Poniedziałek 29 listopada 2021r. 
REKLAMA

PO-KO: Suski ukradł tablicę przedstawiającą „układ Kaczyńskiego” [FILM]

Data publikacji: 2019-03-06 16:02
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-08 11:16
PO-KO: Suski ukradł tablicę przedstawiającą „układ Kaczyńskiego”
 

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski (PiS) ukradł tablicę przedstawiającą "układ Kaczyńskiego"; PiS panicznie boi się pokazania tego układu i go chowa - mówili w środę w Sejmie posłowie PO-KO. Zdaniem rzeczniczki PiS Beaty Mazurek tablica była "pomówieniami i kłamstwem".

Pierwsza tablica przedstawiającą "układ Kaczyńskiego" została w poniedziałek usunięta sprzed wejścia do siedziby klubu KO-PO i trafiła do depozytu Straży Marszałkowskiej. Posłowie PO-KO we wtorek wystawili w tym samym drugą taką tablicę.

Tablica przedstawia powiązania między m.in. prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, szefem CBA Ernestem Bejdą, szefem ABW Piotrem Pogonowskim, koordynatorem służb specjalnych Mariuszem Kamińskim oraz szefem gabinetu politycznego premiera Markiem Suskim. Ustawienie po raz pierwszy tablicy, w połowie lutego, przez posłów PO-KO było reakcją na artykuł "Gazety Wyborczej", która opublikowała zapisy i nagrania rozmowy z lipca 2018 r. m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z austriackim przedsiębiorcą Geraldem Birgfellnerem, która dotyczy planów budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna.

Suski - jak mówili politycy PO powołując się na nagrania zamieszczone w internecie - w środę zabrał sprzed siedziby klubu parlamentarnego PO-KO wystawioną tam we wtorek tablicę.

Poseł PO-KO Cezary Tomczyk stwierdził, że Suski "ukradł własność" jego ugrupowania. - Myślę, że w związku z akcją pana ministra Suskiego, który jest takim zapleczem intelektualnym rządu, o tej tablicy usłyszy dzisiaj cała Polska po raz trzeci - stwierdził.

Według polityka PO-KO, PiS "panicznie boi się pokazania układu Kaczyńskiego, panicznie ten układ chowa". - Paradoksalnie im bardziej go chowa, tym bardziej go widać, tym częściej możemy o nim mówić - powiedział Tomczyk.

- Dzisiaj mówimy bardzo jasno: ta tablica musi wrócić - oświadczył.

Poseł PO-KO Mariusz Witczak ocenił, że zachowanie Suskiego jest wizytówką całego rządu oraz PiS i pokazuje, jak traktowane jest mienie Polaków i klubu PO-KO. - Przychodzi minister, bardzo ważny minister i zabiera tablicę. My wiemy, że ta prawda bardzo go boli, ale wczoraj powiedzieliśmy twardo i jasno, że w miejsce każdej zarekwirowanej tablicy powstaną kolejne. My się nie ugniemy pod tego typu zachowaniami - powiedział Witczak.

Zdaniem posła PO-KO Marcina Kierwińskiego, środowe zajście pokazuje, że sprawa Srebrnej "nie jest jednak tak wielkim kapiszonem, jak mówią (politycy PiS) na zewnątrz, skoro z taką determinacją walczą o to, aby prawda w tej sprawie nie wyszła na światło dzienne". - To znaczy, że sprawa dla PiS jest bardzo niewygodna i bardzo poważna - ocenił.

Do sprawy na konferencji prasowej odniosła się rzeczniczka PiS Beata Mazurek. - Wszyscy wiemy, jaki Marek Suski ma temperament; ta tablica była pomówieniami, była kłamstwem, a to dlaczego on się tak zachował - to jest pytanie do niego - stwierdziła.

Pytana przez dziennikarzy, czy minister powinien tak się zachowywać, odpowiedziała: "tak naprawdę ta tablica nie powinna tutaj stać i posłowie PO z wicemarszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską dobrze o tym wiedzą". Dopytywana, czy to jest rola ministra, by "chodzić po Sejmie i zabierać tablice", Mazurek powiedziała: - Pan doskonale o tym wie, kim jest Marek Suski, jaki ma temperament, jak się zachowuje. Odsyłam - bo to jest komiczna sytuacja - do Marka Suskiego.

Wcześniej rzeczniczka PiS mówiła, że klub PO został wcześniej poinformowany o tym, że tablica zostanie zdjęta i dlaczego. Mówiła, że na środowych posiedzeniach Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że uzgodniła w zeszłym tygodniu z liderem PO Grzegorzem Schetyną, że "ta tablica zniknie". - Teraz prosiła o to, by dać jej czas na to, by porozmawiać w klubie i tę tablicę zdjąć - mówiła Mazurek.

Według niej, na posiedzeniu tych gremiów "była zgoda co do tego, że tego typu rzeczy związane z działalnością stricte polityczną nie powinny mieć w Sejmie, na korytarzach miejsca". Mazurek podkreślała, że nikt nie miałby nic przeciw temu, gdyby taka tablica była ustawiona w klubie PO. Przywoływała też przykład wystawy pokazującej zdjęcia dot. katastrofy smoleńskiej; mówiła, że klub PiS chciał umieścić je w przestrzeni sejmowej w czasie poprzedniej kadencji, ale nie otrzymał na to zgody i musiał się z tym pogodzić.

Do sprawy odniósł się na Twitterze również dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. "Z racji zwiększonego zainteresowania tematyką ekspozycji w Sejmie warto przypomnieć, że zgodnie z zasadami wystawy mogą być prezentowane przez pięć dni. Rzeczona tablica była pokazywana na Wiejskiej bez przeszkód prawie dwa tygodnie" - napisał.

Jak informowało Centrum Informacyjne Sejmu, Kancelaria Sejmu wraz ze Strażą Marszałkowską wielokrotnie prosiła KP PO-KO o usunięcie tablicy, ponieważ została ona ustawiona bez odpowiedniej zgody.

(pap)

Fot. PAP/Szymański

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

srebrny
2019-03-08 10:51:59
Pewnie domaluje tam portret carycy Katarzyny, która także bierze udział w tej aferze
Jarun
2019-03-08 10:48:14
A kim był Suski...caryca ? Robił w zakładzie peruki dla lalek. PiS i Kaczyński to jego byt, jego haj-lajf, inaczej jakaś zapyziała dziura i w warsztacie z jednym małym okienkiem do emerytury coś tam dłubie. Jest mało rozgarnięty ale wie, wyczuwa nosem, że nie ma Kaczyńskiego to i jego nie ma.
Jenna
2019-03-07 16:44:46
a to ci złodziejaszek
@tesc pasierba
2019-03-07 16:06:21
W okresie kiedy Kosztowniak był prezydentem Radomia, a Suski nie siedzi bo chroni go PiS. CBA miała w 2016 roku gotowe zarzuty dla Suskiego.
teść pasierba do @ Alex
2019-03-07 13:21:40
- kiedy to było i dlaczego Suski nie siedzi?
Polandebiland
2019-03-07 13:01:17
Suski ruski syn wiatru i kurzu
Alex
2019-03-07 10:14:49
Wcale mnie nie dziwi takie zachowanie posła Marka Suskiego, bo to znany aferzysta. Razem z pisowskim prezydentem Radomia Kosztowniakiem brali łapówki od biznesmenów przy okazji kilku inwestycji budowlanych.
Wstyd
2019-03-07 09:39:05
Ten Suski to jakiś kleptoman. Złodziejska natura dała o sobie znać
Andrzej
2019-03-07 09:07:49
Zlodzieje i aferzysci z POKO nazywaja Suskiego zlodziejem dlatego, ze ten usunal g...o z budynku Sejmu? Niewiarygodne!
sid
2019-03-07 08:35:36
Pisiorków boli prawda, że ich wódz Kaczyński to zwykły aferzysta? I bardzo dobrze, ma boleć. Niech się społeczeństwo wreszcie dowie że PiS w rzeczywistości to struktura mafijna.
Wert
2019-03-07 07:29:38
Bo Suski złodziejstwo ma w genach, wiadomo to od czasu Afery Radomskiej
Czyli
2019-03-06 22:41:34
Panie i Panowie... SS-PO-KO !!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ