niedziela, 27 września 2020.
Strona główna > Kraj > Szumowski: Nie, nie mam dosyć Ministerstwa Zdrowia. Epidemia to jest „takie dzikie zwierzę”

Szumowski: Nie, nie mam dosyć Ministerstwa Zdrowia. Epidemia to jest „takie dzikie zwierzę”

Szumowski: Nie, nie mam dosyć Ministerstwa Zdrowia. Epidemia to jest „takie dzikie zwierzę”
Data publikacji: 2020-07-18 07:41
Ostatnia aktualizacja: 2020-08-05 15:23
Wywietleń: 458 465273

Nie, nie ma dosyć broń Boże Ministerstwa Zdrowia, teraz stało się ono jeszcze bardziej wdzięczne - mówi szef tego resortu Łukasz Szumowski komentując spekulacje o jego ewentualnej dymisji. Odnosząc się do nowych zakażeń koronawirusem podkreślił, że ich źródłem pozostają głównie zakłady pracy.

Według informacji "Super Expressu" premier Mateusz Morawiecki zamierza wymienić kilku ministrów swojego rządu. Wśród osób, które, jak pisze gazeta, nie mogą być pewne swoich stanowisk są m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski. Informator dziennika mówi, że minister zdrowia "ponoć sam już nie chce szefować temu niewdzięcznemu resortowi".

Zakażenia głownie w zakładach pracy

Szumowski pytany o te doniesienia w piątek w Polsat News podkreślił: "Nie, nie mam dosyć broń Boże niewdzięcznego ministerstwa. Nawet bym powiedział, że teraz jakoś to ministerstwo stało się jeszcze bardziej wdzięczne (...). Jestem przekonany, że te sprawne działania wojewodów, Inspekcji Sanitarnej, wszystkich służb, które wspomagały w walce z Covid-19 pokazały, że czasami można skutecznie coś zrobić" - powiedział szef MZ.

Podkreślił jednocześnie, że obecnie zakażenia koronawirusem pochodzą głównie z zakładów pracy, gdzie są trudne warunki wykonywania obowiązków i utrzymywania odpowiedniej odległości. Jak zaznaczył, nie ma dużo zakażeń wynikających z uczestnictwa w imprezach masowych.

Zmniejszony obowiązkowy dystans społeczny

Odnosząc się do zmniejszenia obowiązkowego dystansu społecznego z 2 m do 1,5 m, zauważył, że to tak naprawdę jest niewielka różnica i 1,5 m to wytyczna, ile powinien wynosić prawidłowy dystans. - Jeżeli nie możemy go utrzymać, a są takie sytuacje - jesteśmy w komunikacji, jesteśmy gdzieś, gdzie jest większa grupa ludzi - to albo dystans 1,5 m, albo maseczka, najlepiej obie te rzeczy - podkreślił minister.

Pytany, czy przewiduje kolejne luzowanie obostrzeń odparł: "już w tej chwili tak naprawdę nie bardzo jest co luzować oprócz masowych imprez". - A maseczki myślę, że zostaną w przestrzeni zamkniętej, powinny być i będą w transporcie publicznym - powiedział Szumowski.

Szumowski pytany, co teraz robi jego resort i rząd, aby zapobiec drugiej fali epidemii koronawirusa na jesieni, odpowiedział, że zostały powołane zespoły ekspertów w Ministerstwie Zdrowia oraz w każdym województwie do opracowania "logistyki i strategii w zakresie przyjmowania chorych z objawami infekcji górnych dróg oddechowych, zwiększenia jeszcze puli testów oraz logistyki szpitali jednoimiennych".

Zastrzegł, że epidemia to jest "takie dzikie zwierzę". - Nie jest przewidywalne, mamy w tej chwili dobrą sytuację i mam nadzieję, że taka pozostanie - powiedział Szumowski.

(PAP)

Fot. Dariusz Gorajski (archiwum)

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie