sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Kraj > Prokuratura zajmie się sprawą „autostrady Kulczyka”

Prokuratura zajmie się sprawą „autostrady Kulczyka”

Prokuratura zajmie się sprawą „autostrady Kulczyka”
Data publikacji: 2018-02-11 14:42
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-13 10:59
Wywietleń: 1031 313707

Prokuratura Regionalna w Szczecinie zajmie się sprawą umów na budowę autostrady A2 zawartych z firmą założoną przez Jana Kulczyka. – Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki – powiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Na polecenie Ziobro śledczy mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach doszło do przyznania na 40 lat spółce Autostrada Wielkopolska koncesji, która daje jej prawo do nieograniczonego podwyższania opłat za przejazd autostradą.

– Mamy jedną z najdroższych czy wręcz najdroższą autostradę w Europie. Pieniądze z kieszeni kierowców płyną szerokim strumieniem do prywatnej spółki, a rząd nie jest w stanie powstrzymać kolejnych podwyżek. Chcę, żeby prokuratorzy ustalili, dlaczego za poprzednich rządów zgodzono się na tak skandaliczne warunki. Prokuratura ma zbadać, czy doszło do przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez państwowych urzędników, przez co narażone zostały interesy Skarbu Państwa i samych Polaków – powiedział minister. Jak wyjaśnił, śledztwo dotyczy m.in. budowy i zarządzania odcinkiem autostrady A2 między Koninem a Nowym Tomyślem.

Wskazał, że w ramach umowy z rządem, zawartej w 1997 roku przez ministra transportu w rządzie SLD-PSL Bogusława Liberadzkiego, spółka Autostrada Wielkopolska może dowolnie i bez ograniczeń wyznaczać kierowcom opłaty za przejazd.

– Z nowym rokiem stawki za przejazd tym odcinkiem autostrady przewyższyły nawet opłaty wnoszone przez kierowców w najbogatszych państwa Europy. Wynoszą aż 40 groszy za kilometr – zwrócił uwagę minister Ziobro. Wyjaśnił, że przedmiotem postępowania jest też sprawa koncesji na odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Świeckiem, którą spółce Autostrada Wielkopolska przyznał w 2009 roku minister infrastruktury w rządzie PO-PSL Cezary Grabarczyk. W tym przypadku opłaty za przejazd są niższe o połowę, ale spółka otrzymuje wielomilionowe rekompensaty z budżetu państwa, które gwarantują jej wysokie zyski. 

Na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie zostanie wszczęte śledztwo dotyczące budowy i eksploatacji autostrady A2 przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA. Będzie ono prowadzone w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych odpowiedzialnych za zawarcie umów  na budowę i eksploatację I i II Odcinka Autostrady A2 między ministrem infrastruktury a Autostrada Wielkopolska SA. Działali oni w celu osiągnięcia korzyści majątkowej na rzecz tej spółki. Na skutek tych działań w nienależyty sposób zabezpieczone zostały interesy ekonomiczne i prawne skarbu państwa  oraz obywateli. W nieprawidłowy sposób sprawowany był także nadzór nad realizacją zawartych umów. Chodzi o przestępstwo, które zagrożone jest karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

(pap, PK)

Fot. Dariusz Gorajski (arch.)

Komentarze

proste
Kulczyk wybudował autostradę więc ma prawo do pieniędzy.
2018-02-12 07:49:02
Dalej nie interesujcie się polityką.
M.in. wyborcy z naszego regionu zapewnili Liberadzkiemu dolce vita w Brukseli. Wy the bile!
2018-02-11 20:24:03
Antoni
Czulem ze z Liberadzkim jest cos nie tak, im mniej robil dla wyborcow tym wyzsze mial stanowiska w polityce, SLD dziecko Kwasniewskiego i Millera poczete w natuaralny dla lubiacych wypic napoje z akcyza; towarzysz Napieralski niedaleko spadl od drzewa zycia towarzyszy Millera i Kwasniewskiego, kwasniewskie, liberadzkie i millery to liberalowie, czczący mamonę a nie Ojczyznę, oliwa na wierzch wyplywa - czy kulczyk zyje na jakiejs wyspie z 100 dziewic i milionami dolafow?
2018-02-11 17:16:26
bleeee
Każdy wie, co co chodzi, a i tak nic z tym nie zrobią. Poza tym, i ktoś taki jest wybierany na europosła i to z naszego regionu??
2018-02-11 15:53:45

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy