niedziela, 24 marca 2019.
Strona główna > Kraj > Sąd uchylił karę grzywny wobec Jerzego Urbana za obrazę uczuć religijnych

Sąd uchylił karę grzywny wobec Jerzego Urbana za obrazę uczuć religijnych

Sąd uchylił karę grzywny wobec Jerzego Urbana za obrazę uczuć religijnych
Data publikacji: 2019-03-12 19:01
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-20 19:55
Wywietleń: 929 380059

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił we wtorek karę 120 tys. zł grzywny wobec Jerzego Urbana za obrazę uczuć religijnych w tygodniku "Nie" poprzez publikację wizerunku Jezusa Chrystusa wpisanego w drogowy znak zakazu orzeczoną wcześniej przez sąd I instancji i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.

Tym samym sąd okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa z października 2018 r., który uznał wówczas, że Urban obraził uczucia religijne sześciu osób i skazał go za to na 120 tys. zł grzywny.

Zdaniem sądu okręgowego, procedowanie w tej sprawie sądu I instancji było wadliwe w szczególności w zakresie opinii biegłych.

- Konstatacje sądu, jeśli chodzi o opinię biegłego z zakresu historii sztuki są odmienne, własne; a opinia biegłego z zakresu religioznawstwa jest opinią niejasną, bowiem odnosi się ona do gorliwych wyznawców religii katolickiej - wskazał w uzasadnieniu sędzia Mariusz Jackowski.

Zdaniem sądu okręgowego, w sprawie tej "istotny jest miernik przeciętnego odbiorcy, a nie odbiorcy gorliwego".

Sędzia zwrócił uwagę, że sąd w postępowaniu nie może czynić ustaleń własnych, odmiennych od opinii biegłego.

- A to właśnie nastąpiło w tej sprawie. Nie jest dopuszczalna taka sytuacja, że sąd rejonowy poczynił własne ustalenia, odmienne od opinii biegłego - podkreślił sędzia Jackowski.

 

Po ogłoszeniu orzeczenia, Urban powiedział dziennikarzom , że "sąd nie pozostawił suchej nitki na wyroku sądu rejonowego".

- Kończę w tym roku 86 lat i nie jestem zainteresowany końcem tej sprawy, która trwała sześć lat i zapewne drugie tyle będzie trwała. Nie zamierzam uczestniczyć w żadnych rozprawach dotyczących tej sprawy. Mogą mnie skazać nawet na dożywocie i mam to w d... - oświadczył.

* * *

Proces w tej sprawie ruszył w maju 2014 r. Mokotowska prokuratura zarzuciła Urbanowi, że w 2012 r. dopuścił do opublikowania "karykaturalnego wizerunku nawiązującego do wizerunku Jezusa, z mało inteligentnym wyrazem twarzy" - czym obraził uczucia religijne sześciu osób. Jak wskazywała wtedy prokuratura, wolność wypowiedzi nie jest nieograniczona, a ekspresja artystyczna nie może być "bez powodu obraźliwa dla innych". Groziło mu za to dwóch lat więzienia. Urban odpierał wtedy zarzut, uznając, że proces to "ograniczenie wolności słowa i potwierdzenie, że Polska jest państwem wyznaniowym jak Arabia Saudyjska i Iran".

(pap)

Na zdjęciu: Jerzy Urban i mecenas Kazimierz Pawelec w Sądzie Okręgowym w Warszawie    

Fot. PAP/Paweł Supernak

 

Komentarze

Tyle
Uczucia religijne to wymysł prawactwa żeby wprowadzić cenzurę
2019-03-17 09:02:50
Precz z cenzurą
Wolność słowa
2019-03-15 20:43:03
ciekawe
Co jeszcze ma w d...e ten stary błazen ? Sam jest do d...y .
2019-03-15 18:44:38
Polak Z KRWI I KOŚCI
BRAWO WYSOKI SĄD. DOSYĆ TEGO KOŁTUŃSTWA. Mało inteligentny wyraz twarzy Jezusa - co za nonsens. Świat stanął na głowie!
2019-03-14 16:02:23
Polak Z KRWI I KOŚCI
BRAWO WYSOKI SĄD. DOSYĆ TEGO KOŁTUŃSTWA. Mało inteligentny wyraz twarzy Jezusa - co za nonsens. Świat stoi na głowie
2019-03-14 15:59:19
precz z komuna
Do obroncy zydokomuny/rozenek+klapoluch/lec do kiosku i kup szmatlawiec nie.
2019-03-14 15:04:34
Nie strasz Burego
bo sam możesz się zestrachać... mam taką samą opinie o Urbanie i o Rozenku.
2019-03-14 11:56:25
tofik
zmienić sądy to i wyroki będą sparawiedliwe, nie dla komuny i lewactwa!!!
2019-03-14 08:26:24
Bury, mam nadzieję, ze Rezenek i Urban przeczytają twojego posta
Wówczas dostaniesz pozew sądowy o naruszenie dóbr osobistych, zapłacisz 10.000 PLN na fundację LGBT, grzecznie przeprosisz publicznie i może się opamiętasz w obrażaniu ludzi.
2019-03-13 20:36:08
Ciekawe jakie byłoby orzeczenie sądu
gdyby np zamiast Jezusa był tam Chasyd z gwiazda Dawida... To prosty test na sprawiedliwość - czy każdy może liczyć na taka sama ochronę.
2019-03-13 18:22:21
Kryże
Bardzo sprawiedliwy wyrok. Polska wolnym krajem}! Precz z ciemnogrodem!
2019-03-13 16:03:07
janek bury
to wyjatkowa kanalia.Z polskich rzeczy lubi tylko czysta wodke.Glupi nasi rodacy kupuja ten jego szmatlawiec.Zastepca tego bydlaka jest rozenek tez wyjatkowa kanalia.Walczy on oprzywrocenie wielkich emerytur bylymubekom,sbekomi i innym komunistycznym lapsom.
2019-03-13 14:38:19
krotko
To zydowski prowokator,ktory gdyby Polska byla panstwem prawa dawno siedzialby za kratami.
2019-03-13 11:19:09
Bzeku
Jest pytanie czy slowa Urbana odnośnie skazania że ma to w d... nie sa przeslanka ze oskarzony bedzie dalej obrazal i propagowal nienawisc oraz ze ta postawa powinna byc interpretowana na niekorzysc oskarzonego jako akt przesladowan religijnych i naruszenie powagi sadu? Czy moze oskarzony miec w d... czyli lekcewarzyc sad dlatego ze wiek moze uniemozliwiac dlugotrwale wiezienie? Czy nie ma adekwatnej kary dla 86 letniego obrazajacego notorycznie ludzi?
2019-03-12 23:37:17
@cdn
A twoi pisowscy komuniści, Kujda, Kryże, Piotrowicz,Czabański II wielu innych zarabiają kasiorę i śmieją się z takich pisowskich nawiedzonych naiwniaków jak ty cdn. Nawet mi ciebie nie jest żal, bo ewidentne zasługujesz na swój los, he, he
2019-03-12 22:04:48
cdn
Ten wyrok to prezent dla wszystkich obroncow nadzwyczajnej kasty stojacych ze swieczkami pod sadami,Radczyni prawna gersdorf itajny wspolpracownik wsw iwulski trzepia dalej kasiore i smieja sie z lemingow.
2019-03-12 21:04:05