Sobota 15 maja 2021r. 

„100 dni solidarności”. Premier przedstawił plan na dalsze etapy walki z koronawirusem (akt. 1)

Data publikacji: 2020-11-21 10:19
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-22 10:31
„100 dni solidarności”. Premier przedstawił plan na dalsze etapy walki z koronawirusem
Premier Mateusz Morawiecki Fot. twitter.com/PremierRP  

Chociaż od kilku dni obserwujemy względną stabilizację liczby zakażeń, to jednak wirus cały czas zbiera swoje śmiertelne żniwo; sytuacja nadal jest bardzo poważna - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szkoły

- Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (...) 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie - między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek - a 17-18 stycznia - powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że ferie, zwykle rozłożone na różne województwa w różnym czasie po to, by ruch turystyczny w gospodarce był większy, w 2021 roku muszą być skumulowane w jednym czasie, aby ten ruch był jak najmniejszy. - (Po to), by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza - powiedział. Wskazywał, że chodzi o to, by całe rodziny zostały wtedy w domach.

Szkoły

Szczepionka

Premier dodał, że jest szansa, że około 18 stycznia będą pojawiały się już pierwsze dostawy szczepionek. - Ten horyzont właśnie jest potrzebny po to, by szybko przygotować dystrybucję i proces szczepień - dodał.

- Na spotkaniu z kierownictwem firm Astra Zeneca i Pfizer zadeklarowano, że jak tylko szczepionki na koronawirusa zostaną dopuszczone do obrotu w UE, Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę; na jedną ze szczepionek już złożyliśmy zamówienie na 16 mln dawek - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Szczepionka

Placówki handlowe

- Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy - zaznaczył premier podczas konferencji prasowej. Jak dodał, aby tak było, "zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym".

Jak zaznaczył Morawiecki, handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że "będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny".

Jak dodał szef rządu, "przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem".

Zapowiedziano też przed świętami dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

Handel

Kina, teatry, siłownie...

Premier mówił na konferencji prasowej, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte.

- Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej - powiedział szef rządu.

Podkreślił, że "to ważne, by uratować setki tysięcy, miliony miejsc pracy w przyszłości, ale także, by utrzymać w ryzach przyrost zakażeń".

(PAP)

***

Wcześniejsza informacja

Premier w sobotę rano przedstawił plan - nazwany "100 dni solidarności" - na dalsze etapy walki z koronawirusem. Mateusz Morawiecki zapowiedział m.in. że od soboty (28 listopada) sektor handlowy (w tym galerie) zostanie otwarty. Zamknięte do świąt Bożego Narodzenia nadal pozostaną szkoły. Zaś kina, teatry, siłownie i restauracje będą nieczynne jeszcze przynajmniej do 27 grudnia.

Ogłoszona została również zmiana w sprawie ferii szkolnych, które będą skumulowane w jednym czasie od 4 do 17 stycznia.

Premier posłuchał również zaleceń ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i zaapelował aby Polacy najbliższe święta spędzili w domach z najbliższą rodziną. 

- Przed nami okres "100 dni solidarności" po których będzie szczepionka - mówił na konferencji premier. 

Kolejne etapy wychodzenia z obostrzeń zakładają - co podkreślali w czasie sobotniej konferencji szef rządu i minister zdrowia - że nie nastąpi wzrost zachorowań na COVID-19. W takim wypadku plan zostanie unieważniony i wrócą wcześniejsze restrykcje. 

- Powodzenie planu wymaga solidarności i dyscypliny. Stawką jest życie i zdrowie Polaków oraz miejsca pracy - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. 

(mj)

Fot. twitter.com/PremierRP

Komentarze

Covid
2020-11-22 07:49:51
Smutna dla PiS prawda jest taka że covid Was wykończy politycznie.
Brawo Premierze R.P.
2020-11-21 22:12:12
A na koncu - po co Nam to "PO-rozumie-nie"... Gowina ?
Zbigniew Z
2020-11-21 14:33:58
Zamiast rozciągnąć ferie na 3 - 3,5 miesiąca, on "kumuluje" w dwa tygodnie. Głupota wręcz porażająca. Co z tego, że on chce aby ludzie siedzieli w domu? Ludzie i tak będą wyjeżdżać. W krajach alpejskich podejmuje się ogromy wysiłek testowania, co w połączeniu z wejściem szczepionek jest racjonalnym planem działania na zimę. Głupota i krótkowzroczność tych decyzji bankstera jest obezwładniająca. W lato trzeba było pracować nad zwiększeniem możliwości testowania, a czym (kim) on się wtedy zajmował?
Kk
2020-11-21 11:09:26
Skąd oni wiedzą że już za 100 dni będzie szczepionka jaki on pewny jest ze będzie

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ