Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa

Data publikacji: 2022-12-02 22:43
Ostatnia aktualizacja: 2022-12-03 21:24
Prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa
Fot. PAP  

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek obszerną reformę Kodeksu karnego m.in. zaostrzającą kary za najcięższe przestępstwa, wprowadzającą tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut pijanych kierowców - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Nowelizacja Kodeksu karnego trafiła do prezydenta w połowie listopada po tym, jak Sejm odrzucił weto Senatu ws. tych przepisów.

W ramach reformy m.in. podnoszona jest górna granica kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłużono też okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Nowela wprowadza też nowy typ przestępstwa – przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa. Zmiany przewidują też wprowadzenie kary tzw. bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.

Wprowadzono również zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem, gdy obecnie do 15 lat więzienia.

Nowelizacja zakłada też m.in. konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę lub równowartości takiego pojazdu. Za spowodowanie ciężkich obrażeń lub śmierci, nietrzeźwemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności.

Jak przypomniała KPRP zasadniczo w nowelizacji przewidziano trzymiesięczną vacatio legis - z wyłączeniem niektórych przepisów, np. przepisów dotyczących obligatoryjnego przepadku pojazdu mechanicznego albo jego równowartości - które wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy.

O zawetowanie tej ustawy apelowała ostatnio do prezydenta część środowisk prawniczych; w apelu podpisanym przez 173 karnistów oceniano m.in., że "ustawa ta cofa polskie prawo karne do czasów PRL-u". O zastosowanie weta zwracała się też do prezydenta m.in. Naczelna Rada Adwokacka.

"Trzeba sobie zadać pytanie, jaką chcemy mieć politykę karną. Czy taką, która gwarantuje bezpieczeństwo naszym dzieciom, czy taką, która daje szansę brutalnym mordercom pedofilom" - odpowiadał na zarzuty minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (PAP)

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mam obawy
2022-12-04 20:49:33
Czy nowe prawo o konfiskatach dotyczy również sędziów, prokuratorów i parlamentarzystów?
Karnista
2022-12-04 12:21:45
Cofnęliśmy się do PRL-ki , za czym Kaczysyn tęskni !!
fin
2022-12-04 10:07:35
I bardzo dobrze.....jak mówił Dobrowolski , sami na siebie ukręcili mocny bat
@FIGO
2022-12-04 00:07:07
Bogaci, celebryci, Ito rzadko jeżdżą swoim samochodem, zazwyczaj to samochód użyczony przez dealera albo w leasingu, albo firmowy (fundacja itp itd) . W dużej części te przepisy ich nie dotkną bo kierowca takiego samochodu zapłaci 5 tysięcy. Natomiast widzę w TVN wzmożączkę niekwestionowanych autorytetów, podobno dożywocie bez prawa łaski jest niezgodne z bliżej nieznanym prawem europejskim, odbiera skazanemu godność i prawa człowieka no i klawisze muszą na niego uważać... A gdzie prawa ofiar?
FIGO
2022-12-03 20:52:44
Pijany jak straci auto , to jest szansa ,że zanim kupi następny złom ,to trochę pożyje i da pożyć innym ! Rodzinka pijaka nie będzie miała samochodu , ale nie będzie też organizować stypy. Najgorsze jest to, że po pijaku jeżdżą ludzie z Kasty i Celebryci .Stać ich będzie na utratę Leksusa , czy też Lambord., BMW i innego złomu. Powinno się rozszerzyć karę za jazdę po narkotykach ." Wziąłeś do nosa " , to siedź na dupie ćpunie , a nie na ulicę "zabijać " pieszych na przystankach lub innych kierow
Dumny
2022-12-03 10:32:41
Kiedyś za samą przynależność do opozycji były kary z więzieniem włącznie. To były dobre czasy i w kraju był porządek. Mam nadzieję, że przynajmniej częściowo da się to przywrócić. Bo teraz to nawet można bezkarnie kwestionować zamach pod Smoleńskiem. No, ale dopóki wymiar sprawiedliwości nie zostanie w pełni zreformowany, to nic się nie zmieni.
andrus
2022-12-03 09:20:12
Trudno nie obrażać kogoś kto nie myśli samodzielnie. Jak ojcu zabiorą samochód to matka z dziećmi zostanie ukarana najbardziej. To taka polityka prorodzinna panie Duda,prawda???
t
2022-12-03 01:44:16
To dziwne bo studiowałem prawo w marcu tego roku i 99 % recydywistów jest na wolności zwłaszcza tych od zorganizowanych grup.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA