czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Kraj > Frasyniuk zatrzymany i zwolniony po postawieniu zarzutu

Frasyniuk zatrzymany i zwolniony po postawieniu zarzutu

Frasyniuk zatrzymany i zwolniony po postawieniu zarzutu
Data publikacji: 2018-02-14 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-17 22:43
Wywietleń: 1570 314092

Prokurator przedstawił w środę Władysławowi Frasyniukowi zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie i przesłuchał go w charakterze podejrzanego, następnie Frasyniuk został zwolniony o domu. Mamy do czynienia z państwem bezprawia, państwem opresyjnym - ocenił Frasyniuk.

Sprawa ma związek z incydentem, do którego doszło podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 czerwca 2017 r. Jak informowała policja, zakłóciło ją kilkadziesiąt osób, które na Krakowskim Przedmieściu usiadły na jezdni, próbując w ten sposób zatrzymać przemarsz uczestników obchodów przed Pałac Prezydencki. Wśród kontrmanifestantów - których usunęli policjanci - był m.in. Frasyniuk. Na początku lipca ub.r. w komisariacie policji w podwrocławskiej Długołęce usłyszał on zarzut "przeszkadzania w przebiegu niezakazanego zgromadzenia".

W związku z tym incydentem na miesięcznicy smoleńskiej Frasyniuka chciała przesłuchać Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Frasyniuk dwukrotnie nie stawił się w warszawskiej prokuraturze – 12 stycznia i 1 lutego. Po tym, gdy Frasyniuk po raz drugi się nie stawił, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński powiedział PAP, że „postanowienie o przedstawieniu zarzutów zostało wydane i podejrzany nie uniknie wykonania czynności procesowych".

W środę rano Frasyniuk został zatrzymany przez policję w swoim domu we Wrocławiu. Następnie zawieziono go do Prokuratury Rejonowej w Oleśnicy, gdzie prokurator warszawskiej prokuratury okręgowej przedstawił mu zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów na służbie i przesłuchał go w charakterze podejrzanego. Przesłuchanie - jak podał rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej - trwało 10 minut po czym Frasyniuk został zwolniony do domu.

Prok. Łapczyński przekazał PAP, że zebrane dowody, m.in. w postaci zeznań bezpośrednich świadków zdarzenia i szeregu nagrań video, jednoznacznie wskazują na to, że Władysław Frasyniuk dopuścił się zarzucanego mu czynu. "Pozwalają na stwierdzenie, że zachowanie podejrzanego wobec pełniących służbę umundurowanych funkcjonariuszy Policji było celowe i zmierzało do naruszenia ich nietykalności cielesnej" - zaznaczył rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej.

Poinformował, że Frasyniuk skorzystał z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień. "Odmówił również podpisania postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz protokołu przesłuchania" - dodał prok. Łapczyński. Dodał, że szczegółowe zeznania przesłuchanych w sprawie osób znajdują potwierdzenie w nagraniach dokumentujących przebieg policyjnej interwencji wobec Władysława Frasyniuka i że zeznania przesłuchanych są zbieżne z zeznaniami pokrzywdzonych policjantów.

Frasyniuk komentując zatrzymanie, powiedział, że "mamy dziś do czynienia z państwem bezprawia, państwem opresyjnym, które niszczy każdego obywatela stającego w obronie państwa prawa".

- To nie jest sensacja, że zatrzymali Frasyniuka. To memento tego, co powiedział Waldemar Żurek (sędzia, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa – PAP) w wywiadzie, że on, prawnik ma problemy, by sobie poradzić z bezprawiem, jakie stosuje wobec niego państwo, a co dopiero zwykły Kowalski - powiedział Frasyniuk.

Jego zdaniem, obecnie w Polsce "korzystając z legalnych instytucji i chowając się za literę prawa, potrafi się niszczyć obywatela". "Nie ma to nic wspólnego z demokracją, z państwem prawa" - powiedział Frasyniuk.

W komentarzu dla Polsat News Frasyniuk powiedział, że spodziewał się zatrzymania. "To jest dość oczywiste, że jak nie pojechałem do Warszawy, to Warszawa przyjedzie do mnie" - zaznaczył. Zapowiedział, że stawi się w sądzie.

- Sąd jest miejscem, gdzie jest teoretycznie szansa, że spotkam przyzwoitych ludzi, z którymi można rozmawiać na argumenty. Wiadomo, że dzisiejsza władza nie posadzi Frasyniuka, ale będzie próbowała zaszkodzić Frasyniukowi na różne sposoby - podkreślił.

W wydanym w styczniu oświadczeniu Frasyniuk podkreślał, że wezwanie go do prokuratury ma charakter "politycznej represji przygotowanej na polecenie funkcjonariuszy Prawa i Sprawiedliwości".

- 10 czerwca 2017 r. zostałem bezprawnie zatrzymany przez funkcjonariuszy policji w trakcie legalnej manifestacji zorganizowanej przez stowarzyszenie Obywateli RP - oświadczał. Jak dodał, powodem jego niestawiennictwa w prokuraturze jest "obecna sytuacja w Polsce, pamięć historyczna z czasów komunistycznych oraz jego osobiste doświadczenia z czasów «Solidarności» i stanu wojennego".

- Dzisiejsze czasy wymagają od nas, obywateli, jednoznacznej postawy w obronie konstytucji i wartości demokratycznego państwa prawa - napisał wówczas Frasyniuk.(PAP)

Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Komentarze

Pikuś
@wystarczy pomyśleć,- problem polega na tym, że Jarek łapie wybiórczo tylko tych, kttórzy są jego oponentami, a nie złodziejami. A jeżeli uważasz, że Frasyniuk jest złodziejem, to uważaj, bo możesz zostać oskarżony z powództwa cywilnego o zniesławienie. Niby wystarczy pomyśleć, ale u ciebie ta czynność przychodzi z ogromną trudnością.
2018-02-17 22:27:33
Wystarczy pomyśleć.
@Pikuś-> Zobowiązania Jarosław ma takie, że łapie złodziei, a Frasunik im kibucuje. Ot, i cała różnica.
2018-02-17 20:26:21
Pikuś
Lech Kaczyński też negocjował przy pkrągłym stole więc jakie miał zobowiązania wobec byłych prominentów okrągłego stołu? A Lechowi praktycznie we wszystkim doradzał Jarosław, to może on też ma jakieś zobowiązania? Tak, tak poniższy uliczny prowokatorze, twoje prowokacje są na poziomie twojego intelektu.
2018-02-16 23:20:23
święta Koza Okrągłego Stołu
Poziom chodnikowy tego działacza wynika z jego zobowiązań wobec Prominentów Okrągłego Stołu. Powtórnie zagrał rolę zatrzymanego działacza, za którym kiedyś ujęła się studencka NZS, organizując słynne demonstracje we Wrocławiu pod hasłem "Uwolnić Frasyniuka". Działając w dobrej wierze, tak do końca nie wiedzieli kto to właściwie jest ten Frasyniuk, ale refleksja ta przyszła już po odsiadce w Ośrodku Odosobnienia w Grodkowie w 1982 roku. Dziś urasta do rangi "Świętej Kozy Okrągłego Stołu"!
2018-02-16 03:39:57
Święta Koza_Okrągłego Stołu
Poziom chodnikowy tego działacza wynika z jego zobowiązań wobec byłych Prominentów Okrągłego Stołu. Powtórnie zagrał rolę zatrzymanego działacza, za którym kiedyś ujęła się studencka NZS, organizując słynne demonstracje we Wrocławiu pod hasłem "Uwolnić Frasyniuka". Działając w dobrej wierze, tak do końca nie wiedzieli kto to właściwie jest ten Frasyniuk, ale refleksja ta przyszła już po odsiadce w Ośrodku Odosobnienia w Grodkowie w 1982 roku. Dziś działacz Okrągłego Stołu urasta do rangi "Świętej Kozy"!
2018-02-16 03:06:14
Uliczny Prowokator
Poziom chodnikowy tego działacza wynika z jego zobowiązań wobec byłych Prominentów Okrągłego Stołu. Powtórnie zagrał rolę zatrzymanego działacza, za którym kiedyś ujęła się studencka NZS, organizując słynne demonstracje we Wrocławiu pod hasłem "Uwolnić Frasyniuka". Działając w dobrej wierze, tak do końca nie wiedzieli kto to właściwie jest ten Frasyniuk, ale refleksja ta przyszła dopiero po odsiadce w Ośrodku Odosobnienia w Grodkowie w 1982 roku.
2018-02-16 02:35:42
jaka demokracja ?
w tej chwili nie ma w Polsce żadnej demokracji.
2018-02-15 07:27:06
Pikuś
Jako poniższy PIS-owski PIS-mak jeszcze będziesz w Wolnej Polsce wstydził się swoich postów. A jeżeli uważasz, że obecnie żyjesz w demokracji, to znaczy, że masz bardzo niską samoocenę, ale akurat pod tym względem nie odbiegasz od uśrednionego pisowskiego prymitywizmu. Skoro PIS-szesz , że Frasyniuk stawia się ponad prawem, to co dopiero mówić o pisowskich ministrach i premierach, którzy totalnie łamią konstytucję i jakoś oni są równiejsi wobec prawa. A Frasyniuk walczy również o twoje prawa, nawet jeżeli nie masz świadomości, że tobie przysługują PIS-owski PIS-maku.
2018-02-14 23:48:26
n
Powinni go do lasu wywieść i spałować na początek
2018-02-14 22:32:59
Dolary Zolidarnosci
W PRL Frasyniuk nie byl u wladzy i wtedy był dla panstwa przestepca. W RP byl poslem u wladzy i nie byl przestepca, teraz nie jest u wladzy i ma problemy z prawaem. WNIOSEK FRASYNIUK MOZE BYC TYLKO U WLADZY BO WTEDY NIE MA KLOPOTOW Z PRAWEM I DLATEGO NAROD POLSKI SIE DOSTOSUJE I ZROBI FRASYNIUKA POSLEM RAZ JESZCZE...
2018-02-14 22:32:09
do @ Amelia
Cyt."..tylko dlatego, że brał udział w demonstracji przeciwko bezprawiu obecnej władzy.".... Durnej Amelce "zapowiaduję" iż tow. "Władek" nie stawił się na wezwanie celem złożenia wyjaśnień... PO_nadto tow. "Władek" PO_wiedział w "przekaziorach" (TVN także), cyt. z "Wybiorczej"; Nie stawię się na wezwanie władzy stawiającej się ponad prawem 12 stycznia 2018 | 08:42 Skoro "szczy" na demokrację o którą walczył (jeszcze bez swoich "Tirów") to demokracja założyła kajdanki aby sobie "kuku" nie zrobił....Demokracja nie lubi gdy dawny "robol" PO_dskakuje, oj nielubi.
2018-02-14 21:04:44
Pikuś
@walka o demokrację Twoja spiskowa teoria dziejów jest pewnie wypadkową twojej inteligencji. Idź dalej w tym kierunku i dodaj, że pisowski premier Morawiecki dorobił się milionów w poprzedeiej epoce współpracując z lewakami, a teraz, gdy już się dorobił demokracja nie jest mu już do niczego potrzebna. Ty już lepiej nie walcz o demokrację po prostu skoncentruj się na walce o resztki swojej inteligencji.
2018-02-14 20:33:05
nb
kaczyński sam, jest nikim. Tak jak hitler czy stalin czy każdy inny dyktatorek. Problemem są fanatycy pełzający u jego stóp.
2018-02-14 19:31:21
Vera
Niedługo role się odwrócą i to Kaczyński będzie wyprowadzany w kajdankach. Karma wraca.
2018-02-14 18:28:44
Pomarańcza przegniła
Fajnie - Frasyniuk zwolniony !!! Oby na zawsze ,życzymy przyjemnej emerytury lub dobrych interesów . Miło bedzie zapomnieć o byłych " bohaterach ", są już nudni , jeśli nie namolni . Na działkę ! -wiosna idzie , a nie mącić w kraju .
2018-02-14 17:42:43
Władek, trzymaj się !
Prokurator działa bezprawnie na zlecenie polityczne
2018-02-14 16:46:21
Obywatel Polski
Chce być grzeczny i na temat Frasyniuka nie będę się wypowiadał jego czas się skonczyl
2018-02-14 16:39:01
Amelia
Policja wchodzi do mieszkania o 6 rano i zatrzymuje człowieka tylko dlatego, że brał udział w demonstracji przeciwko bezprawiu obecnej władzy. Jeśli ktoś miał jeszcze wątpliwości, że w Polsce panuje reżimowa dyktatura, to właśnie zostały rozwiane
2018-02-14 16:22:04
alex
Prokuratura zamiast represjonowaniem Polaków to niech się lepiej zajmie walką z przestępczością
2018-02-14 16:08:06
wert
Jak PiS dalej będzie gnębił ludzi walczących o wolność i demokrację w Polsce to szybko skończą się ich pseudorządy.
2018-02-14 14:50:37
Państwo represyjne
Czym PiS różni się od PZPR ?
2018-02-14 14:37:43
Walka o "demokrację ".
Frasyniuk - lewacki milioner . Jego majątek to ponad 100 milionów złotych. Tak się zarabia jak przez ponad 20 lat ma się lewackich kolegów w ministerstwach. Po dojściu PIS do władzy skończyły się złote czasy. Frasyniuk zrozumiał , że bez układów jest nikim. Dlatego walczy o " demokrację " razem z TVN i Wyborczą.
2018-02-14 14:10:14
@&@
A co to, Frasyniuk to nowa święta krowa?
2018-02-14 13:27:34
kibic
kolejny gwiador poziomu swetru :))) prawda jest taka,że za wszelką cenę chcą obalić władzę tylko maja problem,bo po pierwsze nie maja liderów,a po drugie nie maja wystarczającego poparcia zwykłych ludzi.ciekawe ilu kod-ziarzy dzisiaj się zbierze w taką pogodę :)
2018-02-14 12:49:47
Odrobina obiektywizmu
To co wyprawia totalna opozycja przechodzi ludzkie pojęcie. Prowokowanie, skłócanie narodu, a przede wszystkim, robienie z siebie męczenników i za wszelką cenę chęć pokazania się w roli ofiary, co oczywiście jest sprzeczne ze stanem faktycznym. Śmiechu warte, że obrońcami konstytucji stali się ludzie, którzy jeszcze niedawno nie potrafili poprawnie wymówić tego słowa i mało wiedzieli o jego znaczeniu ;)
2018-02-14 12:32:02
brzydzę się PiSem
może i niektóre pomysły tej partii są dobre, ale sposoby działania obrzydliwe i dlatego nie mają szans na mój głos w Szczecinie. Są jeszcze bardziej obrzydliwi w swoich działaniach niż to było 10 lat temu. Banda partaczy.
2018-02-14 12:14:16
Komuna wróciła
To co wyprawia PiS to przechodzi już wszelkie pojęcie
2018-02-14 12:03:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie