środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Piotrowicz, Pawłowicz i Chojna-Duch kandydatami PiS na sędziów TK

Piotrowicz, Pawłowicz i Chojna-Duch kandydatami PiS na sędziów TK

Piotrowicz, Pawłowicz i Chojna-Duch kandydatami PiS na sędziów TK
Data publikacji: 2019-11-04 12:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-05 17:21
Wywietleń: 1055 425734

Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch zostali zgłoszeni jako kandydaci klubu PiS na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w poniedziałek PAP szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

3 grudnia 2019 r. kończą się kadencje trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

- W piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch - powiedział PAP Terlecki.

Kandydatów na sędziów wskazuje Prezydium Sejmu, lub grupa co najmniej 50 posłów.

W TK zasiada łącznie 15 sędziów. Sejm wybiera sędziego TK na dziewięcioletnią kadencję bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów. By objąć funkcję, nowy sędzia musi być zaprzysiężony przez prezydenta RP.

Po wyborze trojga nowych sędziów w TK pozostanie dwoje wybranych jeszcze przez Sejm z większością PO-PSL: Leon Kieres (jego kadencja upływa 23 lipca 2021 r.) oraz Małgorzata Pyziak-Szafnicka (jej kadencja upływa 5 stycznia 2020 r.).

Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji, który w minionej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie uzyskał mandatu posła.

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej Pawłowicz informowała o wycofaniu się z życia politycznego i nie kandydowała w minionych wyborach parlamentarnych.

Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-2016 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.

(PAP)

Fot. Wikipedia/Adrian Grycuk

Komentarze

PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....do @ Daro
"Równie dobrze PiS może z więzienia wyciągnąć Trynkiewicza i wstawić go do TK"... chciałbyś po...e (słowa S.N. w Tczewie), ale "pisdzielcy" mają teraz "Włocha" na tapecie, którego PO..by spuścili do "kolektora" chociaż Sławek nawijał; „Jak jest dla nas przydatny, to trzeba go wykorzystać, jak nie jest – niech spier*ala”. Wciągać będą jak Protasiewicz nosem wciągał, PO_czekaj.
2019-11-05 16:43:58
Daro
Równie dobrze PiS może z więzienia wyciągnąć Trynkiewicza i wstawić go do TK. Nie będzie żadnej różnicy.
2019-11-05 15:59:04
hehehe
Słychać wycie lewactwa i nadzwyczajnej kasty! Znakomicie!
2019-11-05 08:59:29
do stoczniowców, ekspertów i PO--ów
- przecież Strzembosz obiecywał iż "kasta się samooczyści", kiedyś. Teraz "pisiory" muszą obietnicę Strzembosza zrealizować.
2019-11-05 01:38:55
PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....do @ Dumny
Cyt."..dlaczego ciągle się pomija panią Małgorzatę Jacynę-Witt? Nasz region znów bez członka.".... Jaki z niej CZŁONEK ?
2019-11-05 01:34:18
Tylko wg. Prawa i Sprawiedliwosci...
Najdalej w R.P. dojdziemy i dojedziemy !! I szczegolnie Duze Brawa... dla Pani K. Pawlowicz !
2019-11-04 23:56:57
Pisowska ,,elyta”
Kabaret wymaga różnorodności.
2019-11-04 23:28:10
Myśl
Ciąg dalszy niszczenia państwa w imię partyjnych interesów. TK już jest niewiarygodny (jak wiele innych instytucji przejętych przez PIS) i kolejni coraz "lepsi" ludzie prezesa tylko go dobiją. Wszystko partyjne jak w PRL, wzór naśladowany przez prezesa.
2019-11-04 22:11:34
Itd
BRAk dekomunizacji bedzie sie dlugo odbijal.W niemczech tylko 3% sedziow dopuszczono do dalszej pracy ,reszta ma zakaz pracowac nawet na poczcie.U nas dzieki sccetynie czerwona zaraza dostala sie do eurokolchozu i dosejmu a tzw ''niezalezni sedziowie'' wydali walke rzadowi wybranemu w wolnych wyborach.
2019-11-04 18:47:20
janbury
ALE jazgot targowicy.Brawo pis.Najlepszy byl rzeplinski ,ktory niewiadomo kiedy zaczynal zdanie a kiedy konczyl.Zapisal sie do pzpr wwieku 21 lat kiedy na ulicach wybrzeza plynela robotnicza krew.Napolecenie ryzego zlikwidowal ofe.
2019-11-04 17:21:34
Krotko
Bardzo dobra decyzja odnosnie kandydatow.Jak tvn,szmatlawiec szechtera-michnika dra mordy to znaczy ,ze zabolalo.Lemingi wygrajcie wybory to bedziecie z targowica ustalac sklad rzadu i innych organow panstwowych.
2019-11-04 17:13:55
biel
Najlepszy kandydat do TK byłby prof. Rzepliński (żart) - on wie jak się umawiać z POlitykami. Wszyscy widzieliśmy jak "niezależni" sędziowie wychodzą z siedziby PO w towarzystwie polityków Nowoczesnej i SLD. Brawo PiS. Nareszcie koniec z sejmokracją. Miło posłuchać jak wyją totalni, bo uważają, że tylko oni wiedzą najlepiej kto powinien być członkiem TK.
2019-11-04 16:57:09
Waldi
To już mamy krok do Białorusi i Koreii PŁN.
2019-11-04 16:13:16
@Tomek
Ona nie jest żadnym profesorem
2019-11-04 16:12:49
Będzie! Będzie zabawa!
Będzie się działo! I znowu nocy będzie mało. Będzie głośno...
2019-11-04 16:07:56
Pytanie
Dlaczego tych kandydatów nie ogłoszono przed wyborami
2019-11-04 15:56:48
Zako
Najbardziej "wiarygodni" kandydaci partii. PIS jest już po drugiej stronie dna i nic tej władzy nie powstrzyma, żaden wstyd czy resztki moralności. Trybunał Konstytucyjny dawno już uśmiercili, teraz trupa konsumują.
2019-11-04 13:41:43
Anka
Brawo PiS. Kandydatami została chamka i prokurator aktywny w stanie wojennym. Standardy klasy panującej.
2019-11-04 13:39:21
Tomek
Mam nadzieję że Pani Profesor zrobi tam porządek.
2019-11-04 13:39:05
żenada
To jest jawna kpina z Polaków. Chamka, Komuch i Konfidentka
2019-11-04 13:23:16
Dumny
To są ludzie najlepsi z najlepszych. Brawo. Ale nie rozumię dlaczego ciągle się pomija panią Małgorzatę Jacynę-Witt? Nasz region znów bez członka.
2019-11-04 13:17:19
gosc
jaka partia tacy kandydaci ...suweren chciał to ,wazne ze pincet na koncie, jak by pincet nie przelali to by było gorzej niz w hongkongu cena honoru w tym kraju tyle wynosi