niedziela, 20 maja 2018.
Strona główna > Kraj > Spada poparcie dla KOD-u

Spada poparcie dla KOD-u

Spada poparcie dla KOD-u
Data publikacji: 2016-07-13 18:19
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-16 09:45
Wywietleń: 1491 144030

Od stycznia o 6 punktów procentowych - do poziomu 40 proc. - spadł odsetek zwolenników Komitetu Obrony Demokracji; poparcie dla władz wzrosło w tym czasie o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie 43 proc. - wynika z czerwcowego badania CBOS.

Stosunek negatywny do działań obecnych władz oraz wobec KOD wyraziło natomiast odpowiednio 44 proc. (spadek o 1 pkt. proc. względem stycznia) i 39 proc. (wzrost o 7 pkt. proc.) respondentów.

CBOS zbadał również to, jakie motywy decydują najczęściej o pozytywnym bądź negatywnym stosunku do obozu rządzącego.

Najczęstszym argumentem podawanym przez zwolenników władz były jakość rządzenia i determinacja w realizacji obietnic wyborczych (na tego typu motywy wskazywało 46 proc. spośród raczej lub zdecydowanie popierających działania władz); często wskazywali również na program 500 plus i politykę prorodzinną rządu (tego typu odwołania pojawiały się w odpowiedziach 20 proc. zwolenników władz). Nieco rzadziej (10 proc.) wskazywano na działania związane z "walką z układem", uzdrowieniem państwa oraz wyjaśnianiem afer i rozliczaniem dotychczasowych elit.

Negatywny stosunek do obozu rządzącego związany był z kolei najczęściej z kierunkiem jego działań (tak motywowało swoje stanowisko 15 proc. przeciwników rządu), określanym m.in. jako niedemokratyczny (13 proc.), łamiący prawo (8 proc.) i arogancki (7 proc.). Wśród uzasadnień negatywnego stosunku do władz pojawiały się również zarzuty zakłamania (8 proc.) oraz odnoszące się do "rozdawnictwa pieniędzy" i zadłużania kraju (7 proc.); rzadziej zarzucano rządzącym błędy w polityce zagranicznej (4 proc.).

Zwolenników KOD najwięcej było wśród respondentów deklarujących głosowanie na Nowoczesną (76 proc.), SLD (72 proc.) i PO (69 proc.); rzadziej pozytywny stosunek do Komitetu deklarowali sympatycy Kukiz'15 (36 proc.) i PiS (16 proc.). Negatywny stosunek do KOD wyrażało natomiast odpowiednio 75 proc. zwolenników PiS, 48 proc. Kukiz'15, 22 proc. SLD, 15 proc. Nowoczesnej i 11 proc. PO. (pap)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

taka jest prawda
KOD powstał tylko po to żeby jak powiedziała Agnieszka Holland było tak jak było. A jak było : fałszowano wybory , rozkradano i wyprzedawano kraj , korupcja kwitła w najlepsze , uprawiano pedagogikę wstydu opluwając Polskę i Polaków , zadłużano kraj , złodzieje , agentura , zdrajcy , UBecy i sprzedawczyki mieli się jak pączki w maśle - tak było i KOD chce to przywrócić !
2016-07-16 09:34:30
tak, tak, rośnie
Ormowcy się pocieszają, że to CBOS :-) A ludzie się z nich śmieją.
2016-07-15 15:13:10
Czyli PiS trzęsię już portkami
CBOS to w 100% rządowa sondażownia, a wiec w rekach PiS. Widać że w szeregach reżimu zaczeła się panika, jak podają że spada to znaczy że tak naprawde rośnie.
2016-07-13 22:08:50
antykodomita
KOD-owskiej hucpy z Trybunałem i " obroną" demokracji ciąg dalszy. Tym razem Mateusz Kijowski żalił się na antenie TVN24, że wszyscy którzy podpisali się pod obywatelskim projektem KOD w/s TK zostali "zlekceważeni przez władzę". Problem w tym, że to sam KOD wycofał swój projekt spod dalszych prac w Sejmie! Jeśli już zatem mówimy, iż ktoś kogoś oszukał lub zlekceważył, to był to właśnie KOD, który olał 100 tys. osób wspierających obywatelską inicjatywę ustawodawczą... Mateusz Kijowski pojawił się wczoraj rano w telewizji TVN24 i zaczął się żalić, jak to "władza lekceważy obywateli". Zdaniem lidera Komitetu Obrony Demokracji - Sejm, w trakcie prac nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, nie uwzględnił propozycji KOD-u. Przeczytajmy, co dokładnie powiedział Kijowski: "100 tys. obywateli zostało potraktowanych jako przykrywka dla niekonstytucyjnych rozwiązań wprowadzanych przez większość sejmową. Władza nie chciała z nami rozmawiać, nie wzięto pod uwagę naszych postulatów proponowanych w obywatelskim projekcie ustawy. Obywatele zostali potraktowani jako listek figowy. Wszyscy, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim, zostali zlekceważeni przez władzę." Jest tylko mały problem z narracją przedstawioną przez Mateusza Kijowskiego. Otóż obywatelski projekt ustawy w/s TK zgłoszony przez KOD został usunięty z prac Sejmu na wniosek... KOD! Tak, panie Kijowski. Zgadzam się z panem - obywateli, którzy wam zawierzyli potraktowaliście jak listek figowy. Wycofując swój projekt ustawy spod dalszego procedowania w Sejmie zlekceważyliście 100 tys. osób, które się pod nim podpisały.
2016-07-13 20:05:23
mateuszek
KOD - czyli Dnia Świra ciąg dalszy !
2016-07-13 19:26:38
...
CBOS wykonuje badania na zlecenie rzadzacych czyli aktualnie wiadomo kogo ,poczekajmy 3,5 roku to zobaczycie jakie bedzie poparcie o ile dojdzie do wolnych i demokratycznych wyborow, a dla trolii co zaczna pisac o alimentach niech sobie poczytaja jak obecny prezes tvpis w tej sprawie wyglada,
2016-07-13 18:46:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zwiedzanie z prezydentem
Opóźnienia na szczecińskim dworcu
Otwarcie groty
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy