środa, 27 stycznia 2021r.

Szef MON: Wojsko będzie z policją patrolować ulice

Data publikacji: 2020-03-31 20:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-01 17:17
Szef MON: Wojsko będzie z policją patrolować ulice
 

Żołnierze, głównie żandarmi, będą patrolować ulice wspólnie z policjantami – zapowiedział we wtorek minister obrony Mariusz Błaszczak.

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali we wtorek o kolejnych obostrzeniach, w tym ograniczeniach w poruszaniu się osób, w związku z epidemią koronawirusa.

- Wojsko Polskie będzie wspólnie z policją patrolować ulice. Jeden policjant, jeden żołnierz, przede wszystkim Żandarmeria Wojskowa - powiedział PAP szef MON, przypominając, że ta formuła była już wykorzystywana np. podczas świąt i wzmożonego ruchu.

Minister przypomniał, że dotychczas żołnierze przede wszystkim wspierali Straż Graniczną, a żandarmi i WOT kontrolowali przestrzeganie kwarantanny; żołnierze WOT dostarczają także żywność osobom starszym, kombatantom, opiekują się rodzinami lekarzy i medyków odizolowanych od swoich bliskich, wojsko uruchomiło także pomoc psychologiczną, by łagodzić skutki odosobnienia.

- Wszystkie te aktywności są utrzymane. Nowe jest to, że razem z policjantami żołnierze będą patrolowali ulice. Do obecności żołnierzy Wojsk Obrony terytorialnej jesteśmy już przyzwyczajeni. Żołnierze, których mottem jest "zawsze gotowi, zawsze blisko", pełnili służbę w czasie podtopień i nawałnic w ubiegłym roku, służą też pomocą od początku bieżącego roku – podkreślił.

Zapewnił, że epidemia koronawirusa nie odbija się na codziennej działalności szkoleniowej w wojsku. - Szkolenia są prowadzone. Wojska operacyjne koncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa na granicach naszego kraju, a WOT zajmują się np. dostarczaniem żywności osobom, które potrzebują takiego wsparcia. Możemy powiedzieć, że to też jest swoiste praktyczne szkolenie żołnierzy WOT – podkreślił.

W przeciwdziałanie epidemii koronawirusa jest zaangażowanych ok. 5 tys. żołnierzy, wspierających inne służby mundurowe i służbę zdrowia. Logistycy z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych rozpoczęli transport 3 mln par rękawiczek ochronnych do 16 punktów zarządzania kryzysowego. Wojsko utrzymuje w gotowości 14 wojskowych szpitali i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej, oferuje miejsca do odbywania kwarantanny i w razie potrzeby służy transportem.

(PAP)

Fot. Facebook/ŻW

Komentarze

Brawo!
2020-03-31 23:42:34
Wszystkie chwyty dozwolone, oby tylko wykończyć tego wirusa! Polska jest wzorem.
moon
2020-03-31 21:31:45
Wojska (MON) się nie boimy, żandarm budzi pewne skojarzenia ale to zawodowcy, są OK. WOT-owcy, oni budzą obawy - służby mają mniej niż kwatermistrz urlopu, za to parcie na broń olbrzymie i tu mam wielkie obawy!!! Może niech WOT nadal zajmuje się paczkami(ale tylko z Caritasu) a patrole zostawmy profesjonałom!
generał
2020-03-31 21:26:34
A pojutrze na ulice wyjadą czołgi. Historia się powtarza, brakuje tylko przepustek i godziny milicyjnej.
Pamiętam
2020-03-31 20:59:55
Jak w stanie wojennym

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ