Wtorek, 30 maja 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Prezydent powołał rząd

Data publikacji: 16 listopada 2015 r. 13:32
Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2015 r. 12:12
Prezydent powołał rząd
 

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek członków Rady Ministrów oraz Beatę Szydło (PiS) na jej prezesa. Andrzej Duda odebrał również przysięgę od nowej premier i członków nowo powołanego rządu.

Wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego został Piotr Gliński, wicepremierem, ministrem rozwoju Mateusz Morawiecki a wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Funkcję ministra obrony narodowej objął Antoni Macierewicz, ministra sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ministra finansów Paweł Szałamacha, ministra skarbu państwa Dawid Jackiewicz, ministra zdrowia Konstanty Radziwiłł, ministra pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ministrem spraw wewnętrznych i administracji został Mariusz Błaszczak, ministrem środowiska Jan Szyszko, ministrem edukacji narodowej Anna Zalewska, ministrem sportu i turystyki Witold Bańka, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, ministrem cyfryzacji Anna Streżyńska, ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Krzysztof Tchórzewski, który ma zostać ministrem energetyki, został powołany na ministra bez teki.

Szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa i rzeczniczka rządu Elżbieta Witek zostały powołane na ministrów, członków Rady Ministrów. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk został również członkiem rządu.

Funkcję ministra, koordynatora służb specjalnych objął Mariusz Kamiński.

Premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta przedstawia Sejmowi program działania rządu z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Oczekiwania społeczne wobec nowego rządu są ogromne, ale uda się je zrealizować - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda zwracając się do premier Beaty Szydło oraz członków rządu.

Jak podkreślał Duda, to ta fala oczekiwań "spowodowała te zwycięstwa wyborcze". "Fala wiary w to, że Polska może być zmieniana na lepsze" - mówił.

"Wierzę w to, że my to wielkie zobowiązanie i to wielkie oczekiwanie zrealizujemy. Spokojnie, konsekwentnie, ale do celu. Do silnej Polski, która będzie miała wzmocnioną suwerenność, wzmocnioną niepodległość, wzmocnioną siłę" - podkreślał Duda.

"Tak, aby ludziom w Polsce żyło się spokojnie, szczęśliwie i coraz bardziej dostatnio" - dodał.

Jak mówił, wie, że są to tylko postulaty, ale wyraził przekonanie, że może je zrealizować uczciwa władza. "Uczciwa władza, która dba o sprawy publiczne, o sprawy obywateli, która wreszcie doprowadzi do tego, że pieniądze w Polsce - te publiczne - będą wydawane w sposób uczciwy, rozsądny" - stwierdził prezydent.

Na zdjęciu: Premier Beata Szydło i nowo powołani ministrowie jej rządu pozują do wspólnego zdjęcia podczas uroczystości zaprzysiężenia, 16 bm. w Pałacu Prezydenckim. Fot. PAP/Jacek Turczyk

(PAP)

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wyborca,
2015-11-17 10:41:28
POWODZENIA w Rzadzeniu RP... na najblzsze 4 lata ! Dzisiejsza Polska roku juz 2015-go, potrzebuje wiecej Prawa i Sprawiedliwosci... dla dobra calego Spoleczenstwa ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA