W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Uważa on, że nie do przyjęcia jest zamknięcie kościołów w obecnej sytuacji. "Pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach" - napisał arcybiskup.
Jego zdaniem osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i oglądać transmisje Mszy Świętych w telewizji lub słuchać ich w radiu. Przypominał też, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.
"Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…” - napisał abp Stanisław Gądecki.
Czy w związku z zakażeniami koronawirusem w Polsce, pielgrzymki na Jasną Górę zostaną odwołane? Biuro prasowe Jasnej Góry przekazało we wtorek "Kurierowi" informację, że jeszcze nie ma takich zaleceń. Natomiast wiadomo, że została zmieniona formuła pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej - z masowej na grupową (w dowolnym czasie dla nielicznych grup).
"Oznacza to, że w najbliższą sobotę (14 bm. - red) nie będzie wspólnej pielgrzymki na Jasną Górę. Katecheci, na życzenie maturzystów, mogą zorganizować tego typu pielgrzymkę w różnych terminach, w grupach szkolnych" - poinformował ksiądz Roman Ceglarek Dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.
Arcybiskup Stanisław Gądecki przełożył Zebranie Plenarne Episkopatu, które miało się odbyć dzisiaj (12 bm.) oraz w piątek (13 bm.). Natomiast według informacji przekazanych przez rzecznika Episkopatu Polski ks. Pawła Rytla-Andrianika, na dzisiaj (12 bm.) zaplanowano zebranie Rady Stałej KEP w sprawie zagrożenia koronawirusem.
Rzecznik Episkopatu podkreśla, że Kościół w Polsce od początku angażuje się w działania mające na celu ochronę przed epidemią koronawirusa. Przypomina, że jeszcze przed zidentyfikowaniem tego wirusa w Polsce, w niedzielę 1 marca, w kościołach czytany był list ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego informujący, jak reagować w sytuacji zagrożenia.
Modlitwa za chorych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej
Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, zdecydował, że od poniedziałku modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz suplikacje w intencji chorych, ich rodzin oraz opiekujących się chorymi są sprawowane w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Szczecinie oraz w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, codziennie, o godz. 15.00.
"W kościołach Stargardu oraz w kolejnych miejscowościach prosimy duszpasterzy dołączą do tej modlitwy wg programu duszpasterskiego danej świątyni. Ksiądz Arcybiskup prosi, aby modlitwa w intencji zarażonych koronawirusem, ich rodzin oraz opiekujących się chorymi była dołączona do intencji odprawianych Dróg Krzyżowych i nabożeństw Gorzkich Żali we wszystkich parafiach Archidiecezji" - napisano w komunikacie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
(KaNa, ip)
Fot. episkopat.pl