środa, 23 września 2020.
Strona główna > Kraj > Prezydent powołał rząd

Prezydent powołał rząd

Prezydent powołał rząd
Data publikacji: 2015-11-16 13:32
Ostatnia aktualizacja: 2015-11-17 12:12
Wywietleń: 2729 37883

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek członków Rady Ministrów oraz Beatę Szydło (PiS) na jej prezesa. Andrzej Duda odebrał również przysięgę od nowej premier i członków nowo powołanego rządu.

Wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego został Piotr Gliński, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateusz Morawiecki a wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Funkcję ministra obrony narodowej objął Antoni Macierewicz, ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ministra finansów Paweł Szałamacha, ministra skarbu państwa Dawid Jackiewicz, ministra zdrowia Konstanty Radziwiłł, ministra pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ministrem spraw wewnętrznych i administracji został Mariusz Błaszczak, ministrem środowiska Jan Szyszko, ministrem edukacji narodowej Anna Zalewska, ministrem sportu i turystyki Witold Bańka, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, ministrem cyfryzacji Anna Streżyńska, ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Krzysztof Tchórzewski, który ma zostać ministrem energetyki, został powołany na ministra bez teki.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i rzeczniczka rządu Elżbieta Witek zostały powołane na ministrów, członków Rady Ministrów. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk został również członkiem rządu.

Funkcję ministra, koordynatora służb specjalnych objął Mariusz Kamiński.

Premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta przedstawia Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Oczekiwania społeczne wobec nowego rządu są ogromne, ale uda się je zrealizować - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premier Beaty Szydło oraz członków rządu.

Jak podkreślał Duda, to ta fala oczekiwań "spowodowała te zwycięstwa wyborcze". "Fala wiary w to, że Polska może być zmieniana na lepsze" - mówił.

"Wierzę w to, że my to wielkie zobowiązanie i to wielkie oczekiwanie zrealizujemy. Spokojnie, konsekwentnie, ale do celu. Do silnej Polski, która będzie miała wzmocnioną suwerenność, wzmocnioną niepodległość, wzmocnioną siłę" - podkreślał Duda.

"Tak, aby ludziom w Polsce żyło się spokojnie, szczęśliwie i coraz bardziej dostatnio" - dodał.

Jak mówił, wie, że są to tylko postulaty, ale wyraził przekonanie, że może je zrealizować uczciwa władza. "Uczciwa władza, która dba o sprawy publiczne, o sprawy obywateli, która wreszcie doprowadzi do tego, że pieniądze w Polsce - te publiczne - będą wydawane w sposób uczciwy, rozsądny" - stwierdził prezydent.

Na zdjęciu: Premier Beata Szydło i nowo powołani ministrowie jej rządu pozują do wspólnego zdjęcia podczas uroczystości zaprzysiężenia, 16 bm. w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Jacek Turczyk

(PAP)

 

 

Prezydent powołał rząd

Komentarze

Wyborca,
POWODZENIA w Rzadzeniu RP... na najblzsze 4 lata ! Dzisiejsza Polska roku juz 2015-go, potrzebuje wiecej Prawa i Sprawiedliwosci... dla dobra calego Spoleczenstwa ! !
2015-11-17 10:41:28

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie