Za słowo roku 2016 językoznawcy uznali „trybunał”. Internauci z kolei zagłosowali na termin „Pięćset Plus”. W plebiscycie wybierane są pojęcia, które w danym roku skłonni jesteśmy traktować jako najważniejsze.
„Nie jest rolą językoznawców oceniać konkretne decyzje i działania w sporze o Trybunał Konstytucyjny, ale wybór kapituły pokazuje, że «trybunał» jako słowo i przedmiot sporu był dla Polaków w roku 2016 ważny, wbrew ocenom wypowiadanym przez niektórych polityków” – skomentowali organizatorzy na stronie plebiscytu. Konkurs organizowany jest przez Uniwersytet Warszawski i Instytut Języka Polskiego UW.
Językoznawczyni Renata Przybylska (UJ) napisała: „Słowo «trybunał» jest samo w sobie pięknym przykładem przyswojonego polszczyźnie wyrazu genetycznie łacińskiego, ale zapożyczonego bezpośrednio z języka francuskiego «tribunal». Trybunał osadzony jest w rodzinie wyrazów takich jak «trybun», «trybuna», także pochodzących z łaciny”.
Pozostałe słowa wyróżnione przez kapitułę to: „Brexit”, „demokracja”, „edukacja”, „dobra zmiana”, „miłosierdzie”, „Pięćset Plus”, „postprawda”, „(czarny) protest” oraz „suweren”. Na słowo roku mogli też głosować wszyscy zainteresowani – w głosowaniu internetowym. Najwięcej głosów otrzymały: wyrażenie „Pięćset Plus” (500+) oraz słowa „protest” i „edukacja”.
(pap)
Fot. (arch.)