Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Prokuratura postawiła ojcu 3-letniej Amelki zarzut pozbawienia wolności

Data publikacji: 09 marca 2019 r. 18:47
Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2019 r. 09:45
Prokuratura postawiła ojcu 3-letniej Amelki zarzut pozbawienia wolności
Ojciec dziewczynki wyprowadzany po przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku Fot. PAP/Artur Reszko  

Zarzut pozbawienia wolności usłyszał w sobotę (9 marca) zatrzymany w tej sprawie ojciec 3-letniej Amelki. Prokuratura, jak dotąd, nie postawiła mu zarzutu uprowadzenia małoletniej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Białymstoku Łukasz Janyst. Ciągle trwa przesłuchanie podejrzanego.

Białostocka prokuratura śledztwo wszczęła w czwartek, w dniu porwania 25-letniej kobiety i jej 3-letniej córki. Śledztwo dotyczy pozbawienia wolności i sytuacji, gdy – wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru – zostaje uprowadzona lub zatrzymana osoba w wieku poniżej 15 lat. Oba te przestępstwa zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

W piątek po południu zostało zatrzymanych w tej sprawie dwóch mężczyzn, w tym ojciec dziecka. W sobotę wczesnym popołudniem rozpoczęło się przesłuchanie ojca.

Janyst powiedział, że ojcu dziecka i mężowi 25-latki postawiono, jak dotąd, zarzut z art. 189 kodeksu karnego. Mówi on o bezprawnym pozbawieniu wolności człowieka. Grozi za to od trzech miesięcy do 5 lat więzienia.

- Zebrany dotąd materiał dowodowy pozwalał niewątpliwie stwierdzić i dokonać takiej oceny prokuratorowi, że doszło do bezprawnego pozbawienia wolności matki i córki – powiedział Janyst.

Jeśli chodzi o zarzut uprowadzenia córki, to – jak zaznaczył Janyst – wśród znamion tego przestępstwa jest sformułowanie "wbrew woli osoby uprawnionej". "Tutaj ta kwestia wymaga trochę szerszych ustaleń, ponieważ, co do zasady, uprawnionymi do opieki nad dzieckiem jest każde z rodziców" – mówił Janyst.

- Ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 211 kodeksu karnego wymaga zgromadzenia dokumentacji sądowej dotyczącej opieki nad dziećmi – powiedział rzecznik. Wymienił, że chodzi m.in. o ustalenie, komu przyznano opiekę nad dzieckiem, czy ktoś miał ustanowioną władzę rodzicielką. Dodał, że zarzuty w każdej chwili, jeśli pojawią się stosowne dowody, można rozszerzać w toku postępowania.

W sobotę do prokuratury ma być doprowadzony także drugi mężczyzna, jemu też mają być postawione zarzuty. Prokuratura – jak informował wcześniej Janyst – po zakończeniu czynności ma "podjąć ostateczną decyzję o zastosowaniu środków zapobiegawczych i ich rodzajów".

Poszukiwania kobiety i jej dziecka trwały ponad dobę. Obie zostały odnalezione w piątek po południu w Ostrołęce (mazowieckie). Jak informowała policja, są całe i zdrowe.

Do uprowadzenia doszło w czwartek przed południem na jednym z białostockich osiedli. Jak podawała policja, dwaj sprawcy wepchnęli 25-latkę i jej trzyletnią córkę do samochodu i odjechali. Kilkaset metrów dalej ciemnoniebieskiego citroena porzucili.

W czwartek po południu w związku z zaginięciem dziecka ogłoszony został Child Alert, opublikowany był również wizerunek jego matki, a w piątek rano policja opublikowała zdjęcia męża porwanej kobiety, ojca dziecka. To ten mężczyzna w Łomży wypożyczył samochód użyty do uprowadzenia. W ramach akcji poszukiwawczej m.in. prowadzone były kontrole na głównych drogach wyjazdowych z Białegostoku.

(PAP)

Na zdjęciu: Ojciec dziewczynki wyprowadzany po przesłuchaniu w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku     
Fot. PAP/Artur Reszko

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pytanie
2019-03-10 09:23:54
Dlaczego wyborcy PiS śmierdzą moczem?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA