Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r.

Data publikacji: 25 listopada 2022 r. 22:35
Ostatnia aktualizacja: 26 listopada 2022 r. 18:37
Rząd przyjął projekt ustawy, która zamraża ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r.
Fot. PAP  

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Celem ustawy jest zamrożenie cen gazu dla gospodarstw domowych na poziomie z 2022 r. – podał KPRM w piątkowym komunikacie.

„Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska” – podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w piątkowym komunikacie.

Ceny gazu na niespotykanym poziomie

W komunikacie wskazano, że atak Rosji na Ukrainę spowodował zaburzenia na europejskim rynku gazu ziemnego. Ceny zaczęły osiągać niespotykany dotychczas poziom, który jest kreowany przez działania rosyjskiego Gazpromu. Według komunikatu, działania te są obliczone na wywarcie presji na UE, która okazała solidarność z Ukrainą.

„Prowadzona przez Polskę polityka – oparta na rozbudowywanych połączeniach gazowych, budowie Baltic Pipe oraz dbaniu o odpowiedni stan napełnienia magazynów – pozwoliła uchronić Polaków przed niebezpieczeństwem związanym z brakiem surowca w obecnym sezonie grzewczym. Jednak krajowy rynek, jako część unijnego rynku energii, podlega ogólnoeuropejskiemu trendowi wzrostu cen gazu ziemnego” – czytamy w komunikacie.

KPRM podała, że w przyszłym roku wprowadzona zostanie maksymalna cena za paliwa gazowe na poziomie ok. 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Ceną maksymalną zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli gospodarstwa domowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne podmioty, które produkują ciepło lokalnie dla gospodarstw domowych w spółdzielniach oraz podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli m.in. jednostki opieki zdrowotnej, pomocy społecznej, podmioty systemu oświaty i szkolnictwa wyższego, żłobki, kościoły czy organizacje pozarządowe.

Zamrożone taryfy dla wszystkich

„Zasada zamrożonej taryfy będzie obowiązywała dla wszystkich, bez względu na próg dochodowy” – stwierdzono w komunikacie. – „Najbardziej wrażliwym odbiorcom paliw gazowych, zużywającym paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT” – podano także.

Zwrot pobranego VAT dotyczyć będzie osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego (2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego oraz 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego). Równowartość VAT-u ma być zwracana na podstawie faktury.

Jednocześnie – jak poinformowała KPRM - w zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty.

Jak mówiła w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ze zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie gazu może skorzystać ok. 300 tys. gospodarstw domowych. Tyle gospodarstw bowiem używa gazu do ogrzewania i jednocześnie ma dochody mieszczące się w progu dochodowym 1,5 tys. zł - 2,1 tys. zł. Anna Moskwa powiedziała także, że koszt nowych rozwiązań gazowych to ok. 30 mld zł. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ do @ @Dziękujemy e
2022-11-27 00:08:08
Ale kto ci broni? Granice otwarte, jedź i korzystaj z blackout-ów u sąsiadów! Chcesz mieć wiatrak pod własnym oknem? Myślę, że da się to załatwić, ale odwal się od cudzych okien! Chcesz produkować i sprzedawać energię? Zbuduj sobie konieczną infrastrukturę swoim kosztem, a nie moim. Bądź przedsiębiorczym, a nie bolszewikiem.
do @ @Dziękujemy eko
2022-11-26 17:23:09
chętnie bym się z nimi zamienił , jak i większość Polaków , a ty pal wunglem i głupa jednocześnie . Gratuluję pomysłu ... Może odnieś się do postawionej tezy we wcześniejszym poście miernoto o ciasnym PISowskim móżdżku ?? Od 2016 r. bez blokady OZE przez PIS na jakim etapie transformacji energetycznej bylibyśmy dzisiaj ?? Setki tysięcy domów wyizolowanych termicznie , sieć energetyczna gotowa na przyjmowanie wyprodukowanej energii przez prosumentów ITD .... Nie kompromituj się !!!
@ @Dziękujemy ekoświ
2022-11-26 16:46:11
Kraje zlewaczałego Zachodu są dużo dalej w szkodliwej ekoświrskiej transformacji energetycznej. I co? Mają prąd za darmo? Nie! Tak samo są dotknięte wysokimi cenami, a ich mniejsze firmy bankrutują, a większe przenoszą produkcję poza Europę. Natomiast ludność cywilna jest edukowana jak przetrwać długotrwałe wyłączenia prądu. Więc weź człowieku nie pier*ol!
@Dziękujemy ekoświro
2022-11-26 11:32:10
Ty tak od siebie ?? Nie no trolla proruskiego wyczuwam na odległość ...Gdyby nie ustawa antywiatrakowa PIS z 2016 i upór SP i Zbynka Zero , byłaby kasa z KPO i jak inne 27 państw UE bylibyśmy dużo dalej w transformacji energetycznej... No , ale Kaczelnik wie lepiej , potrafi tylko zadłużać ... Nie trzeba by teraz tyle wungla importować i ludzie nie musieli by palić wszystkim co palne , a my wracać ze spaceru z bólem głowy !
Dziękujemy ekoświrom
2022-11-26 06:28:50
Nie dajcie się nabrać, że wojna, że Putin... nie!To obłąkańcza polityka "klimatyczna" Unii Europejskiej doprowadziła do zapaści na rynku energii, której konsekwencją są wysokie ceny.Dziś ekoświrom i rządowi, który w podskokach realizuje różne brukselskie urojenia można podziękować,że za gaz w 2023 zapłacimy nie w rachunkach, tylko w... podatkach.A ponieważ tych brakuje już na podstawowe zadania państwa, to zapłacimy w jeszcze większych podatkach,bo trzeba będzie spłacić kredyt na to "zamrożenie"

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA