czwartek, 04 marca 2021r.

Rozporządzenie opublikowane w nocy wprowadza zmiany w obostrzeniach

Data publikacji: 2021-02-23 11:51
Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23 15:19
Rozporządzenie opublikowane w nocy wprowadza zmiany w obostrzeniach
 

Zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie możliwe z zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, ale jedynie szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE - to jedna ze zmian, które wprowadza opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek (22 lutego) rozporządzenie. Większość przepisów wchodzi w życie we wtorek (23 lutego)

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Kiedy kwarantanna dla studentów?

Rozporządzenie zakłada, że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Nowe przepisy doprecyzowują ponadto, że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Obostrzenia w kasynach

Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Ponadto, rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.

Zmiany w grupach szczepień

Zgodnie z rozporządzeniem, z zakazu zgromadzeń wyłączone będą konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepione w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc we wtorek.

(PAP)

 

Komentarze

Krytyk Społeczny.
2021-02-23 14:33:22
Obostrzenia obostrzeniami a Sądy w Polsce stwierdzają brak znamion wykroczenia w rozpatrywanych o ukaranie spraw kierowanych przez Policję na podstawie wyświechtanego i oklepanego już art.54 KW. Kolejne wejdą jutro w tym ZAKAZ noszenia przyłbic i szalików służących do zakrywania ust i nosa. Pytam jakim prawem-? Pomijam już fakt,że żadna z opcji DDM w jakimkolwiek Kraju na świecie nie przyniosła pożądanego efektu i nie sprawdza się bo nie zmniejsza się ilość infekcji od początku pandemii z tego powodu że ktoś nosi maseczkę bądź zachowuje dystans. Społeczeństwo wypowiada już na poważnie i otwarcie posłuszeństwo temu bezprawiu i łamaniu przez rządzących podstawowych praw wolności.Wymuszają bezprawność działań w oparciu o Rozporządzenia,które jak wszyscy wiemy nie stanowią w Polsce prawa.To w mojej ocenie są faszystowskie sanitarne metody zastraszania i psychicznego znęcania się porównywalne do tortur na więźniach w obozach podczas wojen światowych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ