Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę, by Piotr Serafin był polskim kandydatem na komisarza UE - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
We wtorek premier Donald Tusk zapowiedział, że Serafin będzie kandydatem Polski na unijnego komisarza. Jak mówił wówczas premier, bardzo prawdopodobne jest, że Polakowi przypadnie stanowisko unijnego komisarza ds. budżetu.
W piątek po południu Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę na kandydaturę Serafina na komisarza UE. Do wpisu informującego o decyzji prezydenta KPRP dołączyła zdjęcie pisma premiera Donalda Tuska do prezydenta Andrzeja Dudy datowanego na 16 sierpnia, w którym szef rządu przedkłada propozycję kandydatury Serafina na stanowisko członka Komisji Europejskiej.
"Szanowny Panie Prezydencie, stosownie do art. 18a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 października 2010 r. o współpracy Rady Ministrów z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 213 poz. 1395, ze zm.) przedkładam Panu Prezydentowi propozycję kandydatury Pana Piotra Serafina na stanowisko członka Komisji Europejskiej" - napisał szef rządu w piśmie do prezydenta.
Ustawa z 2010 roku została znowelizowana w 2023 roku; w przyjętej przez parlament 28 lipca ub. roku noweli ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej - nazywanej tzw. ustawą kompetencyjną - dodano m.in. art. 18a, według którego rząd ma przedkładać prezydentowi propozycje kandydatur na stanowiska: członka Komisji Europejskiej; członka Trybunału Obrachunkowego; sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE; rzecznika generalnego TSUE; członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego; członka Komitetu Regionów oraz dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Prezydent - zgodnie z tą ustawą - w terminie 21 dni może wyrazić zgodę bądź odmówić desygnowania kandydata.
Przedstawiciele rządu wielokrotnie wypowiadali się o tzw. ustawie kompetencyjnej jako niezgodnej z konstytucją, argumentując, że z konstytucji wynika, iż politykę zagraniczną realizuje rząd. Kancelaria Prezydenta stała natomiast na stanowisku, że rząd - zgodnie z tą ustawą – powinien formalnie zgłosić kandydaturę Serafina Andrzejowi Dudzie.
W środę szefowa KPRP Małgorzata Paprocka skierowała do szefa KPRM Jana Grabca pismo dotyczące procedury rekomendowania kandydata na komisarza UE. W czwartek prezydencki minister Wojciech Kolarski podkreślał, że kancelaria prezydenta czeka na formalne przedstawienie kandydatury Piotra Serafina na komisarza UE.
W piątek premier Tusk poinformował, że kilka dni temu rozmawiał z prezydentem Dudą o współpracy w polityce zagranicznej i był „zbudowany” podejściem prezydenta. „Myślę, że dojdziemy z panem prezydentem do porozumienia, tym bardziej, że kandydatura Piotra Serafina – rozmawiałem z wieloma osobami – jest apolityczna" - powiedział premier.
Piotr Serafin był szefem gabinetu Tuska w latach 2014-19, gdy Tusk przewodniczył Radzie Europejskiej. Wcześniej, od 2012 do 2014 r., piastował stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ, w latach 1999-2010 r. pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. W grudniu ub.r. Serafin objął obowiązki stałego przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli. Ponieważ prezydent Duda do dziś nie zatwierdził jego kandydatury na tę funkcję, formalnie pozostaje osobą "pełniącą obowiązki" na tym stanowisku.
Przyszły komisarz UE ds. budżetu będzie odpowiadał za przygotowanie projektu siedmioletniej perspektywy finansowanej UE na lata 2028-34.