czwartek, 20 września 2018.
Strona główna > Kraj > Sejm uchwalił ustawę o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności

Sejm uchwalił ustawę o wsparciu osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
Data publikacji: 2018-05-09 12:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-05-10 23:17
Wywietleń: 2006 326713

Sejm uchwalił w środę ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Za głosowało 424 posłów, jeden był przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że ustawa "urzeczywistnia" zapisy Karty Praw Osób Niepełnosprawnych.

– To jest realny zapis, cztery korzyści dla osób niepełnosprawnych: bez skierowań do specjalistów, bez kolejek, nieograniczony dostęp do artykułów wyrobów medycznych i nieograniczona rehabilitacja nie z budżetów domowych tych osób, tylko z pieniędzy płatnika NFZ. Chcemy zapewnić to, czego oczekują dorosłe osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności – zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że w związku z ustawą zostanie zmieniony plan finansowy NFZ.

– Nie naruszamy deficytu, nie sięgamy po środki z budżetu. Były pytania, dlaczego nie ma skutków finansowych do ustawy, dlatego, że już w pierwszym kwartale tego roku w związku z wyższymi przychodami NFZ ze składki zdrowotnej, mieliśmy ponad 100 mln zł więcej niż planowano" – powiedziała rzeczniczka. – To kolejny pakiet wsparcia rządu Mateusza Morawieckiego, osób niepełnosprawnych ale nie rozwiązujący wszystkich problemów.

Jacek Protasiewicz (PSL-UED) powiedział, że procedowana ustawa nie odpowiada na postulaty protestujących w Sejmie.

– Czy ta ustawa pokryje zabiegi w komercyjnych ośrodkach i turnusy rehabilitacyjne, nie. Czy ta ustawa realnym wyjściem na potrzeby niepełnosprawnych, nie. Jest picem, oszustwem, mydleniem oczu –  stwierdził. – Czy Sejm mógł zebrać się dwa tygodnie temu, żeby zająć się problem protestujących, mógł. Dlaczego się nie zebrał, ponieważ marszałek Kuchciński nie traktuje poważnie tych protestujących ani posłów. Wreszcie ostatnie pytanie, czy pani minister uważa, różnicując rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych, że to są naprawdę, jak powiedział poseł Żalek, zwyrodnialcy, którym się nie należy 500 zł w gotówce, dlaczego pani tak uważa? 

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podkreśliła, że nigdy nie wypowiedziała tego typu słów.

– Panie pośle, ja sobie nie pozwolę na to, żeby mi pan imputował, insynuował rzeczy, których nigdy nie powiedziałam. To pan powiedział, że jak tak uważam, a ja nigdy tak nie powiedziałam. Oczekuję od pana przeprosin w innym przypadku proszę o rozpatrzenie tej sprawy przez komisję etyki – zaznaczyła.

Z kolei zdaniem posłanki Nowoczesnej Korneli Wróblewskiej ustawa nie odpowiada na żaden z postulatów protestujących w Sejmie: "Protest trwa i żadna ustawa tego typu tego protestu nie zakończy".

Poseł PO Rajmund Miller ocenił, że ustawa to fikcja: "Ta ustawa to kolejny przykład niechlujstwa rządu i pana marszałka Kuchcińskiego. Ona została dopuszczona niezgodnie z konstytucją, niezgodnie z regulaminem Sejmu, ponieważ nie zawiera konsekwencji finansowych. Ta ustawa to mydlenie oczu ludziom".

***

Ustawa przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach. Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania. Ustawa przewiduje zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. W tym celu zaproponowano regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi. Projekt ustawy został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca.

(pap)

Na zdjęciu: Protestujący w Sejmie niepełnosprawni i ich opiekunowie
Fot. PAP/Leszek Szymański

Komentarze

Prosimy i to PO-wymieniac...
A co wg. Kalendarza Hanby, osiagneli "rzekomi protestujacy" PO 17 dniach... za czasow PO-PSL ??
2018-05-10 22:57:16
Jarun
PiS doszedł do władzy i po dwóch latach wylazło z niego, chciwość: "Nam się należy", buta posła Pięty, który wcześniej napisał w sieci, że policja powinna zająć się protestującymi, teraz tchórzliwie przemyka się korytarzami unikając rozmowy. Poseł PiS-u Żalek pogardliwie o rodzicach niepełnosprawnych dzieci: " protestujący traktują dzieci jak „żywe tarcze”, a wśród nich mogą być „zwyrodniali rodzice”, którym nie wolno dać gotówki, bo wydadzą ją na swoje potrzeby." To jest prawdziwe oblicze posłów PiS-u.
2018-05-10 09:46:53
Do... PO-nizszego Jarun-ka
Nie placz... nie placz... bo Wasze czasy sie juz PO-konczyly !!
2018-05-10 00:27:04
Baju...Baju...
Jesli rzekomo za czasow PO-PSL protest gdzies "PO-d koldra czy pierzyna trwal" - to dlaczego az przez 8 lat sie Nie dotrwal... ????????
2018-05-10 00:23:57
Jarun
Naprawdę jest to "kalendarz hańby". Błaźnią się i pokazują swoją prawdziwą twarz pisowscy politycy, m.in: Beata Szydło minister:"Nam się należy" d/s Społecznych, Stanisław Pięta, Karczewski i wielu innych.
2018-05-09 14:15:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Filharmonia w nowej odsłonie
Przeszedł Marsz Równości
Marynarz ponownie z koszulką
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy