Czwartek 23 września 2021r. 
REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny bezlitosny dla polityków

Data publikacji: 2015-12-03 18:26
Ostatnia aktualizacja: 2015-12-10 20:53
Trybunał Konstytucyjny bezlitosny dla polityków
 

Poprzedni Sejm wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny - orzekł TK. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm.

W czwartek pięcioosobowy skład TK wydał jednogłośny wyrok co do czerwcowej ustawy o TK, która m.in. umożliwiła wybór przez Sejm 8 października pięciu sędziów TK (nie zaprzysiągł ich prezydent Andrzej Duda). Pierwotnie ustawę zaskarżyło PiS, kwestionujące wybór tych sędziów, ale potem wycofało skargę. Ponowili ją posłowie PO i PSL, a przyłączył się do niej RPO. Tymczasem 25 listopada Sejm przyjął uchwały o tym, że wybór całej piątki nie miał mocy prawnej; 2 grudnia Sejm wybrał nowych pięciu sędziów - kandydatów zgłosiło tylko PiS. W czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech z nich.

TK orzekł, że niekonstytucyjny jest przepis czerwcowej ustawy, który był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. -

Obowiązkiem Sejmu jest wybór sędziego TK w miejsce tego, którego kadencja wygasa w kadencji tegoż Sejmu; można sobie wyobrazić tymczasowy wakat, ale nie może to być świadome działanie Sejmu, lecz splot usprawiedliwionych okoliczności - mówił sędzia Leon Kieres w uzasadnieniu wyroku.

 Przyznał, że Sejm ma obowiązek dbać o ciągłość kadencji sędziów TK. Trybunał uznał jednak, że wybór sędziów w miejsce tych, których kadencje kończą się już w czasie kolejnej kadencji Sejmu - "wybór dokonany niejako z góry, przed czasem" - nie może być uznany za konstytucyjny. TK orzekł zatem, że wyboru "grudniowych" sędziów TK dokonał organ do tego nieuprawniony.

Uchwały Sejmu o braku mocy prawnej październikowego wyboru 5 sędziów dotyczą politycznego stanowiska Sejmu i nie wiążą prawnie prezydenta "do określonego działania"; są aktem o charakterze wewnętrznym - wskazał Kieres. - Uchwały z 25 listopada nie są rozstrzygnięciami o charakterze konkretnym i indywidualnym w ramach tzw. funkcji kreacyjnej Sejmu, która prowadzi do obsadzania i zwalniania stanowisk i funkcji publicznych - dodał. Zastrzegł, że uchwały te nie były "przedmiotem kontroli" przez TK i Trybunał się nimi bezpośrednio nie zajmował. Jednak - jak dodał - TK musiał ustalić, jakie skutki prawne ewentualnie miały w związku z zaskarżeniem.

Ponadto TK uznał za niekonstytucyjny przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów. 

Według RPO Adama Bodnara wyrok nie oznacza, że sytuacja kryzysowa jest rozwiązana. - Trybunał wyraźnie wskazał, że prezydent powinien dokonać niezwłocznie aktu zaprzysiężenia trzech sędziów, którzy zostali wybrani zgodnie z prawem. I to jest to, na co musimy poczekać - powiedział po wyroku. Dodał, że "oczywiście musimy przejść przez procedurę wyboru dwóch nowych sędziów tak, jak to powinno być od początku".

Obecny Sejm ma prawo wybrać sędziów TK w miejsce tych, których kadencje mijają w grudniu - powiedział PAP zastępca prokuratora generalnego Robert Hernand, który był uczestnikiem postępowania w TK.

Czterech nowo wybranych sędziów TK, od których w czwartek ślubowanie odebrał prezydent, stawiło się rano w TK. Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski nie wypowiadali się dla mediów.(pap)

Na zdjęciu: Sędziowie TK, od lewej: Marek Zubik, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel, podczas rozprawy w Trybunale Konstytucyjnym w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Waldek
2015-12-10 19:49:23
Czy to cyrk, czy to komedia? Panie Prezydencie bądź Pan poważny i nie kpij Pan z NARODU.
Wawrzek
2015-12-05 22:29:03
No tak, tak, najlepszym byłoby aby Prezes Trybunału sam dobierał sobie pozostałych Sędziów, wówczas Trybunał byłby całkiem niezależny i najbardziej sprawiedliwy według siebie. A tak po prawdzie to wszyscy Sędziowie wybierani przez PO-PSL byli wybrani na podstawie wadliwej ustawy i przedwcześnie. Dlaczego więc trzech jest ok. a pozostałych dwóch nie?.
Mer
2015-12-04 19:06:21
Orędzie o PIS-ie. Zlekceważony Trybunał Konstytucyjny wybrany przez PIS. Oczekiwane jest zaprzysiężenie trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w poprzedniej kadencji sejmu
DOK,
2015-12-04 00:28:46
Jeden z przykladow jakie podaje www.niezalezna.pl... to to, ze m. innymi Sedzia TK - Pan Kieres, do tej PO-ry angazowal sie i PO-litycznie..., a to nie powinno miec miejsca, gdyz Sedziowie TK musza i powinni byc NEUTRALNI ! Co tez chocby i na to, odpowiedza... PO-stkomunistyczni Obroncy "KOD-u"...??
Men
2015-12-03 19:05:26
Słyszeliście Maliniaka w tzw. orędziu. W ogóle nie odniósł się do orzeczenia Trybunału.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ