środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Kraj > Teczka TW "Bolek" w dokumentach Kiszczaka

Teczka TW "Bolek" w dokumentach Kiszczaka

Teczka TW "Bolek" w dokumentach Kiszczaka
Data publikacji: 2016-02-18 11:01
Ostatnia aktualizacja: 2016-02-19 08:27
Wywietleń: 1995 120435

W dokumentach zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajdują się m.in. teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy, podpisane: Lech Wałęsa "Bolek" - poinformował w czwartek szef IPN Łukasz Kamiński.

Jak mówił, w zapieczętowanym pakiecie znajdowała się papierowa paczka zawierająca dwie teczki. Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana: "Do dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, do rąk własnych". W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 roku, w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do archiwum akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy z SB. List wraz z paczką nie został wysłany.

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów, w tym "odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa «Bolek». Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem «Bolek», pokwitowania odbioru pieniędzy" - mówił Kamiński.

- W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim "Bolek" oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim "Bolek" - mówił. Dodał, że dokumenty z obu teczek obejmują lata 1970-1976. Według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów archiwisty są one autentyczne. 

* * *

"Ale walczą, nawet trupem Kiszczaka. Mali Ludzie Zwycięzcy się nie sądzi, Nie jesteście wstanie Kłamstwami, pomówieniami, podróbkami zmienić prawdziwych faktów. To ja budowałem i stałem od 1970 r. na czele głównego odcinka walki. To ja etapami prowadziłem bezpiecznie do pełnego zwycięstwa. Zwycięstwo przegrywając siebie oddałem demokracji" - napisał w środę Wałęsa (pisownia oryginalna). (pap)

 

Na zdjęciu:Prezes IPN Łukasz Kamiński

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

Los
Jak to jest, że ludzie wiedzieli o tym od bardzo dawna, osobniki podpierające się jego "autorytetem", przy gromadzeniu swego majątku i pozycji, do dziś to robią, a szarych obywateli nikt nie przeprosi.
2016-02-19 07:55:02
x_x
Facet ukradł z pracy tajne dokumenty, najprawdopodobniej bawił się w szantaże, a Wy robicie z niego bohatera ? Chyba nie chcenie wesprzeć tej ubogiej wdowy datkami na pomnik ?
2016-02-19 06:51:36
Tylko hołota
plugawa mogła wspierać czy głosować na Solidaruchów; od samego początku zaistnienia tegoż "toto" z Piłsudskim, rusofobią i filobanderyzmem w herbie..
2016-02-18 20:10:21
henryka szczecin
Panie Prezydencie ,dla mnie i mojej rodziny ,był Pan i będzie WIELKI. Pozdrawiam.
2016-02-18 20:04:08
kibic
już od dawna wiadomo kim jest Wałęsa.kto interesuje się polityką od dawna zna te informacje ... co teraz będzie? nic.ręka rękę myje niestety.
2016-02-18 12:29:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie