piątek, 22 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Jan Kulczyk nie żyje (akt.)

Jan Kulczyk nie żyje (akt.)

Jan Kulczyk nie żyje (akt.)
Data publikacji: 2015-07-29 10:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-31 07:58
Wywietleń: 1969 6233
W wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych przedsiębiorców. Był aktywnym na arenie międzynarodowej polskim inwestorem. O śmierci biznesmena poinformował w środę Kulczyk Holding.

"Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca" - poinformował PAP Kulczyk Holding w przesłanym w środę rano komunikacie.

Jan Kulczyk urodził się w 1950 r., pochodził z Bydgoszczy. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Miał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego.

W świat biznesu wszedł w 1981 r., zakładając firmę handlu zagranicznego Interkulpol. W 1988 roku wszedł do branży motoryzacyjnej, tworząc pierwszą w Polsce sieć dystrybucji samochodów marki Volkswagen.

W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

Jan Kulczyk był najbardziej aktywnym na arenie międzynarodowej polskim biznesmenem. Działał w Europie, Afryce, Ameryce Południowej. W Afryce jego wizytówką był notowany na giełdzie w Londynie Ophir Energy, który specjalizuje się w poszukiwaniach węglowodorów na dnie morza.

Był kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Znalazł się w gronie mecenasów kultury odznaczonych w czerwcu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2012 r. dom inwestycyjny Jana Kulczyka przekazał 20 mln zł na budowę wystawy głównej powstającego wówczas w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich.

Kulczyk był przedsiębiorcą działającym w sektorze energetyki, ropy naftowej i gazu, surowców mineralnych, infrastruktury i nieruchomości. Brał udział w największych transakcjach oraz przekształceniach własnościowych w Polsce, inicjował i realizował duże projekty z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego.

Według najnowszej listy tygodnika "Wprost" był najbogatszym Polakiem z majątkiem wycenianym na 15,1 mld zł.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowanych jest kilka spółek należących do Kulczyk Investments: Ciech, Polenergia, Serinus oraz Pekaes. (pap,m.j.)

***

Wcześniejsza informacja

W wieku 65 zmarł Jan Kulczyk, jeden z największych polskich przedsiębiorców - poinformował Kulczyk Holding SA. Z doniesień prasowych wynika, że biznesmen zmarł w wyniku powikłań pooperacyjnych w Wiedniu. (m.j.) Fot. PAP/Marcin Obara

Komentarze

Odpowiedz: do CBA...
Bo nie mialam "Czerwonych Ukladow" z Komunistami i wolalam zyc biednie... z czystym Sumieniem i Honorem ! !
2015-07-30 22:34:13
do CBA
Oszczędzał w SKO, czego ty nie robiłeś
2015-07-30 07:53:05
jan
"Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk " =============================== Powikłania po jakimś prostym zabiegu kardiologicznym owszem zdarzają się ale jeszcze częściej zdarzają się powikłania poprywatyzacyjne bądź powikłania po operacjach służb specjalnych !!
2015-07-29 15:34:33
Pytanie do CBA, Urzedu Skarbowego, itp...Instytucji,
A moze i srodki Masowego Przekazu tj. Prasa, Radio i TV... wyjasnia wreszcie WYRAZNIE... skad w/w Facet, mogl stac sie tak szybko - tak bogatym Polakiem ??
2015-07-29 08:49:21

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy