Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Spada poparcie dla KOD-u

Data publikacji: 2016-07-13 18:19
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-16 09:45
Spada poparcie dla KOD-u
 

Od stycznia o 6 punktów procentowych - do poziomu 40 proc. - spadł odsetek zwolenników Komitetu Obrony Demokracji; poparcie dla władz wzrosło w tym czasie o 1 punkt procentowy i wynosi obecnie 43 proc. - wynika z czerwcowego badania CBOS.

Stosunek negatywny do działań obecnych władz oraz wobec KOD wyraziło natomiast odpowiednio 44 proc. (spadek o 1 pkt. proc. względem stycznia) i 39 proc. (wzrost o 7 pkt. proc.) respondentów.

CBOS zbadał również to, jakie motywy decydują najczęściej o pozytywnym bądź negatywnym stosunku do obozu rządzącego.

Najczęstszym argumentem podawanym przez zwolenników władz były jakość rządzenia i determinacja w realizacji obietnic wyborczych (na tego typu motywy wskazywało 46 proc. spośród raczej lub zdecydowanie popierających działania władz); często wskazywali również na program 500 plus i politykę prorodzinną rządu (tego typu odwołania pojawiały się w odpowiedziach 20 proc. zwolenników władz). Nieco rzadziej (10 proc.) wskazywano na działania związane z "walką z układem", uzdrowieniem państwa oraz wyjaśnianiem afer i rozliczaniem dotychczasowych elit.

Negatywny stosunek do obozu rządzącego związany był z kolei najczęściej z kierunkiem jego działań (tak motywowało swoje stanowisko 15 proc. przeciwników rządu), określanym m.in. jako niedemokratyczny (13 proc.), łamiący prawo (8 proc.) i arogancki (7 proc.). Wśród uzasadnień negatywnego stosunku do władz pojawiały się również zarzuty zakłamania (8 proc.) oraz odnoszące się do "rozdawnictwa pieniędzy" i zadłużania kraju (7 proc.); rzadziej zarzucano rządzącym błędy w polityce zagranicznej (4 proc.).

Zwolenników KOD najwięcej było wśród respondentów deklarujących głosowanie na Nowoczesną (76 proc.), SLD (72 proc.) i PO (69 proc.); rzadziej pozytywny stosunek do Komitetu deklarowali sympatycy Kukiz'15 (36 proc.) i PiS (16 proc.). Negatywny stosunek do KOD wyrażało natomiast odpowiednio 75 proc. zwolenników PiS, 48 proc. Kukiz'15, 22 proc. SLD, 15 proc. Nowoczesnej i 11 proc. PO. (pap)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

taka jest prawda
2016-07-16 09:34:30
KOD powstał tylko po to żeby jak powiedziała Agnieszka Holland było tak jak było. A jak było : fałszowano wybory , rozkradano i wyprzedawano kraj , korupcja kwitła w najlepsze , uprawiano pedagogikę wstydu opluwając Polskę i Polaków , zadłużano kraj , złodzieje , agentura , zdrajcy , UBecy i sprzedawczyki mieli się jak pączki w maśle - tak było i KOD chce to przywrócić !
tak, tak, rośnie
2016-07-15 15:13:10
Ormowcy się pocieszają, że to CBOS :-) A ludzie się z nich śmieją.
Czyli PiS trzęsię już portkami
2016-07-13 22:08:50
CBOS to w 100% rządowa sondażownia, a wiec w rekach PiS. Widać że w szeregach reżimu zaczeła się panika, jak podają że spada to znaczy że tak naprawde rośnie.
antykodomita
2016-07-13 20:05:23
KOD-owskiej hucpy z Trybunałem i " obroną" demokracji ciąg dalszy. Tym razem Mateusz Kijowski żalił się na antenie TVN24, że wszyscy którzy podpisali się pod obywatelskim projektem KOD w/s TK zostali "zlekceważeni przez władzę". Problem w tym, że to sam KOD wycofał swój projekt spod dalszych prac w Sejmie! Jeśli już zatem mówimy, iż ktoś kogoś oszukał lub zlekceważył, to był to właśnie KOD, który olał 100 tys. osób wspierających obywatelską inicjatywę ustawodawczą... Mateusz Kijowski pojawił się wczoraj rano w telewizji TVN24 i zaczął się żalić, jak to "władza lekceważy obywateli". Zdaniem lidera Komitetu Obrony Demokracji - Sejm, w trakcie prac nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym, nie uwzględnił propozycji KOD-u. Przeczytajmy, co dokładnie powiedział Kijowski: "100 tys. obywateli zostało potraktowanych jako przykrywka dla niekonstytucyjnych rozwiązań wprowadzanych przez większość sejmową. Władza nie chciała z nami rozmawiać, nie wzięto pod uwagę naszych postulatów proponowanych w obywatelskim projekcie ustawy. Obywatele zostali potraktowani jako listek figowy. Wszyscy, którzy podpisali się pod projektem obywatelskim, zostali zlekceważeni przez władzę." Jest tylko mały problem z narracją przedstawioną przez Mateusza Kijowskiego. Otóż obywatelski projekt ustawy w/s TK zgłoszony przez KOD został usunięty z prac Sejmu na wniosek... KOD! Tak, panie Kijowski. Zgadzam się z panem - obywateli, którzy wam zawierzyli potraktowaliście jak listek figowy. Wycofując swój projekt ustawy spod dalszego procedowania w Sejmie zlekceważyliście 100 tys. osób, które się pod nim podpisały.
mateuszek
2016-07-13 19:26:38
KOD - czyli Dnia Świra ciąg dalszy !
...
2016-07-13 18:46:22
CBOS wykonuje badania na zlecenie rzadzacych czyli aktualnie wiadomo kogo ,poczekajmy 3,5 roku to zobaczycie jakie bedzie poparcie o ile dojdzie do wolnych i demokratycznych wyborow, a dla trolii co zaczna pisac o alimentach niech sobie poczytaja jak obecny prezes tvpis w tej sprawie wyglada,

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA