środa, 03 czerwca 2020.
Strona główna > Kraj > Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. zawiadomienia Birgfellnera

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. zawiadomienia Birgfellnera

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. zawiadomienia Birgfellnera
Data publikacji: 2019-10-21 21:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-25 01:57
Wywietleń: 820 423698

Prokurator 11 października odmówił wszczęcia śledztwa ws. z zawiadomienia austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera - przekazał w poniedziałek (21 października) rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

Według warszawskiej prokuratury okręgowej, "zgromadzony i skrupulatnie przeanalizowany (...) materiał dowodowy jednoznacznie wykazał, że nie zaszły jakiekolwiek okoliczności wskazujące na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę austriackiego biznesmena".Zdaniem prokuratury, powstały spór między stronami jest sporem o charakterze wyłącznie cywilnoprawnym i może być rozstrzygany tylko na drodze postępowania cywilnego.

- Ustalenia te obligowały prokuratora do wydania decyzji o odmowie wszczęcia śledztwa w przedmiotowej sprawie - dodał prok. Łapczyński.

Pełnomocnicy Austriaka, odnosząc się do decyzji prokuratury ocenili, że postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa jest niesłuszne i zostanie zaskarżone do sądu.

Pod koniec stycznia "Gazeta Wyborcza" opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 r. - m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Birgfellnerem - dotyczącej planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna. Złożone pod koniec stycznia w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS, dotyczy braku zapłaty za złożone austriackiemu biznesmenowi zlecenie, związane z przygotowaniami do tej budowy. 

W połowie lutego "GW" podała, że Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tys. zł księdzu z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Chodziło o budowę drapaczy chmur w Warszawie.

W konsekwencji od lutego warszawska prokuratura okręgowa prowadziła postępowanie sprawdzające w związku z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które pod koniec stycznia złożył w prokuraturze jeden z pełnomocników Birgfellnera. Austriak był już siedmiokrotnie przesłuchiwany w tej sprawie, w tym raz w Austrii. Jak uzasadniła prokuratura w przekazanej w poniedziałek informacji, "Gerald Birgfellner nie przedstawił żadnych dokumentów potwierdzających poniesione przez niego koszty".

- Nigdy nie konsultował planowanych wydatków i nigdy wcześniej nie zwrócił się do spółki Srebrna o zwrot poniesionych przez siebie kosztów własnych. Nie przedstawił żadnego rozliczenia i dowodów potwierdzających faktycznie poniesienie takich kosztów - podkreślił prok. Łapczyński.

Prokuratura zaznaczyła też, że Austriak nie przedstawił żadnych pisemnych umów zawartych z podmiotami, którym miał zlecić określone prace, a które to dokumenty umożliwiałyby weryfikację faktur wystawionych przez podmioty mające działać na jego zlecenie.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

PiS przekazuje Rydzykowi ogromne pieniądze publiczne, Które miały.....
- takich "rachunków" jakie ma Austriak to my ze "śwagrem" mamy pół worka....Dobry ten "prezio" nie dał się wydudkać i, o zgrozo nie PO_siada 36 kont w banku!
2019-10-25 00:46:50
cdn
Brawo prokuratura!Nie udala sie prowokacja szmatlawca jakaly i tvn /cala prawda cala dobe/Psy szczekaja karawana jedzie dalej.
2019-10-23 18:25:54
daro plus
- można PO_dyskutować......Zastanów się dlaczego te funkcje połączono.. Praktyka przemawia za PO_patrzeniem na wyroki np. jak ten, jeden z wielu;"- Z dopuszczonej opinii biegłego wynika, że obwiniony jest osobą odpowiedzialną, introwertyczną, natomiast charakteryzująca się dużym stopniem roztargnienia - powiedziała sędzia SN Agnieszka Piotrowska uzasadniając dzisiejszy wyrok." ...... Przez rozdzielenie tej funkcji, jak pro_PO_nujesz koledzy i koleżanki "osoby introwertycznej" mówią społeczeństwu; "pier..lta się i PiS_zcie na Berdyczów"....Właśnie PO_wołanie "Zioberka" na tą fuchę s_PO_wodowało iż amatorzy "łączników przegubowych i pendrajwów" przychamowali.....Połączenie tych stanowisk to jest SKUTEK patologii w "wymiarze", o to biega "PiS_dzielcom".
2019-10-23 10:17:58
daro
Należy jak najszybciej rozdzielić od siebie funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Nie powinna ich pełnić jedna osoba.
2019-10-23 09:18:12

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie