poniedziałek, 20 maja 2019.
Strona główna > Kraj > Prokuratura postawiła ojcu 3-letniej Amelki zarzut pozbawienia wolności

Prokuratura postawiła ojcu 3-letniej Amelki zarzut pozbawienia wolności

Prokuratura postawiła ojcu 3-letniej Amelki zarzut pozbawienia wolności
Data publikacji: 2019-03-09 18:47
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-10 09:45
Wywietleń: 652 379629

Zarzut pozbawienia wolności usłyszał w sobotę (9 marca) zatrzymany w tej sprawie ojciec 3-letniej Amelki. Prokuratura, jak dotąd, nie postawiła mu zarzutu uprowadzenia małoletniej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst. Ciągle trwa przesłuchanie podejrzanego.

Białostocka prokuratura śledztwo wszczęła w czwartek, w dniu porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki. Śledztwo dotyczy pozbawienia wolności i sytuacji, gdy – wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru – zostaje uprowadzona lub zatrzymana osoba w wieku poniżej 15 lat. Oba te przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

W piątek po południu zostało zatrzymanych w tej sprawie dwóch mężczyzn, w tym ojciec dziecka. W sobotę wczesnym popołudniem rozpoczęło się przesłuchanie ojca.

Janyst powiedział, że ojcu dziecka i mężowi 25-latki postawiono, jak dotąd, zarzut z art. 189 kodeksu karnego. Mówi on o bezprawnym pozbawieniu wolności człowieka. Grozi za to od trzech miesięcy do 5 lat więzienia.

- Zebrany dotąd materiał dowodowy pozwalał niewątpliwie stwierdzić i dokonać takiej oceny prokuratorowi, że doszło do bezprawnego pozbawienia wolności matki i córki – powiedział Janyst.

Jeśli chodzi o zarzut uprowadzenia córki, to – jak zaznaczył Janyst – wśród znamion tego przestępstwa jest sformułowanie "wbrew woli osoby uprawnionej". "Tutaj ta kwestia wymaga trochę szerszych ustaleń, ponieważ, co do zasady, uprawnionymi do opieki nad dzieckiem jest każde z rodziców" – mówił Janyst.

- Ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 211 kodeksu karnego wymaga zgromadzenia dokumentacji sądowej dotyczącej opieki nad dziećmi – powiedział rzecznik. Wymienił, że chodzi m.in. o ustalenie, komu przyznano opiekę nad dzieckiem, czy ktoś miał ustanowioną władzę rodzicielką. Dodał, że zarzuty w każdej chwili, jeśli pojawią się stosowne dowody, można rozszerzać w toku postępowania.

W sobotę do prokuratury ma być doprowadzony także drugi mężczyzna, jemu też mają być postawione zarzuty. Prokuratura – jak informował wcześniej Janyst – po zakończeniu czynności ma "podjąć ostateczną decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych i ich rodzajów".

Poszukiwania kobiety i jej dziecka trwały ponad dobę. Obie zostały odnalezione w piątek po południu w Ostrołęce (mazowieckie). Jak informowała policja, są całe i zdrowe.

Do uprowadzenia doszło w czwartek przed południem na jednym z białostockich osiedli. Jak podawała policja, dwaj sprawcy wepchnęli 25-latkę i jej trzyletnią córkę do samochodu i odjechali. Kilkaset metrów dalej ciemnoniebieskiego citroena porzucili.

W czwartek po południu w związku z zaginięciem dziecka ogłoszony został Child Alert, opublikowany był również wizerunek jego matki, a w piątek rano policja opublikowała zdjęcia męża porwanej kobiety, ojca dziecka. To ten mężczyzna w Łomży wypożyczył samochód użyty do uprowadzenia. W ramach akcji poszukiwawczej m.in. prowadzone były kontrole na głównych drogach wyjazdowych z Białegostoku.

(PAP)

Na zdjęciu: Ojciec dziewczynki wyprowadzany po przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku     
Fot. PAP/Artur Reszko

Komentarze

Pytanie
Dlaczego wyborcy PiS śmierdzą moczem?
2019-03-10 09:23:54

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie