środa, 27 stycznia 2021r.

Ziobro chce ukarania sędziego, który wypuścił porywacza

Data publikacji: 2017-04-05 09:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:32
Ziobro chce ukarania sędziego, który wypuścił porywacza
 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro chce, by sędziowski rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego, który orzekł o warunkowym, przedterminowym zwolnieniu Ryszarda D. Krótko potem D. uprowadził 12-latkę z Golczewa.

Jak się dowiedziała PAP w wiarygodnym źródle w MS, minister podpisał już wniosek do rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych o podjęcie czynności dyscyplinarnych wobec sędziego Sądu Apelacyjnego w Szczecinie Andrzeja Olszewskiego. Według Zbigniewa Ziobry, sędzia dopuścił się "oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa procesowego", bo m.in. zaniechał zebrania ważnych informacji dotyczących skazanego, m.in. opinii biegłych psychiatrów.

 12-latka została uprowadzona w początkach marca niedaleko swego domu. Po kilku godzinach policja znalazła ją w samochodzie kilkanaście km dalej. Zatrzymano osoby, które ją porwały - Ryszarda D. i jego partnerkę Elżbietę B. Oboje usłyszeli zarzut uprowadzenia i pozbawienia wolności.

Wcześniej Ryszard D. był skazany na 9 lat więzienia za brutalne pobicie 10-latki. Przed upływem siedmiu lat odbywania kary złożył wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Choć najpierw sąd okręgowy nie uwzględnił wniosku, SA w Szczecinie w styczniu br. udzielił mu takiego zwolnienia. SA tłumaczył swą decyzję tym, że zachowanie skazanego wciąż się poprawiało. "Był kilkadziesiąt razy nagradzany, ani razu nie był ukarany dyscyplinarnie. (...) Jego aktywność w systemie resocjalizacji oceniana była w opiniach bardzo dobrze" - mówił rzecznik SA Janusz Jaromin. Według niego, "nic w zachowaniu skazanego nie wskazywało na to, że może naruszyć porządek prawny".

"Mam bardzo poważne wątpliwości, zastrzeżenia do tej decyzji, którą sąd podjął; była ona sprzeczna ze stanowiskiem prokuratury, która konsekwentnie domagała się, by ten groźny przestępca pozostał w zakładzie karnym" - mówił 7 marca Ziobro o sprawie dziennikarzom. "Rozwój wydarzeń tylko potwierdził, że sąd podjął tu decyzję co najmniej pochopnie" - podkreślił. "Jeżeli stwierdzę, że doszło tutaj do uchybień prawa, to rozważę wszczęcie postępowania służbowego w stosunku do tego sędziego" - zapowiedział. Dodał, że MS wystąpiło do prezesa SA w Szczecinie o ocenę działań tego sądu w tej sprawie.

Po zapoznaniu się z całą sprawą minister napisał we wniosku do rzecznika dyscyplinarnego, że uzasadnione jest podejrzenie popełnienia przez sędziego przewinienia służbowego. Według Ziobry, sędzia nie dopuścił dowodu z opinii biegłych lekarzy psychiatrów na okoliczność stanu zdrowia psychicznego D., mającej decydujący wpływ na ocenę skazanego w kontekście prognozy kryminologicznej. Zdaniem ministra ten błąd sędziego wyrządził szkodę "zarówno wymiarowi sprawiedliwości, jak i małoletniej".

Postępowanie dyscyplinarne może się zakończyć wnioskiem rzecznika do sądu dyscyplinarnego o ukaranie sędziego. Najostrzejszą karą dyscyplinarną jest wydalenie z zawodu, najłagodniejszą - upomnienie. Procesy dyscyplinarne sędziów są jawne.

21 marca szczeciński sąd okręgowy odwołał warunkowe przedterminowe zwolnienie Ryszarda D., uznając, że swym zachowaniem naruszył on normy społeczne i zasady porządku prawnego. Będzie musiał on odsiedzieć jeszcze pozostałą karę - dwóch lat i sześciu miesięcy więzienia. Ponadto czeka go proces za porwanie 12-latki.

Ziobro na pierwszym spotkaniu z prokuratorami wydał polecenie, by sprzeciwiali się warunkowemu przedterminowemu zwalnianiu niebezpiecznych przestępców. Zdaniem ministra, sądy też powinny się temu sprzeciwiać. "Tym bardziej jestem zasmucony, że taką błędną decyzję podjął sąd" - podkreślał minister.

(pap)

Fot. Robert Wojciechowski (arch.)

Komentarze

Ziobro niedługo sam będzie sądzony
2017-04-06 07:58:04
Morderstwo Barbary Blidy - pamiętamy
wiem
2017-04-05 17:25:04
Pan sędzia który na każdego znajdzie paragraf tylko nie na gwałciciela. Ziobro czyń swoją powinność czas taki element wytrzebić z sądów.
Brawo Ziobro!
2017-04-05 13:51:03
I bardzo dobrze. Najwyższy czas rozliczać pracę kasty nadzwyczajnych ludzi.
@proste
2017-04-05 12:30:28
A teraz pytanie do treści "(...) za publiczne podważanie prawomocnego orzeczenia sądu (...)" czyli CZEGO, bo nie KOGO. Wychodzi na to, że coś jest ważniejsze on kogoś. Należy skończyć z przykrywką jaką jest instytucja zwana sądem, czyli de facto czymś, a nie kimś. Oczekuje się, aby to pracownik / człowiek odpowiadał w każdej innej instytucji państwowej, a tu mamy ewidentny przykład chowania się urzędnika (sędziego) pod pretekstem, że to sąd, czyli coś, a nie ktoś wydał taki a nie inny wyrok.
lecz się Panie Ziobro
2017-04-05 11:46:28
Oczywiście z zebranego w sprawie materiału dowodowego przedstawionego przez prokuraturę przęd sądem wynikało jednoznacznie, że Ryszard D. za parę dni porwie dziecko ?
proste
2017-04-05 11:24:20
W tym momencie powinna zostać nałożona kara na Ziobrę za publiczne podważanie prawomocnego orzeczenia sądu. Drugi raz będzie siedział cicho.
yu
2017-04-05 11:05:07
Spokojnie, dopiero gdy podobna sytuacja spotka takiego sędziego, to może wtedy inni zaczną myśleć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ