sobota, 06 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Sejm wybrał Elżbietę Witek na funkcję marszałka

Sejm wybrał Elżbietę Witek na funkcję marszałka

Sejm wybrał Elżbietę Witek na funkcję marszałka
Data publikacji: 2019-08-09 19:36
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-12 14:18
Wywietleń: 1279 407561

- Mamy różne programy, ale proszę spierajmy się na racje, nie używajmy inwektyw, nie obrażajmy ludzi. Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w pierwszym wystąpieniu po wyborze na nową funkcję.

- Wszystkich państwa traktuję jako moich kolegów. Jestem jedną z Was, jednym z 460 posłów na tej sali, wybranym w demokratycznych wyborach. Zawsze starałam się rzetelnie wypełniać tę służbę. Bo to jest służba wobec tych, którzy nam zaufali. Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli oddać na mnie swój głos, i mam nadzieję, że się państwo nie zawiedziecie - dodała Marszałek.

Wybrano po złożeniu rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu przez Marka Kuchcińskiego. Miało to związek z podróżowaniem posła z rodziną na koszt państwa. Klub Prawo i Sprawiedliwość zgłosił kandydaturę Elżbiety Witek, klub Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska zaproponował na tę funkcję dotychczasową wicemarszałek Sejmu Małgorzatę Kidawa-Błońską, natomiast klub Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska zgłosił poseł Urszulę Pasławską.

Po przedstawieniu kandydatur posłowie w głosowaniu na nowego marszałka Sejmu VIII kadencji wybrali Elżbietę Witek, która uzyskała 245 głosów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu Izba wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej 230 posłów.

* * *

Nowa marszałek Sejmu jest absolwentką Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, jak również studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka. Była też dyrektorem szkoły podstawowej i zespołu szkół ogólnokształcących w rodzimym Jaworze. Doświadczenie parlamentarne zdobywała jako poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2015-2017 była ministrem-członkiem Rady Ministrów, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a także rzecznikiem prasowym rządu. W czerwcu 2019 roku została powołana na urząd ministra MSWiA.

Premier Mateusz Morawiecki powierzył obowiązki w MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu. Minister nadal będzie koordynował pracę służb specjalnych.

(ip)

Fot. PAP/Piotr Nowak

Komentarze

dobre
"-.a ty Quistrop przestań się wymądrzać i pisać elaboraty." - on już tak ma "od urodzenia przyrodzenia", zajrzyj na "blogi Kuriera".......Nie musisz dyskutować, staram się w prosty i logiczny sposób przedstawić zasadę demokracji, a także zależność przyczyna-skutek....Skutkiem jest obecna sytuacja w Polsce, przyczyną demokracja za poprzednich rządów......Demokracja jest to słowo "wytrych" i jak guma do "reform", które pasuje dla każdego rządu naciągającdgo "nowe reformy" (sądowe, edukacyjne, podatkowe, itd.
2019-08-12 13:48:24
ives
I to są skutki dyskutowania z do@...a ty Quistrop przestań się wymądrzać i pisać elaboraty.
2019-08-12 10:21:38
do @ Quistorp
- pieprzysz waść i zaczynasz "łaciną", tego co w.cz pisze nie ogarnia przeciętny „pisor“, a PO_je..y nie muszą czytać więc te intelektualne PO_pierdywanie można o „kant du..y“ rozwalić......Do wyborców trzeba owe „prawdy“ głosić językiem zrozumiałym, to o czym waść PO_pierduje można propagować przy butelce „łyskacza“ i „głinessa“ we dwóch (dwoje). S_PO_cił się Quistorp pisząc „e_PO_peją“ w 27-miu wierszach..........O to co „biega“ w obecnej Polsce jest zawarte w kilku zdaniach więc przy_PO_mnę; - Winston Churchill; „demokracja jest najgorszą formą rządu, jeśli nie liczyć wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu’’.....Stefan Niesiołowski (marszałek Sejmu); ” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza…… oraz innego klasyka; "ludzie głosują nogami".....P.S. - leków nie PO_trzebuję, PO_nieważ żre je żona marszałka ku uciesze "ło_PO_zycji" - 13-tego października to się zmieni i będą brał leki.
2019-08-11 22:54:36
Quistorp
..do...[do @]...Przypomnę nauki i przemyślenia pierwszego autora podręcznika do Wos-u , nauki o społeczeństwie. To Alexis de Tocqueville. Zaraz po rewolucji francuskiej tak pisał. Przytaczam tylko skróty jego myśli, powiedzeń. ...[Dawny ustrój i rewolucja Poniżej wybrane cytaty, więcej znajdziesz w osobnym haśle Dawny ustrój i rewolucja. (...) naród po zlikwidowaniu swojej arystokracji dąży do centralizacji niejako samorzutnie. Rewolucja rozwija rząd zanim go obali. Zobacz też: rewolucja. Skoro rząd zajął miejsce Opatrzności, zrozumiałe jest, że każdy, kto znalazł się w potrzebie, wzywa jego pomocy. O demokracji w Ameryce Poniżej znajdują się wybrane cytaty, więcej znajdziesz w osobnym haśle O demokracji w Ameryce. Dawni władcy niejako materializowali przemoc, podczas gdy republiki demokratyczne naszych czasów uczyniły z niej siłę równie duchową jak ludzka wola, którą pragną za jej pomocą zdusić.Despotyzm absolutnych rządów jedynowładcy, chcąc trafić do duszy, w sposób prostacki dobierał się do ciała, a dusze, niedosiężna dla tortur, gardziły nim dalej. W demokratycznych republikach tyrania nie postępuje w ten sposób. Pozostawiając ciało w spokoju, zmierza prostą drogą do zawładnięcia duszą. Inkwizycja nie zdołała nigdy przeszkodzić krążeniu w Hiszpanii książek przeciwnych religii wyznawanej przez większość społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych większość lepiej daje sobie radę: odbiera ludziom nawet myśl publikowania takich książek. W Ameryce spotyka się niewierzących, lecz ateizm nie może tu znaleźć trybuny. Społeczeństwa demokratyczne, które zagwarantowały obywatelom wolność polityczną powiększając jednocześnie despotyzm administracyjny, reprezentują bardzo osobliwy sposób myślenia. Uważa się tam, że obywatelom nie można powierzyć drobnych spraw, do których wystarcza zdrowy rozsądek, natomiast powierza się im wielkie prerogatywy w dziedzinie rządzenia państwem. Są oni na zmianę zabawką w ręku władzy lub jej zwierzchnikami, są czymś więcej niż królowie i czymś mniej niż ludzie zarazem. Wypróbowawszy wszystkie możliwe systemy wyborcze i nie znalazłszy żadnego, który by im odpowiadał, społeczeństwa takie, zdumione, ciągle nie ustają w poszukiwaniach, tak jakby zło nie wynikało z samej konstytucji kraju, lecz z systemu wyborczego. Trudno zresztą zrozumieć, w jaki sposób ludzie, którzy wyrzekli się rządzenia samymi sobą, mogliby dokonać właściwego wyboru tych, którzy mają nimi rządzić. Trudno uwierzyć, by głosowanie zniewolonych ludzi mogło kiedykolwiek powołać rząd liberalny, silny i mądry.
2019-08-11 19:49:19
Do@...
Do@... - przypominam o lekach.
2019-08-11 15:48:56
do @ Jaruna
- prosiłem;"..bez "u was biją murzynów". Ty piszesz; "Mamy kolejną "wybitną" postać, panią nauczycielkę z podstawówki. No ale przy Carycy i miśku, to w PiS-ie każdy przeciętniak jest "wybit..."....Zrzum jest prosta, podstawowea zasada demokracji, którą wyraził Niesiołowski pełnięcy w zastępstwie fuchę marszałka. Ona brzmi prosto jak budowa cepa;” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……”...... PO_pierdując twą metodą musiałbym napisać; Jurny Stefan, Jeb..ka, "łamacz tapczanów" itd.....13 października masz szansę PO_je..ie wyrazić swój sprzeciw wobec "wybitnych" postaci, pań nauczycielek z podstawówki. Caryc i miśków i jak wygracie wybory......(cytat ze Stefana), a teraz cisza....Przygotuj waginy i czekaj aż ostatnia pisowska k..a umrze lub zapro_PO_nuj coś dla Polaków zamiast PO_pierdywać o nauczycielkach i miśkach.....Inny klasyk: - "ludzie głosują nogami" sprawdzi się już niedługo, 13 października.
2019-08-11 13:31:26
Jarun
Wpisy "do@..." nie komentujemy. Mamy kolejną "wybitną" postać, panią nauczycielkę z podstawówki. No ale przy Carycy i miśku, to w PiS-ie każdy przeciętniak jest "wybitnym". Jak na razie genseka Jarka (wrednego intryganta) nikt nie przeskoczył. A to wina Tuska.
2019-08-11 10:20:20
A co na to
PO-gromca Nitrasa - za to Jego "szalone" wystapienie...??
2019-08-10 22:49:01
Odp. do...godz 01:51:42
I te slowo stworzy... ma miec po-chodzenie od "stworow" !!
2019-08-10 22:43:55
do @ Quistorp
Cyt. "Patrzę, słucham i nie wierzę własnym oczom i uszom.",,,Gdyby WCz, SCz. itp. przy_PO_mniał sobie słowa "klasyka" z PO, który objawił "pisiorom" fundamentalną zasadę demokracji to by WCz, SCz nie musiał nadwyrężać swych organów. Owo "objawienie" jest zawarte w kilku słowach; ” jak sobie wygracie wybory to będziecie mogli przegłosować sobie co chcecie, a teraz my mamy większość, cisza……” Tylko proszę W.Cz, S.Cz bez "u was biją murzynów".....Wybory demokratyczne odbędą się 13 października i PO będzie śpiewać; "trzynastego nawet w grudniu jest wiosna (Biedroń, który wyxpi..li PiS nas orbitę).
2019-08-10 14:51:35
Quistorp
Patrzę, słucham i nie wierzę własnym oczom i uszom. Na jednej ze stacji TV podobnej programowo do "telewizorni", wypowiedź W. Sz. Pani już Marszałek Sejmu Najjaśniejszej. Dwa miesiące miałam pouczyć się na stanowisku ministra spraw wewnętrznych, a tu ledwie co po dwóch miesiącach, jak grom z jasnego nieba pada propozycja od mojego szefa, by przejąć funkcję marszałka Najjaśniejsze. Tu padają słowa "przecież szefowi się nie odmawia". To mi przypomina słynną wypowiedź św. p. prezydenta Najjaśniejszej RP Lecha Kaczyńskiego, tuż po wyborze na prezydenta zameldował braciszkowi Jarosławowi; (Prezesie!) Zadanie wykonane! Nic się nie zmieniło.
2019-08-10 13:19:18
Myśl
"Możemy krytykować zachowanie, ale nigdy człowieka" - według pani Witek zachowanie samo się zachowuje, czasami nieodpowiednio. Co złego, to nie my, to to okropne zachowanie. Według pierwszego prezesa partii pan Kuchciński nie przekroczył żadnych norm, latając bez opamiętania prywatnie za publiczne pieniądze, ale zdymisjonował go, bo publika tak chciała, a przecież trzeba wygrać w najbliższych wyborach.
2019-08-10 08:56:31
A najlepiej będzie.......jak nauczysz się pisać i mówić po polsku.
Pisowcowi nie wypada nie znać ojczystego języka. Chyba, że jesteś rosyjskim trollem.
2019-08-10 01:51:42
A najlepiej bedzie...
Jak Lewactwo se stworzy swoj Parlament i Sejm - z tym ze za Bugiem... i wtedy niech sie Szarpia, Wyzywaja i Se Ublizaja oraz przegladaja torebki 25 godz/dobe !!!
2019-08-09 23:33:53
obserwator
Ale jakże mi dzisiaj zaimponował poseł Nitras. Zgasił pisowców jak spalonego kiepa. Gdyby wszyscy w Platformie mieli takie jaja jak Nitras, PiS dziś by nie rządził. Szkoda że kandyduje w Koszalinie bo miałby mój głos.
2019-08-09 20:53:12
Mam pytanie
Czy była trzeźwa?
2019-08-09 20:36:36
Tylko za pisu
Przestępca został szefem Policji w Polsce. Takie jaja tylko za PiS
2019-08-09 20:21:20
Haha
Tą pijaczke "coś tam, coś tam"? Winszuje.
2019-08-09 19:52:23

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie