywatnych Pielgrzymek" !!
2017-04-20 11:22:14
kabaret
Wychylił się trochę spod spódnicy Angeli Merkel i już szczuje, podburza Polaków na siebie to rude zakłamane nieszczęście! Panie Tusk pana Polacy rozliczą za te 100 afer podczas rządów PO-PSL!
2017-04-20 09:30:50
To było wiadomo od początku
Ale już za 3 lata tą całą pisowską hołotę się za wszystko rozliczy
2017-04-20 07:16:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy