niedziela, 15 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Trybunał Konstytucyjny bezlitosny dla polityków

Trybunał Konstytucyjny bezlitosny dla polityków

Trybunał Konstytucyjny bezlitosny dla polityków
Data publikacji: 2015-12-03 18:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-10 20:53
Wywietleń: 1575 45079

Poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny - orzekł TK. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm.

W czwartek pięcioosobowy skład TK wydał jednogłośny wyrok co do czerwcowej ustawy o TK, która m.in. umożliwiła wybór przez Sejm 8 października pięciu sędziów TK (nie zaprzysiągł ich prezydent Andrzej Duda). Pierwotnie ustawę zaskarżyło PiS, kwestionujące wybór tych sędziów, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO. Tymczasem 25 listopada Sejm przyjął uchwały o tym, że wybór całej piątki nie miał mocy prawnej; 2 grudnia Sejm wybrał nowych pięciu sędziów - kandydatów zgłosiło tylko PiS. W czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech z nich.

TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis czerwcowej ustawy, który był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. -

Obowiązkiem Sejmu jest wybór sędziego TK w miejsce tego, którego kadencja wygasa w kadencji tegoż Sejmu; można sobie wyobrazić tymczasowy wakat, ale nie może to być świadome działanie Sejmu, lecz splot usprawiedliwionych okoliczności - mówił sędzia Leon Kieres w uzasadnieniu wyroku.

 Przyznał, że Sejm ma obowiązek dbać o ciągłość kadencji sędziów TK. Trybunał uznał jednak, że wybór sędziów w miejsce tych, których kadencje kończą się już w czasie kolejnej kadencji Sejmu - "wybór dokonany niejako z góry, przed czasem" - nie może być uznany za konstytucyjny. TK orzekł zatem, że wyboru "grudniowych" sędziów TK dokonał organ do tego nieuprawniony.

Uchwały Sejmu o braku mocy prawnej październikowego wyboru 5 sędziów dotyczą politycznego stanowiska Sejmu i nie wiążą prawnie prezydenta "do określonego działania"; są aktem o charakterze wewnętrznym - wskazał Kieres. - Uchwały z 25 listopada nie są rozstrzygnięciami o charakterze konkretnym i indywidualnym w ramach tzw. funkcji kreacyjnej Sejmu, która prowadzi do obsadzania i zwalniania stanowisk i funkcji publicznych - dodał. Zastrzegł, że uchwały te nie były "przedmiotem kontroli" przez TK i Trybunał się nimi bezpośrednio nie zajmował. Jednak - jak dodał - TK musiał ustalić, jakie skutki prawne ewentualnie miały w związku z zaskarżeniem.

Ponadto TK uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów. 

Według RPO Adama Bodnara wyrok nie oznacza, że sytuacja kryzysowa jest rozwiązana. - Trybunał wyraźnie wskazał, że prezydent powinien dokonać niezwłocznie aktu zaprzysiężenia trzech sędziów, którzy zostali wybrani zgodnie z prawem. I to jest to, na co musimy poczekać - powiedział po wyroku. Dodał, że "oczywiście musimy przejść przez procedurę wyboru dwóch nowych sędziów tak, jak to powinno być od początku".

Obecny Sejm ma prawo wybrać sędziów TK w miejsce tych, których kadencje mijają w grudniu - powiedział PAP zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand, który był uczestnikiem postępowania w TK.

Czterech nowo wybranych sędziów TK, od których w czwartek ślubowanie odebrał prezydent, stawiło się rano w TK. Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski nie wypowiadali się dla mediów.(pap)

Na zdjęciu: Sędziowie TK, od lewej: Marek Zubik, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel, podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

 

 

Komentarze

Waldek
Czy to cyrk, czy to komedia? Panie Prezydencie bądź Pan poważny i nie kpij Pan z NARODU.
2015-12-10 19:49:23
Wawrzek
No tak, tak, najlepszym byłoby aby Prezes Trybunału sam dobierał sobie pozostałych Sędziów, wówczas Trybunał byłby całkiem niezależny i najbardziej sprawiedliwy według siebie. A tak po prawdzie to wszyscy Sędziowie wybierani przez PO-PSL byli wybrani na podstawie wadliwej ustawy i przedwcześnie. Dlaczego więc trzech jest ok. a pozostałych dwóch nie?.
2015-12-05 22:29:03
Mer
Orędzie o PIS-ie. Zlekceważony Trybunał Konstytucyjny wybrany przez PIS. Oczekiwane jest zaprzysiężenie trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji sejmu
2015-12-04 19:06:21
DOK,
Jeden z przykladow jakie podaje www.niezalezna.pl... to to, ze m. innymi Sedzia TK - Pan Kieres, do tej PO-ry angazowal sie i PO-litycznie..., a to nie powinno miec miejsca, gdyz Sedziowie TK musza i powinni byc NEUTRALNI ! Co tez chocby i na to, odpowiedza... PO-stkomunistyczni Obroncy "KOD-u"...??
2015-12-04 00:28:46
Men
Słyszeliście Maliniaka w tzw. orędziu. W ogóle nie odniósł się do orzeczenia Trybunału.
2015-12-03 19:05:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy