wtorek, 27 października 2020.
Strona główna > Kraj > Teczka TW "Bolek" w dokumentach Kiszczaka

Teczka TW "Bolek" w dokumentach Kiszczaka

Teczka TW "Bolek" w dokumentach Kiszczaka
Data publikacji: 2016-02-18 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-19 08:27
Wywietleń: 2129 120435

W dokumentach zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajdują się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek" - poinformował w czwartek szef IPN Łukasz Kamiński.

Jak mówił, w zapieczętowanym pakiecie znajdowała się papierowa paczka zawierająca dwie teczki. Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana: "Do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, do rąk własnych". W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 roku, w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do archiwum akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy z SB. List wraz z paczką nie został wysłany.

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów, w tym "odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa «Bolek». Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem «Bolek», pokwitowania odbioru pieniędzy" - mówił Kamiński.

- W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim "Bolek" - mówił. Dodał, że dokumenty z obu teczek obejmują lata 1970-1976. Według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów archiwisty są one autentyczne. 

* * *

"Ale walczą, nawet trupem Kiszczaka. Mali Ludzie Zwycięzcy się nie sądzi, Nie jesteście wstanie Kłamstwami, pomówieniami, podróbkami zmienić prawdziwych faktów. To ja budowałem i stałem od 1970 r. na czele głównego odcinka walki. To ja etapami prowadziłem bezpiecznie do pełnego zwycięstwa. Zwycięstwo przegrywając siebie oddałem demokracji" - napisał w środę Wałęsa (pisownia oryginalna). (pap)

 

Na zdjęciu:Prezes IPN Łukasz Kamiński

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Los
Jak to jest, że ludzie wiedzieli o tym od bardzo dawna, osobniki podpierające się jego "autorytetem", przy gromadzeniu swego majątku i pozycji, do dziś to robią, a szarych obywateli nikt nie przeprosi.
2016-02-19 07:55:02
x_x
Facet ukradł z pracy tajne dokumenty, najprawdopodobniej bawił się w szantaże, a Wy robicie z niego bohatera ? Chyba nie chcenie wesprzeć tej ubogiej wdowy datkami na pomnik ?
2016-02-19 06:51:36
Tylko hołota
plugawa mogła wspierać czy głosować na Solidaruchów; od samego początku zaistnienia tegoż "toto" z Piłsudskim, rusofobią i filobanderyzmem w herbie..
2016-02-18 20:10:21
henryka szczecin
Panie Prezydencie ,dla mnie i mojej rodziny ,był Pan i będzie WIELKI. Pozdrawiam.
2016-02-18 20:04:08
kibic
już od dawna wiadomo kim jest Wałęsa.kto interesuje się polityką od dawna zna te informacje ... co teraz będzie? nic.ręka rękę myje niestety.
2016-02-18 12:29:54

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie