piątek, 07 sierpnia 2020.
Strona główna > Kraj > Sejm uchwalił ustawę ws. jawności majątku rodzin urzędników państwowych

Sejm uchwalił ustawę ws. jawności majątku rodzin urzędników państwowych

Sejm uchwalił ustawę ws. jawności majątku rodzin urzędników państwowych
Data publikacji: 2019-09-11 23:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-11-05 13:59
Wywietleń: 1125 414334

Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę ws. jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych. Zgodnie z ustawą m.in. premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, europosłowie, prezesi TK, NSA i SN będą mieli obowiązek ujawnić majątek odrębny swych małżonków i dzieci.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 258 posłów, 22 było przeciwko. 139 posłów wstrzymało się od głosu. Nowelę poparły prawie całe kluby: PiS i PSL-KP. Klub PO-KO podzielił się w głosowaniu - 10 jego posłów było przeciwko, 127 wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy powstał w kancelarii premiera. Uchwalona w środę nowela przewiduje zmiany w pięciu ustawach: ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora, ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, ustawie o uposażeniu posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w RP, ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym oraz ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Nowe przepisy zakładają, że m.in. premier, ministrowie, posłowie, posłowie do PE, senatorowie, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, a także osoby stojące na czele innych instytucji państwowych będą zobowiązane do umieszczania w oświadczeniu majątkowym informacji o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Zgodnie z nowelizacją obowiązek złożenia takiego oświadczenia majątkowego dotyczy w sumie blisko 30 różnych urzędników, w tym marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, prezesów Najwyższej Izby Kontroli i Narodowego Banku Polskiego, sekretarzy i podsekretarzy stanu, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, wojewodów, prezesów zarządów: Narodowego Funduszu Zdrowia, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W trakcie prac nad ustawą w komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych do projektu wprowadzono, na wniosek PiS, kilka poprawek. Jedna z nich przewiduje możliwość objęcia (na wniosek samych tych osób) oświadczeń majątkowych m.in. członków zarządu oraz dyrektorów NBP ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone", jeżeli ujawnienie tych informacji mogłoby powodować zagrożenie dla składającego oświadczenie lub osób dla niego najbliższych.

Inna z poprawek dotyczy oświadczeń majątkowych szefów: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego. Ich także - zgodnie z nowelą - obejmie obowiązek złożenia oświadczenia, zawierającego informacje o majątku osobistym małżonków, dzieci i osób pozostających we wspólnym pożyciu.

Zmiana (wprowadzona w ustawie o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne) przewiduje przy tym, że informacje zawarte w oświadczeniu o stanie majątkowym szefów tych służb stanowią tajemnicę prawnie chronioną i podlegają ochronie przewidzianej dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone", chyba że osoba, która złożyła oświadczenie, wyraziła pisemną zgodę na ich ujawnienie. Nowy przepis zastrzega, że "w szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba uprawniona do odebrania oświadczenia może je ujawnić pomimo braku zgody składającego oświadczenie".

Sejmowa większość odrzuciła jednocześnie osiem poprawek klubu PO-KO. W jednej z nich wnioskodawcy chcieli doprecyzowania, że chodzi o majątek dzieci: własnych, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobionych, które pozostają z urzędnikami, których dotyczy ustawa, "we wspólnym gospodarstwie domowym". Jak uzasadniał podczas obrad komisji regulaminowej poseł PO-KO Jarosław Urbaniak, chodzi o uniknięcie sytuacji, w której urzędnicy państwowi zmuszeni byliby ujawniać majątek np. dzieci, z którymi nie utrzymują kontaktów.

Przygotowanie ustawy, na podstawie której ujawnione byłyby majątki – i ich źródła - współmałżonków polityków, osób pozostających we wspólnym pożyciu oraz ich dorosłych dzieci, zapowiedział pod koniec maja prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Sprawa jawności majątków małżonków polityków pojawiła się, gdy "Gazeta Wyborcza" napisała, że premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną w 2002 r. kupili 15 ha gruntów za 700 tys. zł od Kościoła we Wrocławiu, podczas gdy nieruchomość miała już w 1999 r. być warta prawie 4 mln zł, a obecnie ok. 70 mln zł.

Premier Morawiecki informował, że "GW" sprostowała wysokość kwoty, jaka miałaby obecnie odpowiadać wartości działki. Według przedstawionej w sprostowaniu wyceny obecna wartość nieruchomości to ok. 14,3 mln zł.

(PAP)

Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

teść pasierba PO_czytał
- co ty nawijasz o "Murzynach"! Tematem jest "ustawa ws. jawności majątku rodzin urzędników państwowych"- pisz na temat....PO_nadto zaczynasz ściemniać pisząc; "Jeśli porównamy obecne dane z rokiem poprzednim...W 2017..itp....Pytam się idioty; - przed 2017 rokiem Polacy nie żyli? Nie żyli w latach PO/PSL? PO_daj debilu także wcześniejsze dane przed rokiem 2017 gdy "pisdzielcy" nie byli prza "korycie".
2019-09-19 12:54:49
teściu pasierba
pocztaj, w której grupie jesteś tesciu - Jeśli porównamy obecne dane z rokiem poprzednim, okazuje się, że statystyczne życie rodaków skróciło się o 1,5 miesiąca w przypadku 60-latków i o 1,3 miesiąca w przypadku 65-latków. W 2017 r. też był spadek: odpowiednio o 1 miesiąc i 1,2 miesiąca – informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W 2018 roku umarło 414 tysięcy Polaków. To największa od dziesięcioleci roczna liczba zgonów.
2019-09-17 13:05:30
teść pasierba do PO_niższego i zabłąkanego w demokracji
"jak żyć prezesie?" - słuchać PO_lecenia "chrabiego"; - "zmienić pracę i wziąć kredyt", można także PO_słuchać pani Kopacz i "wyjechać za granicą gdy PiS zdobędzie władzę"
2019-09-17 10:00:46
jak żyć prezesie?
Inflacja wyższa niż rok temu Jednak w porównaniu z tym samym okresem rok temu, wzrosły ceny w zakresie: żywności (o 7,8 proc.), mieszkania (o 1,6 proc.), restauracji i hoteli (o 4,7 proc.), rekreacji i kultury (o 2,8 proc.), zdrowia (o 3,6 proc.)
2019-09-17 09:51:35
A dlaczego
Tylko blisko 30 roznych Urzednikow ?? Powinno byc Wszystkich... bez wzgledu czy sa i Politykami czy zwyklymi Polakami !!!
2019-09-15 19:28:54
do @ wreszcie
W maju br. „Wyborcza” pisała, że przyszły premier wraz z żoną w 2002 roku kupili we Wrocławiu od Kościoła 15 ha gruntów za 700 tys. zł. Jak pisano w tekście, później rzeczoznawca miał ocenić, że nieruchomość już w 1999 r. warta była prawie 4 mln zł. Zdaniem gazety, obecnie grunty miały być wyceniane nawet na sto razy więcej niż w momencie zakupu, czyli na ok. 70 mln zł. Jak się okazało, za tak wysoką wyceną stoi wrocławska działaczka tzw. totalnej opozycji, Marlena Joks występująca w artykule w roli eksperta........ Na wniosek Morawieckich „Wyborcza” zamieściła w poniedziałkowym wydaniu sprostowanie. Zrobiła to jednak dopiero na siódmej stronie gazety. Stwierdzenie zawarte w opublikowanym 17 czerwca br. w „Gazecie Wyborczej” materiale prasowym Pana Jacka Harłukowicza pt.: „Jak premier Morawiecki ze znajomymi działki kupował”, że 15-hektarowa działka wrocławskiej parafii garnizonowej „za którą Mateusz Morawiecki w 2002 roku zapłacił 700 tys. złotych” jest nieprawdziwe. Na podstawie wyceny rzeczoznawcy majątkowego , sporządzonej w dniu 11 czerwca br., obecna wartość opisanej działki wynosi 14 349 tys. zł. ........Czekam kiedy PO_małżonki ujawnia "stan PO_siadania".
2019-09-15 09:41:48
tylko jeden?
- tylko jeden PO_j.b (@ wreszcie) zadowolony z ustawy, która PO_każe aferę Morawieckiego z gruntami kościelnymi?
2019-09-13 19:35:49
palą, ale się nie zaciągają
- chcieli by "małżonkę" PO_ciągnąć do od_PO_wiedzialności, ale się wstrzymują, są za a nawt przeciw!
2019-09-12 14:27:48
wreszcie
no to afera Morawieckiego z gruntami kościelnymi powinna nabrać rozpędu. Prokuraturo, do roboty.
2019-09-12 11:40:09
nazwa
Brawo po ko pokazaliście szczyt swojej hipkryzjì.
2019-09-12 10:06:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie