czwartek, 27 lutego 2020.
Strona główna > Kraj > Trzy marsze w stolicy

Trzy marsze w stolicy

Trzy marsze w stolicy
Data publikacji: 2016-05-07 18:48
Ostatnia aktualizacja: 2016-05-10 06:42
Wywietleń: 1640 132663

Marsz KOD i opozycji, Parada Schumana oraz pochód środowisk narodowo-katolickich przeszły w sobotę (7 maja) ulicami Warszawy w związku z przypadającym 9 maja "Dniem Europy". Według policji przebiegły one spokojnie i obyło się bez incydentów.

Manifestacja pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowana przez Komitet Obrony Demokracji i partie opozycyjne: PO, Nowoczesną oraz PSL rozpoczęła się po godz. 13 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, a zakończyła po godz. 16 na pl. Piłsudskiego.

Dołączyć do Europy

- Jesteśmy i będziemy w Europie. (...) W 2003 roku ponad 13 mln Polek i Polaków zadecydowało, że chcemy dołączyć do Europy. Potwierdziliśmy wszyscy ten strategiczny kierunek, nigdy więcej - wcześniej ani później - tylu Polaków nie stanęło po jednej stronie - mówił lider KOD Mateusz Kijowski. Podkreślił, że partia rządząca nie zawróci ich z tej drogi.

Oskarżenia, że rządzący PiS osłabia pozycję Polski w Unii Europejskiej, lub wręcz chce naszego wyjścia z UE wracały wielokrotnie w przemówieniach partyjnych liderów podczas marszu.

Rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła, że Polacy, którzy przyszli na sobotni marsz, wierzą, że "miejsce Polski jest w sercu UE", a "rząd PiS odwraca się plecami od Europy. Nie szanuje europejskich wartości. W naszych największych przyjaciołach widzi naszych największych wrogów". Przekonywała "PiS niszczy to, co zbudowaliśmy przez ćwierćwiecze".

- Jeżeli chcemy, żeby nasze dzieci i następne pokolenia też mogły realizować swoje aspiracje w spokoju, musimy jako Polska i Polacy wzmacniać jedność UE, a nie, tak jak to czyni obecny rząd, tę jedność podważać i rozbijać - apelował z kolei przewodniczący Rady Naczelnej PSL Jarosław Kalinowski.

Protesty nie są zmartwieniem

Z zarzutami opozycji nie zgodził się prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił, protesty to wynik niezadowolenia z efektu wyborów.

- W Polsce nie ma zagrożenia dla demokracji, przyznają to również nasi rozmówcy z UE. Jest to kwestia zaakceptowania, że w demokracji władza może się zmienić - zaznaczył. Jak mówił, protesty nie są dla niego "wielkim zmartwieniem".

Za i przeciw

Znacznie mniej liczna była natomiast odbywająca się także w sobotę kontrmanifestacja dla marszu KOD i opozycji, zorganizowana przez środowiska narodowo-katolickie. Według danych policji w marszu "Odwagi Polsko" wzięło udział ok. 4,5 tys. osób apelujących, by "przeciwstawić się dyktatowi Brukseli".

Bez akcentów politycznych przebiegł natomiast trzeci z sobotnich marszów: organizowana już po raz 17 proeuropejska Parada Schumana, w której uczestniczyło kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież.

- Parada Schumana, którą organizujemy co roku w okolicy 9 maja, to świętowanie "Dnia Europy". Tego dnia, 66 lat temu Robert Schuman, ówczesny francuski minister spraw zagranicznych, złożył propozycję powołania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, stanowiącej fundament dzisiejszej Unii Europejskiej. Zawsze celebruje się wtedy wartość integracji europejskiej - powiedział prezes Fundacji Schumana Marcin Zaborowski. (pap)

 

Na zdjęciu: Uczestnicy marszu na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Marsz "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne - PO, Nowoczesną oraz PSL. Jego uczestnicy manifestowali przywiązania do wartości europejskich.

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Ostatnia,
Ostatnia odpowiedz... PO-tem to najczesciej i nogi s......a !!
2016-05-10 00:08:59
Jarun
Gdzie i kiedy kłamię PO-rąbana ? Osobiste urazy zostaw "na-potem". Niekiedy sojusznicy gorsi są od wrogów (co widać po układzie KODiarzy z PO!)
2016-05-09 16:54:46
Jarun
Najpierw strzelić a potem zapytać: Kto idzie? W ogóle to nastała moda na pikiety, protesty, publiczne wyrażanie swoich uczuć. Nawet takie "spowiedzi" nawróconych grzeszników stały się popularne. Pamiętajmy, że to pokolenie, co pikietuje-nic nie przeżyło, to nasze szczęście. Każdy jednak chce być bohaterem, walczyć o wolność, prawdę, demokrację...ale robić to nie ma komu. Gdyby tak walczono o Szczecin, stocznię, zakłady pracy to miasto kwitnęłoby, a nie zwijało się. Dzisiaj świat patrzy na marsz Nieśmiertelnego Pułku.
2016-05-09 13:26:40
Dlugo-Pis raz jeszcze,
Odp. do Jaruna... nie mysl ze tylko Ty myslisz ! Z tego co czytam i widze to tylko to... ze Ty myslisz i piszesz PO-d PO-stkomunistyczna gorke ! Prawda jest tylko jedna, reszta to tylko te Twoje PO-lityczno MANIPULOWANE KLAMSTWA...!!
2016-05-09 12:54:20
346
Jarun-sory, ale nawet ironia musi być czytelna, a bierz pod uwagę, że nie każdy czyta wszystkie posty. Czasem człowiek odnosi się do jednego konkretnego i wychodzi zonk. Sory za mój wcześniejszy komentarz o kombatancie.
2016-05-09 11:43:11
ji0[
Jarun, jaki ty żałosny i biedny jesteś...Odbieranie paszportów, rozstrzeliwania, więzienie....Za parę lat bidulko będziesz prawdziwym kombatantem... A zwłaszcza ten zakaz zgromadzeń mnie rozwalił!
2016-05-09 11:37:32
Jarun
@Długo-PiS, czytaj ze zrozumieniem :-) No właśnie tego nie ma, a to było w stalinowskich czasach. Pikiet i demonstracje są inspirowane, na zlecenie i to jest sprzeciw przeciwko odsuwaniu od koryta. Oczywiście wykorzystuje się do tego ludzi (motłoch podatny na hasła). Lotna i kumata to nie jesteś. Nie martw się, mamusia cię kocha...głuptasku.
2016-05-09 07:43:34
Dlugo-Pis...
Odp. do Jaruna, piszesz takie glu-PO-ty... az az Kon by sie z tego usmial ! A co Wy zrobiliscie przez te Wasze Komunistyczne i PO-stkomunistyczne Rzadzenie przez 68 lat - od roku 1945-2015 liczac...? I malo tego ze wowoczas rozkradliscie i rozwaliliscie Polske jezdzac za Bug, to teraz jeszcze MACIE CZELNOSC... jezdzic dalej w 2-ga strone, tym razem za Odre i dalej psuc dzisiejsze DOBRE Imie Wolnej, Niepodleglej i Demokratycznej Polski - KLAMIAC i PLACZAC... tak w Berlinie jak i w Brykseli ! Ale na szczecie Pan Bog nie rychliwy ale Sprawiedliwy i na koniec... przyjdzie Wam ciezko za to zaplacic !! Reasumujac: MADROSC WIEKSZOSCI NARODU ZAWSZE ZWYCIEZYLA i DALEJ ZWYCIEZY !!!
2016-05-09 00:02:43
Jarun
Paszporty odebrane, cenzura w mediach na całego, zakaz zgromadzeń, książki tylko poprawnie politycznie, łapanki, za zbyt małe okazywanie miłości dla prezesa grozi więzienie albo rozstrzelanie (jak w Korei Płn.), przyjmowanie do pracy na studia tyko rekomendowanych (przez PiS) dzieci, homoseksualizm to choroba i przymusowe leczenie, czyny społeczne - obowiązkowe, za ukrywanie ziarna zbóż, mąki-Sybir, rodzina na Wschodzie-podejrzany politycznie...słowem: jak żyć, jak żyć ?
2016-05-08 11:59:13
Krzysiek zmartwiony
Bardzo Państwu współczuję - jesteście gwałceni przez polski rząd , prezydenta , sejm !? / i większość , która na nich głosowała ?/ . Czy odebrano wam Ojczyznę ? Czy to Wy - nie sprzedaliście jej za EURO ? Kojarzycie się z tymi , którzy służyli OBCEMU- czerwonej gwiezdzie .Gdyby Wam zależało na Polsce nie bylibyście donosicielami lewacko - lesbiskio- antynarodowej UE ! Jutro będę starał się za Was pomodlić - bądżcie szczęśliwi !Ale nie plujcie na Polskę , bo akurat teraz rządzi inna opcja .
2016-05-07 22:35:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie