Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Rząd: od 1 marca znosimy większość restrykcji gospodarczych (akt. 1)

Data publikacji: 23 lutego 2022 r. 10:00
Ostatnia aktualizacja: 28 lutego 2022 r. 16:59
Rząd: od 1 marca znosimy większość restrykcji gospodarczych
O znoszeniu obostrzeń poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. Facebook Kancelaria Premiera  

Od 1 marca znosimy większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. Zostają tylko te restrykcje, które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef MZ Adam Niedzielski ogłosili zniesienie niektórych obostrzeń.

- Decyzja, którą dzisiaj komunikujemy, jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach, ale też innych informacji, które braliśmy pod uwagę decydując właśnie o tym, że od 1 marca znosimy większość tych restrykcji, które mają charakter gospodarczy - ogłosił na środowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - W zasadzie zostają tylko te - mówię tu o maseczkach, izolacji, kwarantannie - które mają taki charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem tego kryterium ograniczania transmisji wirusa. Oczywiście to są też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić. Zawsze konsultujemy je ze specjalistami.

Od 1 marca wciąż więc będzie trzeba nosić maseczki, ale np. urzędy powinny wrócić do pracy stacjonarnej.

- Nadal tylko będzie obowiązywało noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam, gdzie ten dystans między ludźmi jest bliski z oczywistych względów - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Ale przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach była ona zalecana. Dzisiaj znosimy to zalecenie. Utrzymujemy izolację i kwarantannę dla domowników, ale w tym skróconym czasie, i będziemy obserwowali również to, co się dzieje się w innych krajach, aby jak najmniejsza dolegliwość obostrzeń pozwoliła nam wrócić do normalności.

Niedzielski podkreślił, że "trend spadkowy jest bardzo silny". - W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń – powiedział szef MZ.

Kwarantanna i izolacja bez zmian

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na środowej konferencji prasowej o utrzymaniu izolacji i kwarantanny dla domowników w krótszych okresach.

Morawiecki zastrzegł, że rozdział pandemii COVID-19 nie jest jeszcze zamknięty. - Pandemia nas wszystkich nauczyła pokory, nauczyła spokojnego podejmowania decyzji. Ale widzimy, że dzisiaj śmiertelność wywołana wariantem omikron, hospitalizacje wywołane tą mutacją są dalece niższe niż przestrogi, z którymi się spotykaliśmy i których słuchaliśmy, bo lepiej założyć ten zły scenariusz i ocalić jak najwięcej istnień ludzkich, pomóc jak największej liczbie ludzi - podkreślił.

- Będziemy stopniowo odchodzić od wszystkich pozostałych obostrzeń - zapowiedział.

(sag, PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do kartonowy kraj
2022-02-28 16:30:58
Kwarantanna nie obowiazuje przybyszy ze wschodu. Co zrobisz kartonowy z tymi przywilejamy dla wybranych? Polaka obowiazuje siedmiodniowa kwarantanna, a przybysza nie obowiązuje. Zróbcie coś z tym, bo to dyskryminacja Polaków w Polsce. Covid tylko dla Polaków.
do kartonowy kraj
2022-02-23 13:21:42
PiS_zesz;"Wczoraj w Polsce na covid zmarło kolejnych 360 osób." Nier zauważyłeś "kartonie" iż nie zmarła żadna (!) osoba na grypę!
@ STOP cow id
2022-02-23 12:32:22
spadaj płaskoziemcu
STOP cow id
2022-02-23 12:26:25
Precz z plandemią - fałszywą epidemią !
ehh
2022-02-23 11:21:09
Czyli mamy nową strategię rządu. Zaczynamy udawać że epidemia koronawirusa nie istnieje.
czas
2022-02-23 10:53:38
Kiedy zaczniecie leczyć Polaków?
kartonowy kraj
2022-02-23 10:22:33
A co robicie żeby leczyć ludzi? Wczoraj w Polsce na covid zmarło kolejnych 360 osób.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA