Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Sejm: minimalna odległość wiatraka od domów 700 m

Data publikacji: 08 lutego 2023 r. 21:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lutego 2023 r. 21:33
Sejm: minimalna odległość wiatraka od domów 700 m
Fot. PAP/Marcin Obara  

Sejm znowelizował w środę ustawę odłegłościową. Zgodnie z nowymi przepisami wiatraki będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od domów, przy spełnieniu szerzegu dodatkowych warunków.

Za uchwalaniem noweli ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw głosowało 214 posłów, 27 było przeciw, 209 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Nowe przepisy przewidują, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10H a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową. Nowelizacja znosi zakaz budowy budynków w pobliżu istniejących wiatraków, wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej.

Obowiązująca obecnie ustawa zakazuje budowy turbin wiatrowych w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość wieży i łopaty wirnika w najwyższym położeniu od zabudowy mieszkalnej. Zakaz dotyczy także stawiania budynków w odległości mniejszej niż 10H od wiatraka. Przepisy zakazują też budowy wiatraków w odległości mniejszej niż 10H od form ochrony przyrody - parków narodowych i krajobrazowych, rezerwatów, obszarów Natura 2000, leśnych kompleksów promocyjnych.

Nowela zakłada ponadto, że inwestor zaoferuje co najmniej 10 proc. mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej mieszkańcom gminy, którzy korzystaliby z energii elektrycznej na zasadzie prosumenta wirtualnego. Każdy mieszkaniec tej gminy będzie mógł objąć udział nie większy niż 2 kW i odbierać energię elektryczną w cenie wynikającej z kalkulacji maksymalnego kosztu budowy. 

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@FIGO
2023-02-09 21:18:15
Jaka technologia poszła do przodu? W grudniu wolne media trąbiły że przez kilka dni OZE w Polsce dawały ponad 30% energi ale nie trąbiły o tym że też w grudniu były dni gdzie z OZE było mniej niż 3% energii, różnica w ciagu kilku dni wynosiła ponad 25% a prąd ludzie chcą bez wzgledu na pogodę... Capacity factor farm wiatrowych na lądzie to mniej niż 0.27 czyli by wyprodukować 1MW energi trzeba zainstalować turbin na co najmniej 3.7MW gdzie tu sens i logika?
FIGO
2023-02-09 15:20:55
Do tej pory ,to już technologia poszła do przodu .Z powodu drożyzny ETS , to może mieć sens . Nie stawiać na bezdurno ,ale w dobrze dobranych miejscach i niech się kręci . Nie dajcie się nabrać na tańsze , ale przestarzałe turbiny !
PiS
2023-02-09 12:09:57
zdradzil ludzi. Cnota stracona, a srebrnika brukselskiego i tak nie bedzie. Oby jak najmniej tego dziadostwa do produkcji drogiego i niestabilnego pradu na polskiej ziemi.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA