piątek, 03 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Sejm wybrał Pawłowicz, Piotrowicza i Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał Pawłowicz, Piotrowicza i Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Sejm wybrał Pawłowicz, Piotrowicza i Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego
Data publikacji: 2019-11-21 23:46
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-25 22:07
Wywietleń: 1123 429189

Sejm w czwartek późnym wieczorem wybrał Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Gdy przedstawiano kandydatury Pawłowicz i Piotrowicz w Sejmie z ław opozycji zabrzmiały okrzyki "hańba" i "precz z komuną".

Za wyborem Krystyny Pawłowicz głosowało 230 posłów, 213 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za kandydaturą Stanisława Piotrowicza było 230 posłów, 218 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Za powołaniem Jakuba Steliny na sędziego TK zagłosowało 233 posłów, 209 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wybrani sędziowie TK złożą ślubowanie wobec prezydenta w terminie 30 dni od wyboru.

Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO) podkreśliła przed głosowaniem, że zachowanie Stanisława Piotrowicza dyskwalifikuje jego kandydaturę do TK. Jej zdaniem osoba, która usprawiedliwiała księdza, który później został skazany za pedofilię powinna zostać wyrzucona poza nawias życia publicznego. Zwracając się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego posłanka pytała, czy gdyby którekolwiek z dzieci Marty Kaczyńskiej było molestowane przez księdza to lider PiS nazwałby to bioenergoterapią.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska zapowiedziała, że klub Lewicy zagłosuje przeciw zgłoszonym kandydaturom. Posłanka zaapelowała o zaprzestanie degradacji Trybunału Konstytucyjnego. - Nie chcę, żeby TK był kojarzony ze spłatą zobowiązań partyjnych, żeby - jak uważa prawdziwy autorytet prof. Adam Strzembosz - był oceniany jako organ, który od kilku lat nie odgrywa żadnej istotnej roli w polskim wymiarze sprawiedliwości, organ który stracił wiarygodność - oświadczyła Sekuła-Szmajdzińska.

Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-Kukiz'15) oświadczył, że nie zagłosuje na Stanisława Piotrowicza. Jak dodał w latach PRL pracownicy prokuratury i sądownictwa "wsadzali ludzi do więzień, katowali ludzi w więzieniach i ponoszą za to pełną odpowiedzialność". - Ja patrzę na pana posła Antoniego Macierewicza i nie wiem, jak pan z czystym sumieniem może głosować za taką kandydaturą - pytał Bartoszewski.

Szef KPRM Łukasz Schreiber (PiS) zwrócił się Gasiuk-Pihowicz mówiąc: "Pani w swoim wystąpieniu świadomie mówiła nieprawdę. Pani cytuje słowa, oskarża niemalże o czyny pedofilskie osobę, która jako rzecznik prokuratury uzasadnia wyrok i pani ma czelność to mówić z mównicy sejmowej?".

Schreiber odnosił się także do zarzutów opozycji dotyczących komunistycznej przeszłości Piotrowicza. - Zrobiliście grupę rekonstrukcyjną PZPR-'89, nie 20 lat temu, ale w tym roku, w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Swoich towarzyszy, na 30-lecie upadku komuny zaserwowaliście jako 30 proc. liderów list z rodowodem z PZPR. Mieliście na listach sekretarza ds. propagandy w stanie wojennym- podkreślił poseł PiS.

Robert Winnicki (Konfederacja) złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o reasumpcję głosowania ze względu na to, że nie został dopuszczony do głosu. - Zgłaszałem się tutaj na listę posłów zapisanych do głosu i nagle się okazało, że nie jestem odczytany - mówił.

Witek podkreśliła, że otworzyła dyskusję klubów i każdy mógł się dopisać. "I to zrobiłem" - odparł Winnicki. - To jest granda to, co tutaj wyprawiacie. To jest granda i powtórzenie tego wszystkiego, co tutaj robił (Marek) Kuchciński - ocenił poseł Konfederacji. Marszałek Sejmu przypomniała, że aby wniosek o reasumpcję głosowania został poddany pod głosowanie, musi się pod nim podpisać 30 posłów.

Wcześniej, gdy Anna Milczanowska (PiS) prezentowała sylwetkę Pawłowicz posłowie opozycji głośnymi okrzykami "hańba" uniemożliwili posłance dokończenie przedstawiania życiorysu kandydatki na sędziego TK. Pięcioro posłów, m.in. Klaudia Jachira (KO), wzniosło też karty układające się w napis "Hańba". Witek zarządziła pięć minut przerwy. Po wznowieniu obrad powiedziała, że posłowie ci swoim zachowaniem naruszyli powagę Sejmu. Podczas prezentowania życiorysu Stanisława Piotrowicza posłowie opozycji skandowali: "precz z komuną".

Swój wybór na sędziego TK Krystyna Pawłowicz skomentowała na Twitterze. - W związku z wystawieniem przez PIS mojej kandydatury na sędziego Trybunału Konstytucyjnego zawieszam swą aktywność na TT. Wszystkim, którzy tu ze mną wymieniali poglądy dziękuję. Wiele się tu nauczyłam. Naszą Ojczyzną jest Polska - podkreśliła.

3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.

Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Piotrowicza, Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.

Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia, PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Jastrzębskiego. W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego.

W czwartek wczesnym popołudniem klub PiS zgłosił trzecią kandydaturę do TK: prof. Jakuba Stelinę.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Jakub Stelina jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. Był dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2012-2018. Był doktorantem Lecha Kaczyńskiego.

(PAP)

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm wybrał Pawłowicz, Piotrowicza i Stelinę na sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Komentarze

teść pasierba do @ Ronson
"A panna Krysia to ile ma lat chyba 67 .." Zgadza się, panna Krysia musiała by "pielęgnować ogródek i żylaki" gdyby "totalna" nie zablokowała przechodzenia "kasty" na zasłużoną emeryturę w wieku 65/60 lat tak jak inni pracownicy. Zgodę po osiągnięciu "zasłużonego wieku emeryta" na dalszą pracą (w moim wypadku też) wydaje pracodawca... "wobec prawa równi i równiejsi" są w tej chwili za sprawą niedotykalnej "kasty"- mój były szef (pracodawca) powiedział; - jesteś już za stary , idź pielęgnować ogródek i żylaki. Jeszcze bym chciał w firmie mieć "odrębne zdanie", albo pójść do konkrencji i powiedzić coś o klimacie w firmie. Gdybym miał tzw. immunitet to już były mój szef skoczyłby mi na "dzyndzel". Tak to jest panie Ronson w demokracji - kto płaci ten wymaga, nic się nie zmieniło i nie zmieni.
2019-11-25 21:23:13
Ronson
A panna Krysia to ile ma lat chyba 67 czyli nie spełnia wymogów formalnych tak jak i bohater Piotrowicz ale tu widać wyraźnie że są wobec prawa równi i równiejsi
2019-11-25 09:54:15
Podobno wykształcenie ludzie
a nie potrfią pisać...
2019-11-24 23:46:20
PiS to oszuści
Trzeba anulować bo przegramy
2019-11-24 10:07:10
Podobno wykształcenie ludzie
a nie rozumieją co to jest demokracja...
2019-11-23 23:58:50
Nominacji by nie było
gdyby po..by (słowa S.N w Tczewie) nie zablokowali inicjatywy PiS-u o wieku (max 65 lat) dla "kasty". W ten sposób oboje są zgodnie z decyzją przyjętą przez Sejm legalnymi kandydatami.... PO...by kolejny już raz "strzelili sobie wkolano". Poprzednie to "latanie samolotem", "oświadczenia majątkowe".
2019-11-23 21:34:20
A gdzie:
My nie ruszamy Was - skoro Wy nie bedziecie ruszac Nas ?/?
2019-11-22 22:39:32
Do jan bury i cdn
Coś słabiutko ta wasza argumentacja za nominacjami TW wybrzmiewa jak można ??Z dnia na dzień lepiej widać czym skończy się dyktatura jednego człowieka ! Niestety mając w ręku możliwości odmiany sytuacji moi rodacy znów dadzą się kupić "13" emeryturą , którą Kaczyński każe wypłacić tuż przed wyborami prezydenckimi . Tak czy inaczej pokazujemy światu ile naprawdę jesteśmy warci jako obywatele. I władza może nam podbijać kato- narodowego bębenka ale rzeczywistość wygląda jak dupa z pokrzyw
2019-11-22 20:17:48
jan bury
Slynny stefan niesiolowski/ktory oprocz pieniedzy uzywal jeszcze kilkanascie prostytutek/powiedzial prawde jak wygracie wybory ro sobie bedziecie glosowli jak wam sie podoba.Stwierdzil tez ,ze Schetyna to miernota i doprowadzi totalnych doupadku.
2019-11-22 17:28:57
cdn
Pamietam jak na polecenie TW-''oskara''-czyli donalda tuska niejaki czloek pzdpr rzeplinski zabral mlodym srodki zgromadzonena ofe.
2019-11-22 17:01:53
do Hańba
Lepiej przeca sprzedać za 100 łełro niż oddać za darmo co nie? Tak że tego... nie podskakuj. Zazdrościsz?
2019-11-22 14:55:21
Olaboga
Żądamy anulowania skutków działania Instrukcji Bermana i przywrócenia nazwisk rodowych, wówczas wszyscy będziemy wiedzieli kto nam urządza hucpy i w jakim celu. Jeżeli głównym walorem wyboru do Sejmu jest wykrzykiwanie wulgaryzmów-jak te które głosiła pani Jachira- cyt. "ja pie**lę, ja pie**lę" to nasuwa się pytanie kto to wybiera i po co. Węgry i ostatnio Austria zakazały działania fundacji Sorosa a w Polsce finansuje on antypolskie ugrupowania i ich działania i jest przyjacielem członków Rządu.
2019-11-22 11:35:32
NIE SEJM
Tylko pis. Nazywajcie rzeczy po imieniu :]
2019-11-22 11:19:00
Krotko
Slychac wycie -znakomicie.Totalni chcieli znowu reanimowac Rzeplinskiego,ktory zapisal sie do pzpr w 1970 kiedy na wybrzezu strzelano do robotnikow jak do kaczek.Dobry kandydant to Tuleya,platek,matczak iwielu innych ''apolitycznych sedziow''
2019-11-22 10:34:44
Hańba
Ale jest 500 plus. Polaczki sprzedali swój kraj za 100 euro miesięcznie
2019-11-22 08:12:35
haha
Trybunał Konstytucyjny w Polsce od 4 lat nie istnieje. Równie dobrze mogą sobie wybrać Trynkiewicza
2019-11-22 08:08:10
guciu
Idzie król umarł król niech żyje król.
2019-11-22 05:56:11
Magda
Boją sie aresztowań i wyroków, to myślą że jak będą mieć swoich ludzi w TK to sprawę da się umozyc. Ale moralnie już przegrali. Pycha kroczy przed upadkiem.
2019-11-22 00:28:40

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie