poniedziałek, 25 czerwca 2018.
Strona główna > Kraj > Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS

Prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS
Data publikacji: 2017-07-24 10:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-02 10:51
Wywietleń: 1441 278446

Zdecydowałem o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił, że w polskiej tradycji konstytucyjnej Prokurator Generalny nigdy nie miał żadnego nadzoru nad Sądem Najwyższym ani nigdy nie decydował "w przemożnym stopniu" o tym, kto może być sędzią SN. "Nie było też powiedziane, że o sposobie i regułach pracy i funkcjonowaniu SN będzie decydował Prokurator Generalny poprzez ustalanie regulaminu" - powiedział.

- Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN - oświadczył. - Zdecydowałem, że zwrócę z powrotem Sejmowi, czyli zawetuję ustawę o Sądzie Najwyższym, jak również o KRS, albowiem Sejm doprowadził do tego, że są one ze sobą powiązane.

Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej i na płaszczyźnie formalnej - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Jak jednak podkreślił, zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa .

- Wymiar sprawiedliwości z całą pewnością wymaga naprawy na płaszczyźnie proceduralnej, na płaszczyźnie formalnej, ale także, niestety, na płaszczyźnie etycznej i to w wielu przypadkach - mówił prezydent. Dodał, że podczas ostatniego weekendu spotkał się z wieloma ekspertami, m.in. z prawnikami i sędziami.

- Zmiana musi nastąpić w taki sposób, aby nie doszło do rozdzielenia społeczeństwa i państwa - tłumaczył Andrzej Duda w oświadczeniu, w którym poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. - Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, która zapewni dobre jego działanie i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości; reforma w obecnej postaci tego nie zapewnia. Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, ale takiej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości i zwiększy w Polsce poczucie sprawiedliwości. Jako prezydent czuję w głębi duszy, że ta reforma w tej postaci nie zwiększy poczucia sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Prezydent poinformował, że w ostatnich dniach odbył wiele konsultacji ws. reformy sądownictwa.

- Dzwoniło do mnie wielu prawników, bardzo dziękuję, że wielu ludzi zaoferowało mi pomoc w tym, żeby te ustawy naprawić, żeby były zgodne z polskim obyczajem prawnym i Konstytucją, żeby były zgodne także z oczekiwaniami społecznymi w każdą stronę. Żeby z jednej strony zapewniły, że nie będzie obaw przed opresyjnością, a z drugiej strony, żeby zapewniły to, że wymiar sprawiedliwości w Polsce będzie lepiej niż dotychczas realizowany - podkreślił Andrzej Duda w oświadczeniu.

Apeluję o spokój i rozwagę zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, który podjął decyzję o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS.

- Państwo, które jest targane niepokojami, państwo, które jest targane wojną polityczną nie jest państwem, które może się rozwijać tak, jak mogłoby się rozwijać, gdyby było państwem spokojnym - mówił prezydent Duda. - Dlatego ja o ten spokój i rozwagę apeluję, zarówno do tych, którzy w Polsce stanowią prawo, zarówno do tych, którzy mają dzisiaj większość parlamentarną, jak i do polityków opozycji. 

(pap)

Fot. PAP/Paweł Supernak

Komentarze

@IMER
A, jak się mają twoi komuniści, Piotrowski i Kryże?
2017-07-25 09:52:07
IMER
Nie pajacuj... Tak do Ciebie Na prawicy ludzie myślą o Polsce, nie chcą zamachu stanu. Wybieramy w wyborach a nie na ulicy. Twoi komuniści z Mazgułą i Cimoszewiczem dzisiaj się cieszą bo mogą kraść dalej.
2017-07-24 20:16:12
obserwator
Polska pozostaje złodziejska.
2017-07-24 20:13:15
Zdrada Kaczyńskiego się nie udała
Polska pozostaje wolna
2017-07-24 18:50:16
Manipulacja
Jak to jest , że najczęściej gęby pełne frazesów o demokracji mają najwięksi przestępcy ?
2017-07-24 17:37:23
po staremu
Pan prezydent nie wytrzymał ciśnienia. Boi się o córkę. Bogaci i lewacy nadal mogą kraść . Ostatnia instancja czyli towarzysze z Sądu Najwyższego nie zrobią swoim krzywdy. Dramat.
2017-07-24 17:07:01
Twardy nie pajacuj
Pod domem Kaczyńskiego 700 osób od Schetyny 15 osób, twardy jesteś wyjątkowo miękki umysłowo
2017-07-24 15:33:04
Polska zwyciężyła
To jest koniec reżimu Kaczyńskiego
2017-07-24 15:24:38
Twardy
Na razie to bać się może tylko Schetyna, bo pod jego domem zebrała się wczoraj kilkudziesięcio tysięczna manifestacja patriotów. A bojówkarzy sorosa wystraszył kot Pana Prezesa. Tacy odważni.
2017-07-24 14:18:58
Twardy
Oni myśleli że sorosowe świeczki cóś zmienią. He, he, he Niczego nie zmienią NICZEGO!!!
2017-07-24 12:15:04
spacer
Może barany nie będą już blokować pl. Solidarności i pl. Żołnierza w Szczecinie, bo to aż wstyd, że nie można spokojnie pójść na wieczorny spacer, bo jakieś burdy, dzikie krzyki i obelżywe wyzwiska.
2017-07-24 10:58:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

60-lecie SM Śródmieście
Strefa kibicowała naszym
Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy